Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
     
     
 

Į skyriaus
pradžią
Paroda „Pirosmani“
 
2008 m. gruodžio 31 d. – 2009 m. gegužės 31 d.
 
Vilniaus paveikslų galerija (Didžioji g. 4)
El./faksas (8-5) 2120841, tel. (8-5) 2124258
 
Paroda atidaryta 2008 m. gruodžio 31 d. Tą pačią dieną 19 val. VPG įvyko šventinis koncertas, kuriame  koncertavo Gruzijos ir Lietuvos atlikėjai.
Nuotraukoje – N. Pirosmani paveikslas „Berniukas ant asiliuko“. klijuotė, aliejus, 98 x 80 cm.

Parodoje eksponuojami kūriniai – iš Gruzijos nacionalinio muziejaus rinkinių.
Lietuvos dailės muziejaus interneto leidinyje http://www.ldm.lt publikuojamos nuotraukos –  iš Gruzijos nacionalinio muziejaus rinkinių.

2009 m. gegužės 29 ir 30 dienomis Lietuvos dailės muziejus, baigdamas eksponuoti nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ parodą „Pirosmani“, kviečia žiūrovus aplankyti Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) ne tik įprastu laiku, bet ir du vakarus (penktadienį ir šeštadienį)  iki 21 valandos, o bilietus visą savaitgalį bus galima įsigyti perpus pigiau bei nemokamai gauti parodos lankstuką. Nemokamos ekskursijos vyks: penktadienį ir šeštadienį – 15 ir 18 val., sekmadienį – 15 val.

Niko Pirosmanašvili (Pirosmani) saviti darbai – šimtmečių senumo gruzinų meno išskirtinė ir originali dalis. Tapytojas gyveno ir kūrė savo darbus devynioliktojo ir dvidešimtojo amžių sankirtoje, kai Europoje ir Gruzijoje formavosi dvidešimtojo amžiaus meno koncepcijos.  Šiuolaikiniam žiūrovui atsidūrus prieš Pirosmani kūrinius, jo menas pasirodo artimas, sukeliantis gilias emocijas ir žavesį.
Niko Pirosmanašvili (1862–1918) gimė valstiečių šeimoje Mirzaani kaime Gruzijos Kakheti regione.  Anksti netekęs tėvų, Niko užaugo turtingų vynuogynų savininkų Kalantarovų šeimoje.
1872 metais Pirosmani persikėlė į Tbilisį kartu su Kalantarovų šeima.  Jis beveik visą gyvenimą praleido Tbilisyje.  Jis jokio profesinio išsimokslinimo neįgijo.  Tapyba buvo jo gyvenimo tikslas ir pašaukimas. 
Pasaulinis Pirosmani pripažinimas prasidėjo nuo 1912 metų.  Jį „atrado“ keli Gruzijos, Rusijos ir Europos avangardo atstovai – poetas Ilja Zdanevič (Ilyazd), jo brolis tapytojas Kirill Zdanevič ir tapytojas Michail Le-Danteu, gyvenantys Gruzijoje.  Broliai Zdanevič labai daug prisidėjo prie Pirosmani palikimo populiarinimo ir kolekcionavimo.  1913 metais Ilja Zdanevič pirmą sykį eksponavo Pirosmani tapybos darbus avangardinėje „Taikinio“ parodoje Maskvoje, o po to rašė straipsnius apie jo meną.  1916 metais jis suorganizavo Pirosmani tapybos parodą savo namuose Tbilisyje. 
 
Pirosmani tapyba pasirodė tolygi stebuklo atradimui, nes ji tapo svarbi ir šiuolaikiška svarstant bendrus meno raidos klausimus.  Jo darbai, nesusiję su profesionalios tapybos tradicijomis, atitiko jo laikų siekius ir avangardinio meno užduotis.

Fragmentai iš Gruzinų nacionalinio muziejaus meno kolekcijų vyriausiosios kuratorės, mokslų daktarės Irinos Arsenišvili teksto >>>

„Batumi“. Klijuotė, aliejus, 93 x 118 cm

„Šeimos iškyla“. Klijuotė, aliejus, 71 x 104 cm

„Liūtas ir saulė“. Kartonas, aliejus, 80,2 x 100 cm

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.11.24