DANŲ DIZAINO IR ARCHITEKTŪROS PATRIARCHO ARNE JACOBSENO PARODOS „MAŽASIS ARNE“ IR „KERTINIAI IR NESENSTANTYS“
Prano Domšaičio galerija, 2003 m. gruodžio 11 d. – 2004 m. kovo 5 d.

Parodą pristatė Danijos Karalystės ambasada ir Danijos kultūros institutas

Arne Jacobsenas (1902-1971) – žymiausias danų architektas ir dizaineris. Domėjimasis jo kūryba neslūgsta, nors 2002 metais buvo pažymėta jau šimtoji menininko gimimo sukaktis. A. Jacobseno dizainas ir architektūra pelnė pripažinimą toli už Danijos ribų.
A. Jacobsenas studijavo architektūrą, o dizainu susidomėjo apie 1950 metus. Nauji ieškojimai atvedė prie dviejų jau XX amžiaus dizaino klasika laikomų garsiųjų A. Jacobseno projektų: kėdės-kiaušinio ir kėdės-gulbės (1957-58 m., abi kėdės eksponuojamos parodoje). A. Jacobsenas dirbo ir pramoninio dizaino srityje - dar 1951-52 metais suprojektavo garsiąją kėdę Nr. 3100. Pastaroji kėdė, kaip ir kitos garsios „Serija 7“ kėdės iki šiol yra sėkmingai gaminamos ir parduodamos.

„Mažasis Arne“
Parodoje turėjome galimybę pamatyti baldus, kuriuos A.Jacobsenas projektavo mažiems vaikams. Vaikystės pasaulis ir jo erdvės pristatytos patyrusio dizainerio akimis. Jis aktyviai formavo laimingos vaikystės sampratą su visais būtinais jos elementais ir atributais. Tad parodos dėmesio centre buvo specialiai mažiesiems sukurti baldai, kurių dizainas, formos ir spalvos atspindėjo tai, kas ano meto pedagogų, psichologų ir dizainerių nuomone buvo geriausia ir svarbiausia vaikų lavinimui. Paroda sudarė galimybę susipažinti su kintančiomis tendencijomis pedagogikos ir estetikos sampratoje. Didžioji dalis parodos „Mažasis Arne“ eksponatų buvo skirti ne tik pasižiūrėti. Juos buvo galima išbandyti – atsisėsti, paliesti.

„Kertiniai ir nesenstantys“
A. Jacobsenas projektavo daug architektūrinių objektų Danijoje ir Europoje. Parodoje buvo pristatomi šeši svarbiausi Arne Jacobseno architektūros darbai, sudarantys klasikinio dizaino ir architektūros branduolį. Ilgainiui jie tapo XX a. dizaino ir architektūros nesenstančiais simboliais. Visi jie yra Danijoje, Kopenhagos apylinkėse, tik Šv. Kotrynos koledžas – Jungtinėje Karalystėje.
Arne Jacobsenas, apibūdinamas kaip tobulybės siekiąs modernistas ir šiltas, gamtą mylintis žmogus, kūrybinį kelią pradėjo nuo neoklasicizmo ir tapo žymiausiu Danijos modernistu. Tarptautiniame kontekste Jacobsenas išliko daniškas, o daniškame – tarptautinis.

Parodos atidarymo dieną vyko seminaras, skirtas Arne Jacobseno kūrybai. Seminarą vedė jo kūrybos žinovai ir tyrinėtojai iš Danijos – Anna Enemark, parodos „Mažasis Arne“ kuratorė ir architektas Christianas Olesenas. Seminaro metu veikė praktinės kūrybinės dirbtuvės, kurių metu buvo demonstruojama kaip greitai ir paprastai pasigaminti kėdę.

Klaipėdos paveikslų galerijos informacija

© Lietuvos dailės muziejus, Žemaičių kultūros fondas, Matematikos ir informatikos institutas
     Pastabas, pasiūlymus siųskite adresu:  samogit@delfi.lt
     Tinklalapis atnaujintas 2011.08.12