Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Vilniaus paveikslų galerijos adresas:
Didžioji g. 4, LT-01128, Vilnius. Tel./faksas (8-5) 2120841, tel. (8-5) 2124258
 

GALINOS MIŠKINIENĖS KNYGOS „IVANO LUCKEVIČIAUS KITABAS – LIETUVOS TOTORIŲ KULTŪROS PAMINKLAS“ PRISTATYMAS

2010 m. spalio 12 d. 17.30 val.

Knygos „Ivano Luckevičiaus kitabas – Lietuvos totorių kultūros paminklas“ viršelis

2010m. spalio 12 d. 17.30 val. Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) vyks Galinos Miškinienės knygos „Ivano Luckevičiaus kitabas – Lietuvos totorių kultūros paminklas“ pristatymas. Renginį ves prof. habil. dr. Tamara Bairašauskaitė.

Leidinys skirtas vienam iš seniausių Lietuvos totorių rankraščių – Ivano Luckevičiaus kitabui (XVIII a. pirmoji pusė). Šiuo rankraščiu susidomėta XX a. pradžioje, jį radus Keturiasdešimties Totorių kaime. Rankraštis mokslinėje literatūroje pavadintas jo atradėjo istoriko, archeologo ir bibliofilo Ivano Luckevičiaus vardu. Kitabas – religinė ir ne tik religinė Lietuvos totorių knyga, reglamentuojanti visą gyvenimą. Tai savotiškas musulmonų katekizmas.

Šis didelės apimties (280 psl.) kitabas yra labai svarbus taip pat dėl savo įvairaus turinio ir gali būti laikomas LDK musulmonų enciklopedija. Jame surašyti tekstai atskleidžia:

1) islamo pagrindus, kaip juos suvokė LDK totoriai: musulmonų katekizmas, apie Ramazano pasninką, apie valgius pasninkaujant, apie šventuosius mėnesius, dienas ir naktis, apie maldas, apie namazą kaip pokalbį su Dievu;
2) moralinį kodeksą: musulmono pareigos, apie našlaičius, apie pagarbą tėvui ir motinai, taip pat kaimynams ir mokytiems žmonėms, apie svetingumą, apie gerus ir blogus poelgius, apie tuos, kurie nusipelno Rojaus, apie Pragarą ir Rojų, apie šeimyninį gyvenimą, apie girtuokliavimą;
3) Šventojo Rašto suvokimą: apie keturias žmonėms apreikštas knygas, apie Šventojo Rašto ir atskirų jo dalių skaičių simboliką;
4) etiologiją ir hagiografiją: apie pasaulio sukūrimą, apie proto sukūrimą,
Muchamedo gyvenimo ir mirties aprašymai, Muchamedo pokalbis su šėtonu, apie
pranašo Jėzaus motiną Mariją;
4) demonologiją ir angelologiją: ką šėtonas mėgsta ir ko bijo, apie žmones saugančius angelus;
5) musulmonų apeigas ir tradicijas: laidojimo apeigos, apie testamento svarbą, apie burtus.

Knygoje publikuojama rankraščio faksimilė, transliteruotas tekstas, vertimas į lietuvių ir rusų kalbas, sąvokų ir terminų, asmenvardžių ir vietovardžių rodyklės.

Doc. dr. G. Miškinienė yra tarptautiniu mastu pripažinta mokslininkė, prof. V. Čekmono mokinė, vienintelė mūsų šalies specialistė, nuosekliai tirianti LDK totorių rankraštinį palikimą. Ji yra daugelio straipsnių, dviejų monografijų autorė ir 2005 m. paskelbto Lietuvoje saugomų totoriškų rankraščių katalogo sudarytoja. Jos kūrybinė veikla pasižymi siekiu ne tik tirti, bet ir skelbti bei populiarinti rankraščiuose išlikusius tekstus, turinčius didelę pažintinę vertę. Taigi ji neabejotinai formuoja savo srities mokslinį pagrindą, tarnausiantį būsimoms tyrėjų kartoms.

Svarbu pabrėžti, kad doc. G. Miškinienė aktyviai rengia jaunus totorių rankraščių specialistus, įtraukdama juos į savo mokslinius tyrimus. Ir prie šios knygos parengimo prisidėjo jos magistrantės Sigita Namavičiūtė ir Jekaterina Pokrovskaja, taip pat kolega iš Turkijos doc. dr. Hüseyin Dargut.

Renginio organizatoriai:
Lietuvių kalbos institutas
Vilniaus apskrities totorių bendruomenė
Lietuvos totorių bendruomenių sąjunga

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2010.10.12