Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Vilniaus paveikslų galerijos adresas:
Didžioji g. 4, LT-01128, Vilnius. Tel./faksas (8-5) 2120841, tel. (8-5) 2124258
 

Tropikų šauksmas: Argentina–Bolivija–Taitis. Jono Rimšos kūrybos paroda

VILNIAUS PAVEIKSLŲ GALERIJOJE – DAILININKO JONO RIMŠOS KŪRYBOS PARODA „TROPIKŲ ŠAUKSMAS: ARGENTINA–BOLIVIJA–TAITIS”
 

Informacinis pranešimas [2010 06 09]

Aimarų šokėja. Apie 1962–1966.
Valdo Adamkaus nuosavybė

Lietuvos dailės muziejus birželio 10 d., ketvirtadienį, 15 val. kviečia į Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) atidaromą vieno ryškiausių lietuvių išeivijos dailininkų Jono Rimšos (1903-1978) kūrybos parodą „Tropikų šauksmas: Argentina-Bolivija-Taitis“ (veiks iki spalio 10 d.). Parodos globėjas – Prezidentas Valdas Adamkus.

Spaudos konferencija ten pat 11 val. Dalyvaus Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, parodos kuratorė dr. Nijolė Tumėnienė.

Lietuvoje pirmą kartą pristatoma retrospektyvinė Jono Rimšos kūrybos paroda „Tropikų šauksmas: Argentina-Bolivija-Taitis“ atspindinti visą dailininko kūrybos kelią. Pasak parodos kuratorės dailėtyrininkės dr. N. Tumėnienės, „1999 m. „Vartų“ galerijoje vykusioje parodoje žiūrovai galėjo susipažinti tik su paskutiniojo dešimtmečio darbais. Dabar Vilniaus paveikslų galerijoje pristatome per šimtą Jono Rimšos darbų ir tikimės, kad tai bus puiki galimybė Lietuvos žiūrovams tinkamai įvertinti šio dailininko kūrybą ir pirmiausia lietuvių išeivijos meninio palikimo kontekste.“

Jonas Rimša (1903–1978) – vienas ryškiausių lietuvių išeivijos dailininkų, garsinusių Lietuvos vardą svetur, – nusipelnęs Bolivijos kultūrai, apdovanotas aukščiausiu iš civiliams skiriamų „Andų Kondoro kavalieriaus ordinu“. Jam suteiktas ir Bolivijos valstybės Garbės piliečio titulas. Bolivijos vyriausybė iš dailininko įsigijo apie 300 paveikslų ir perdavė juos svarbiausioms valstybės įstaigoms. Didžiulis ir įspūdingas Rimšos paveikslas „La Paso įkūrimas“ (1948) kabo Bolivijos sostinės municipaliteto rūmų salėje. Nemažai darbų yra La Paso centriniame banke, taip pat pas privačius asmenis.

Parodos kuratorės Nijolės Tumėnienės mintim, „nerami ieškotojo dvasia skatino Rimšą nuolat keliauti ir tobulėti. Dailininkas gyveno Argentinoje, Bolivijoje, JAV, Taityje. Persikeldamas iš vienos vietos į kitą, jis galėjo be širdies skausmo sudeginti savo ankstesnius paveikslus ir svajoti apie naują kūrybos etapą. Apie esminį lūžį savo tapyboje menininkas prabilo atšventęs 50-ies metų sukaktį. Jis pareiškė, kad nori tapyti kitaip, sustabdė jau parašytos monografijos apie jį išleidimą. Buvo vienišius. Be galo darbštus. Dailininkas yra nutapęs arti 1000 paveikslų, surengęs daugiau nei 30 individualių kūrybos parodų.“

Parodoje „Tropikų šauksmas: Argentina-Bolivija-Taitis“ pristatomi 105 J. Rimšos kūriniai, kuriuos pavyko surinkti iš muziejų, kolekcininkų. Lietuvos dailės muziejui dailininkas padovanojo 23 paskutiniojo, brandžiausiojo, savo kūrybos dešimtmečio paveikslus. Kauno M. K. Čiurlionio dailės muziejus vieną paveikslą yra įsigijęs iš 1938 m. vykusios IV Rudens dailės parodos. Šiam muziejui paveikslus, atvežusi iš JAV, perdavė Beatričė Kleizaitė-Vasaris: penkis iš privataus Liucijos Andrijauskaitės-Grišonienės rinkinio ir vieną iš Draugijos užsienio lietuviams remti. Didžioji dalis parodos eksponatų (75) priklauso privatiems asmenims, kurie susirūpinę tolesniu Rimšos kūrinių likimu, įsigijo juos daugiausia užsienyje. Keturiolika paveikslų priklauso Lietuvos Prezidentui Valdui Adamkui, besirūpinusiam dailininku Amerikoje, rėmusiam jį. Daugiausia paveikslų yra įsigiję kolekcininkai: Rolandas Valiūnas (net 38), Edmundas Armoška yra surinkęs trylika, Vilius Kavaliauskas – penkis, G. Petraitis – du, o Andrius Liakas, Egidijus Jakubauskas ir Vladas Žukas – po vieną.

Informacija ir vaizdai internete – www.ldm.lt

Papildomą informaciją teikia parodos kuratorė dr. Nijolė Tumėnienė (mob. 8 698 45482).

LDM Ryšių su visuomene centras
85 262 18 83, 8 682 45 300

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.11.24