Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Vilniaus paveikslų galerijos adresas:
Didžioji g. 4, LT-01128, Vilnius. Tel./faksas (8-5) 2120841, tel. (8-5) 2124258


PARODA „PARYŽIAUS MOKYKLOS DAILININKAI IŠ BALTARUSIJOS“. IŠ AB „BELGAZPROMBANK" KOLEKCIJOS, MUZIEJINIŲ IR PRIVAČIŲ RINKINIŲ

2014 m. rugsėjo 11 d. – lapkričio 9 d.


Marc Chagall Įsimylėjėliai. 1981
Iš AB „Belgazprombank“ kolekcijos


Michel Kikoïne Peizažas su skalbėjomis. Apie 1925–1926
Iš AB „Belgazprombank“ kolekcijos

Pirmą kartą Lietuvos žiūrovams pristatomas išskirtinis dailės projektas „Paryžiaus mokyklos dailininkai iš Baltarusijos. Iš AB „Belgazprombank“ kolekcijos, muziejinių ir privačių rinkinių“. Baltarusijos kultūrologai projektą pripažino „svarbiausiu Baltarusijos 2013 metų įvykiu“. Unikali ekspozicija, pirmąkart rodoma už Baltarusijos ribų, yra koncentruotas XX a. pradžios Paryžiaus mokyklos (École de Paris) menininkų, gimusių Baltarusijoje ir vėliau tapusių pasaulinėmis garsenybėmis, kūrinių rinkinys. Paroda Vilniaus paveikslų galerijoje veiks nuo rugsėjo 11 iki lapkričio 9 d., ją surengė AB „Belgazprombank“, Baltarusijos Respublikos nacionalinis dailės muziejus kartu su Lietuvos dailės muziejumi ir Lietuvos Respublikos ambasada Baltarusijos Respublikoje.
 

Dar prieš trejus metus Baltarusijoje nebuvo nė vieno šių pasaulyje garsių baltarusių dailininkų litvakų kūrinio. AB „Belgazprombank“ tapo išeivių iš Baltarusijos kūrinių grįžimo į tėvynę iniciatoriumi ir tiesioginiu šio proceso dalyviu. 2011 m. bankas pradėjo rinkti paveikslų kolekciją, kurią sudarė Marco Chagallo, Chaïmo Soutine’o, Pinchuso Krémègne’io, Michelio Kikoïne’o, Ossipo Lubitcho, Ossipo Zadkine’o, Schragos Zarfino kūriniai.
 

Daugelio šių kūrėjų likimuose Vilniui tenka ypatinga reikšmė. Čia, Vilniaus piešimo mokykloje, vadovaujamoje akademiko Ivano Trutnevo, Ch. Soutine’as, P. Krémègne’is, S. Zarfinas, L. Indenbaumas, M. Kikoïnas, R. Geninas praleido ankstyvąją jaunystę ir įgijo realistinės tapybos bei akademinio piešimo pagrindus. Vilniuje, kuriame XX a. pradžioje virė turtingas kultūrinis gyvenimas, jie patyrė pirmuosius įspūdžius apie šiuolaikinę dailę, iš čia jie išvyko į Paryžių. Simboliška, kad Monparnase stovintį paminklą pačiam žinomiausiam šios mokyklos auklėtiniui Ch. Soutine’ui sukūrė įžymus skulptorius Arbit Blatas, kilęs iš Lietuvos. Būtent dailininkai iš Rytų Europos suteikė naujai meno krypčiai – Paryžiaus mokyklai – santūrumo ir elegancijos, spalvingumo ir neįprasto ekspresyvumo. Stilistiniu požiūriu parodos kolekcija aprėpia XX a. klasikinio modernizmo kryptis: fovizmą, kubizmą, suprematizmą, ekspresionizmą.
 

Baltarusių dailininkų kūriniai unikalūs juose perteikta specifine pasaulėjauta, dramatizmo ir melancholijos deriniu, emocionaliu koloritu ir stipriai išreikšta vaizdo ekspresija.
 

Tarptautinė paroda ne tik suteikia išskirtinę progą meno gerbėjams pamatyti Baltarusijoje saugomus Paryžiaus mokyklos dailininkų kūrinius, bet ir atskleidžia Europos moderniojo meno ryšius su Baltarusijos ir Lietuvos dailės procesais.

Paryžiaus mokyklos dailininkų kūriniai iš AB „Belgazprombank“ kolekcijos, Baltarusijos Respublikos nacionalinio dailės muziejaus ir privačių rinkinių su pasisekimu buvo eksponuojami Baltarusijos miestuose – Minske, Gomelyje, Vitebske. Parodos rengėjai tikisi, kad jiems neliks abejingi ir Lietuvos meno vertintojai.


Marc Chagall  Jokūbas ir angelai. 1980
Iš privačios kolekcijos


Eugene Zak Arlekinas (Pjero)
Iš privačios kolekcijos


Nadia Chodasiewicz-Léger Suprematizmas. Raudonų,
juodų ir pilkų geometrinių figūrų kompozicija. XX a. 3–7 deš.
Iš Baltarusijos Respublikos nacionalinio dailės muziejaus rinkinių


Chaïm Soutine Didelės Šartre laukymės šalia viaduko.
Apie 1934 Iš AB „Belgazprombank“ kolekcijos

www.ldm.lt    http://www.belgazpromart.by/    http://www.artmuseum.by/

 

 
 
 
[>[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus. ISSN 1648-8881

  Tinklalapis atnaujintas 2014.09.25