Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Vilniaus paveikslų galerijos adresas:
Didžioji g. 4, LT-01128, Vilnius. Tel./faksas (8-5) 2120841, tel. (8-5) 2124258
 

„Salaspilio mūšis“ (1605) P. Snayerso paveikslo iš Sassenage pilies rinkinių paroda

SAVAITGALYJE BAIGIAMĄ RODYTI „SALASPILIO MŪŠĮ“ LYDI NEMOKAMI EDUKACINIAI RENGINIAI IR EKSKURSIJOS BEI SIMBOLINĖ 1 LT KAINA
 

Informacinis pranešimas [2010 09 16]

Pieter Snayers (1592-1667). Salaspilio mūšis. A. Lukšėno fotografija.

Šį savaitgalį rugsėjo 18 ir 19 dienomis Vilniaus paveikslų galerijoje baigiama rodyti iš Sassenage pilies (Prancūzija) į Lietuvą atvežta ir Lietuvos dailės muziejaus P. Gudyno restauravimo centre restauruota flamandų dailininko Pieterio Snayerso (1592-1667) XVII a. pradžioje nutapyta batalinė kompozicija „Salaspilio mūšis“. Visus, nesuspėjusius apsilankyti šioje parodoje, Vilniaus paveikslų galerija (Didžioji g. 4) kviečia į specialią, jau tradicija tapusią, ilgojo savaitgalio (šeštadienį ir sekmadienį) programą.

Rugsėjo 18 – 19 d. visiems lankytojams bilietai kainuos simboliškai – tik 1 Lt.

Edukaciniai renginiai bei ekskursijos - nemokamai.

Vilniaus paveikslų galerija šeštadienį dirbs ilgiau - nuo 11 iki 20 val., sekmadienį nuo 12 iki 17 val.

Rugsėjo 18 d. renginių programa:

  • 12 val. Edukacinis užsiėmimas šeimoms “Išskirtinė LDK kariuomenės pergalė”. Kalbėsimės apie Salaspilio mūšio (1605 m. rugsėjo 27 d.) eigą ir strategines gudrybes, vėliau – kursime tūrines riterių figūras.
     

  • 14 val. Paveikslą “Salaspilio mūšis” restauravęs Algimantas Vaineikis papasakos apie paveikslo atgimimo istoriją ir pristatys įdomiausius restauravimo etapus.
     

  • 16 val. Edukacinis užsiėmimas “Panegirikų ypatumai ir reikšmė”. Kartu analizuosime XVII a. poetų Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus (1595-1640) ir Laurencijaus Bojerio (1561-1619) poemas skirtas paminėti Jono Karolio Chodkevičiaus pergalei Salaspilio mūšyje, kursime panegirinio žanro eiles. Užsiėmimas skirtas vyresniųjų klasių moksleiviams.

Aktyviausių edukacinių užsiėmimų dalyvių laukia staigmenos ir vertingi prizai.

Išankstinė registracija tel. 85 212 14 77

Rugsėjo 19 d. programa:

  • 13, 14, 15, 16 val. vyks nemokamos ekskursijos. Ekskursijų dalyviai kviečiami aktyviai dalyvauti viktorinose, laimėtojams bus įteikiami prizai: paveikslo „Salaspilio mūšis“ reprodukcijos, išsamiai paveikslą pristatantis ir gausiai iliustruotas parodos leidinys bei kitos dovanos.

Informacija tel. 85 212 42 58


Apie parodą

Paroda „Salaspilio mūšis“ – Lietuvos ir Prancūzijos institucijų bendras projektas. Prancūzijos fondo (La Fondation de France) žinioje esantis garsaus flamandų tapytojo Pieterio Snayerso (1592–1667) paveikslas „Salaspilio mūšis“, priklausantis Sassenage pilies rinkiniams (Prancūzijos Rone-Alpių regione, netoli Grenoblio, esanti didikų Bérenger-Sassenage XVII a. rezidencija), šių metų pavasarį Vilniuje, LDM Prano Gudyno restauravimo centre, buvo kruopščiai restauruotas ir pristatytas Lietuvos žiūrovams. Šį paveikslą į Lietuvos sostinę atvežti padėjo Prancūzų kultūros centras (Le Centre culturel français).

Pieterio Snayerso (1592–1667) paveikslas „Salaspilio mūšis“ vaizduoja 1605 m. rugsėjo 27 d. Salaspilyje įvykusį mūšį tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Švedijos Karalystės kariuomenių. Šiame mūšyje Lietuvos kariuomenė, vadovaujama LDK didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus, nugalėjo triskart didesnę švedų armiją, vadovaujamą paties Švedijos karaliaus Karolio IX. „Tai neabejotinai viena garsiausių Lietuvos ginklo pergalių istorijoje, galinti prilygti Žalgirio mūšiui, - pasakoja parodos kuratorius Mindaugas Šapoka, - „Salaspilio mūšis buvo vienas iš nedaugelio įvykių, kuris leido Lietuvos vardui plačiai nuskambėti visoje XVII a. Europoje ir už jos ribų. Lietuvos ir Lenkijos valdovą Žygimantą Vazą su pergale pasveikino popiežius Paulius V, Šv. Romos imperatorius Rudolfas II, Anglijos karalius Jokūbas I, Osmanų imperijos sultonas Achmedas I, Persijos šachas Abasas I.“

Pieteris Snayersas buvo vienas žymiausių XVII a. tapytojų batalistų. Ypač jis išgarsėjo didelio formato kompozicijomis, kuriose įamžino konkrečius mūšius, geografiškai tiksliai pavaizduodamas mūšio lauką, kariuomenių išsidėstymą ir ginkluotę. Parodos kuratorės Dalios Tarandaitės mintim, „Salaspilio mūšyje“, kaip ir kitose panašaus pobūdžio drobėse, P. Snayersas pasirinko aukštą žiūrėjimo tašką, atveriantį plačią mūšio lauko panoramą. Kūrinyje detaliai ir tiksliai perteikta abiejų kariuomenių apranga ir ginkluotė, pulkų išsidėstymas ir jų susirėmimų scenos, atspindinčios to meto karinę techniką. Tuo pat metu rodomas žiūrovui rodomas ir bendras mūšio vaizdas, ir smulkiausios mūšio lauko bei jame vykstančio veiksmo detalės, įtraukiančios į intriguojantį ir užburiantį pasakojimą.“

Manoma, kad „Salaspilio mūšį“ P. Snayersui užsakė Lenkijos ir Lietuvos valdovas Žygimantas Vaza per savo agentą erchercogo Alberto VII dvaro tapytoją Janą Brueghelį Vyresnįjį. Žinoma, kad J. Brueghelis Žygimantui Vazai surinko 15 paveikslų: peizažų, portretų ir tris batalines kompozicijas „Prahos mūšį“, „Salaspilio mūšį“ ir „Smolensko užėmimą“. Šie į Abiejų Tautų Respubliką atvežti kūriniai atsidūrė asmeninėje Žygimanto Vazos kolekcijoje, o po jo mirties - jo sūnų, taip pat Lenkijos ir Lietuvos valdovų, Vladislovo ir Jono Kazimiero Vazų kolekcijose.

Prancūzijoje P. Snayerso „Salaspilio mūšis“ galėjo atsidurti po 1668 m., kuomet Jonas Kazimieras Vaza atsisakė sosto ir išvyko gyventi į Prancūziją. 1673 m. po Jono Kazimiero Vazos mirties jo kolekcija buvo parduota aukcione. Sassenage pilies inventoriuose P. Snayerso „Salaspilio mūšis“ minimas nuo 1820 m. Sassenage pilį XVII a. pasistatė didikai Bérenger-Sassenage, palaikę artimus ryšius su Prancūzijos karaliaus dvaru. Paskutinė šios giminės atstovė markizė Pierrette Elisa de Bérenger 1971 m. pilį su joje esančiais dailės kūriniais ir archyvu perdavė Prancūzijos fondui (La Fondation de France). Sassenage pilis ir apie 50 joje esančių objektų, tarp jų ir P. Snayerso „Salaspilio mūšis“, yra įrašyti į Prancūzijos Rona-Alpių regiono kultūros vertybių sąrašą.

1997 m. paveikslas buvo eksponuotas Krokuvos nacionaliniame muziejuje, parodoje „Garsios lenkų ginklo pergalės“.

Informacija ir vaizdai internete – www.ldm.lt

Išsamesnę informaciją apie savaitgalio renginius teikia Lina Paukštienė, LDM Ryšių su visuomene centro vedėja (85 262 18 83, 8 682 45 300).

LDM Ryšių su visuomene centras
 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2010.09.17