Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Vilniaus paveikslų galerijos adresas:
Didžioji g. 4, LT-01128, Vilnius. Tel./faksas (8-5) 2120841, tel. (8-5) 2124258
 

„Salaspilio mūšis“ (1605) P. Snayerso paveikslo iš Sassenage pilies rinkinių paroda

PAVEIKSLO „SALASPILIO MŪŠIS“ ISTORIJA
 

Manoma, kad „Salaspilio mūšį“ P. Snayersui užsakė Lenkijos ir Lietuvos valdovas Žygimantas Vaza per savo agentą erchercogo Alberto VII dvaro tapytoją Janą Brueghelį vyresnįjį. Iš dalies šią prielaidą patvirtina 1996 m. Antverpeno archyve rastas 1619 m. rugsėjo 18 d. dokumentas. Jame minima, kad J. Brueghelis Žygimantui Vazai surinko 15 paveikslų: peizažų, portretų bei tris batalines kompozicijas – „Prahos mūšį“, „Salaspilio mūšį“, „Smolensko užėmimą“, ir prašoma leisti šiuos kūrinius išvežti be muito mokesčio. Į Abiejų Tautų Respubliką atvežti kūriniai atsidūrė asmeninėje Žygimanto Vazos kolekcijoje, o po jo mirties – jo sūnų, taip pat Lenkijos ir Lietuvos valdovų, Vladislovo ir Jono Kazimiero Vazų kolekcijose.

Batalinių kompozicijų autorius dokumente nenurodytas, tačiau lenkų istorikų nuomone, dokumente paminėtas „Salaspilio mūšis“, tikriausiai, ir yra šiandien Sassenage pilies rinkiniuose esanti drobė. Tai visiškai tikėtina. J. Brueghelis gerai pažinojo P. Snayerso mokytoją S. Vrancxą, su juo bendradarbiavo. Pastarasis savo talentingą mokinį galėjo rekomenduoti nutapyti užsakytus mūšių vaizdus. Galbūt sėkmingai įvykdytas svarbus užsakymas ir padrąsino P. Snayersą pradėti rūpintis gauti erchercogo Alberto VII dvaro tapytojo vardą.

Dauguma konkrečius mūšius vaizduojančių drobių P. Snayersas nutapė tarp 1618 m. ir 1662 metų. „Salaspilio mūšis“ yra ankstyvas šio pobūdžio darbas. Jame aiškiai jaučiamas dailininko braižas, tačiau dar nėra kai kurių bruožų, būdingų brandžiojo laikotarpio kūriniams (pvz., nėra pirmame plane iš nugaros pavaizduotų stambesnių figūrų, atliekančių mūšio stebėtojų vaidmenį).

Prancūzijoje P. Snayerso „Salaspilio mūšis“ galėjo atsidurti po 1668 m., kai Jonas Kazimieras Vaza atsisakė sosto ir išvyko gyventi į Prancūziją. 1673 m. po Jono Kazimiero Vazos mirties jo kolekcija buvo parduota aukcione.

Sassenage pilies inventoriuose P. Snayerso „Salaspilio mūšis“ minimas nuo 1820 metų. 1997 m. paveikslas eksponuotas Krokuvos nacionaliniame muziejuje, parodoje „Garsios lenkų ginklo pergalės“.

Dalia Tarandaitė
Parodos kuratorė, Lietuvos dailės muziejus

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.22