Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Vilniaus paveikslų galerijos adresas:
Didžioji g. 4, LT-01128, Vilnius. Tel./faksas (8-5) 2120841, tel. (8-5) 2124258
 

ROMUALDAS VACLOVAS PAŠKEVIČIUS: RAMUS ŽVILGSNIS Į PASAULĮ

2010 m. spalio 27 d. – 2011 m. sausio 9 d.

ANOTACIJA

Romualdo Vaclovo Paškevičiaus parodos „Ramus žvilgsnis į pasaulį“ kvietimas

Romualdas Vaclovas Paškevičius (1940–2009) gimė Pasvalio rajone, Krinčine. 1961 m. baigė Kauno vidurinę dailės mokyklą. 1961–1967 m. studijavo tapybą Lietuvos valstybiniame dailės institute (dabar – VDA). 1967–1968 m. dirbo Lietuvos dailininkų sąjungos referentu. 1970 m. įstojo į Lietuvos dailininkų sąjungą. 1973–1982 m. Lietuvos valstybiniame dailės institute dėstė tapybą. Beveik dvidešimt paskutinių kūrybinio gyvenimo metų vadovavo Lietuvos vaikų ir jaunimo centro dailės studijai. Jo kūrinių yra įsigiję Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, privatūs kolekcininkai. Dailininkas buvo aktyvus bendrų ir apžvalginių parodų dalyvis. Pirmąją personalinę kūrybos parodą Paškevičius surengė 1967 m., per keturiasdešimt kūrybos metų jų buvo keturios.

Šioje retrospektyvinėje parodoje žiūrovai turės galimybę iš naujo įvertinti tapytojo Paškevičiaus kūrybą. Joje eksponuojami 34 kūriniai iš dailininko šeimos kolekcijos. Lietuvos dailės muziejuose saugomos daugiausia teminės kompozicijos industrine, darbo tema. Vienas kitas eksponuotas peizažas negalėjo atskleisti kūrėjo esmės, o geriausių savo kūrinių tapytojas nepardavinėjo. Taigi ši ekspozicija atveria netikėtą, ilgus metus puoselėtą tapybos erdvę, pažįstamą tik nedaugeliui jo gerbėjų.

Parodoje dominuoja peizažai: prigesinto kolorito ir sodrūs Vilniaus miesto vaizdai, permainingi gimtojo Krinčino, pajūrio motyvai. Mažakalbiai, paslaptimi ir ramybe dvelkiantys natiurmortai, trapius žmonių santykius atspindintys portretai atskleidžia ekspresionistinį, ramų, itin tamsaus kolorito Paškevičiaus stilių. Dailininko kūryba artima Justino Vienožinskio, Adomo Galdiko, Viktoro Vizgirdos, kitų arsininkų kūrybos tradicijai, tačiau išsaugojo ir savitumą. Paškevičius tapė itin mėgstamus nakties, senų namų ir parkų vaizdus. Buvęs aistringas senienų gerbėjas, tapyboje jis kūrė ramų, kupiną paslaptingų ir romantiškų nuotaikų pasaulį. Paškevičiaus kūryba – tai bandymas išsiveržti iš nykios, monotoniškos kasdienybės, tikrąją realybę atrandant tapyboje.

Dailininkas itin džiaugdavosi, sulaukęs gerų komentarų iš kolegų, tačiau nenusimindavo, jei kas ir peikė. Tapytojas pats reikliai vertino savo kūrybą – neužbaigto arba, jo nuomone, abejotinos meninės vertės kūrinio neeksponuodavo. Paškevičius dėmesingai komponavo, ieškojo piešinio ir kolorito kibirkštėlės. Dailininkas nemėgo vaikytis naujovių, „verstis per galvą“– kaip jam buvo pataręs vienas garsus tapytojas. Tačiau šiandien matyti, kad prieš du ar tris dešimtmečius sukurti paveikslai nė kiek nepaseno, tebėra raiškūs ir gilūs.

Nijolė Nevčesauskienė

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.01.05