Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Lietuvos dailės muziejaus filialo „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai“ informacinis pranešimas [2008–07–03]
 
Unikali XVI a. sidabro taurė, siejama su kunigaikščiais Sapiegomis, kurią Lietuvai dovanojo „Iki“ prekybos tinko įkūrėjai, mecenatai broliai Nicolas, George‘as ir Oliver OrtizaiSapiegų taurė MĖNESĮ rodoma Taikomosios dailės muziejuje
 
Taikomosios dailės muziejuje, Vilniuje (Arsenalo g. 3A), nuo š. m. liepos 6 d. vieną mėnesį Lietuvos visuomenei ir sostinės svečiams bus eksponuojama unikali XVI a. sidabro taurė, siejama su kunigaikščiais Sapiegomis, kurią Lietuvai dovanojo „Iki“ prekybos tinko įkūrėjai, mecenatai broliai Nicolas, George‘as ir Oliver Ortizai.
 
Apie 1560 m., kaip manoma, Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje arba Vengrijoje sukurtą ir žymaus Lietuvos kanclerio Leono Sapiegos broliui Grigaliui priskiriama paauksuota sidabro taurė, kaip unikali lituanistinė relikvija š. m. birželio 12 d. brolių Nicolas, George‘as ir Oliver Ortizų buvo įteikta Lietuvos Respublikos Prezidentui Valdui Adamkui. Mecenatai pageidavo, kad ši dovana ateityje būtų eksponuojama atkurtuose Valdovų rūmuose. Šiuo metu taurė Prezidento kanceliarijos perduota saugoti ir eksponuoti Lietuvos dailės muziejui. Numatoma, jog taurė ateityje bus rodoma nuolatinėje Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų lobyno ir iždinės ekspozicijoje atkurtuose valdovų rūmuose.
 
Taurė siejama su Oršos pakamario ir Lietuvos Vyriausiojo Tribunolo deputato Grigaliaus Sapiegos (apie 1560–1600) asmeniu. Jis buvo vieno žymiausių Lietuvos valstybininkų ir Trečiojo Lietuvos Statuto kūrėjų, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kanclerio ir didžiojo etmono, Vilniaus vaivados Leono Sapiegos brolis. Taurės kilmė ir istorija dar laukia tyrinėtojų įdėmesnio dėmesio, nes vertybė yra papuošta ne Sapiegų giminės herbu, bet Lietuvą ir Lenkiją tuo metu valdžiusios Jogailaičių dinastijos heraldiniu ženklu – dvigubu kryžiumi. Mecenatai šią taurę 2007 m. įsigijo Londono „Christies“ aukcione už maždaug 800 tūkst. litų Reikia tik viltis, kad šiuo savo išskirtinės kultūrinės prasmės žingsniu bei Lietuvos kontekste neeiline mecenatine iniciatyva broliai Ortizai parodys pavyzdį kitiems Lietuvos verslininkams, kaip būtina vertinti kultūros, meno, paveldo rėmimą, puoselėjimą ir propagavimą, lituanistinių ir kitų išskirtinių meno bei kultūros vertybių susigrąžinimą ir kaupimą, Lietuvos nacionalinio kultūros turto gausinimą.
 
Unikali su Sapiegų gimine siejama taurė nuo liepos 6 iki rugpjūčio 3 d. eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje veikiančioje ilgalaikėje parodoje „Atkuriamiems Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams įsigytos ir dovanotos vertybės“ greta vertingų XV–XVII a. baldų, gobelenų, tapybos, grafikos, keramikos, metalo, stiklo kūrinių, žemėlapių, knygų, ginklų ir šarvų. Visos šios autentiškos gotikos, Renesanso ir ankstyvojo baroko vertybės jau po metų papuoš atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų reprezentacinių interjerų ekspozicines menes. Atkurtų Valdovų rūmų iškilmingas atidarymas numatytas 2009 m. liepos  6-ąją – pagrindinę Lietuvos tūkstantmečio jubiliejaus minėjimo dieną.
 
Išsamesnę informaciją gali suteikti parodos kuratoriai Dalius Avižinis (mobil. tel. 8 682 81518) ir Vydas Dolinskas (mobil. tel. 8 615 21939). Informaciją taip pat galima rasti kuriamoje svetainėje www.valdovurumai.lt bei LDM svetainėje www.ldm.lt, kurios skyrelyje Žiniasklaidai (nuoroda meniu juostoje Naujienos) žurnalistams spausdinimui pateikta padovanoto kūrinio nuotrauka.
 
Lietuvos dailės muziejaus filialo „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai“ informacija
 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

Tinklalapis atnaujintas 2011.11.24