Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Paroda „Amžinieji keleiviai“

Vilniaus paveikslų galerija (Didžioji g., Vilnius)

Prano Domšaičio kūrinys „Raitelis“2007 m. vasario 14 d. – balandžio 30 d.

Nuotraukoje – Prano Domšaičio kūrinys „Raitelis“

 
Lietuvos dailės muziejus vasario 14 d. pakvietė į Lietuvių fondo (JAV) tėvynei padovanotų dailininko Prano Domšaičio kūrinių parodos „Amžinieji keleiviai“ atidarymą Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4).
 
Neseniai iš JAV atsiųsta 135 kūrinių kolekcija (tapyba, grafika, pastelė ir išsiuvinėti vaizdai) Lietuvoje rodoma pirmą kartą (Vilniaus paveikslų galerijoje paroda veiks iki balandžio 30).
 
Visas šio savito ir ryškaus tapytojo ekspresionisto kūrybos palikimas sudaro daugiau kaip 900 vienetų. Dalis jo kūrinių prarasta, kiti pasklidę po pasaulio muziejus arba yra privačiose kolekcijose Vokietijoje, Austrijoje, Kanadoje, JAV, Izraelyje, Australijoje, Pietų Afrikos Respublikoje. Lietuvių fondas, nutaręs išsaugoti Lietuvai dailininko kūrybos palikimą, 1980–1981 m. nupirko iš jo našlės daugiau kaip 600 kūrinių. 1989–2001 m. Lietuvių fondas perdavė Lietuvos dailės muziejui 530 kūrinių, kurie saugomi ir eksponuojami Klaipėdoje, Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33). Joje veikia ir P. Domšaičio kultūros centras, tyrinėjantis menininko kūrybą, organizuojantis jo kūrinių paieškas.
Dailininkas gimė (1880 m.) ir augo Mažojoje Lietuvoje, Kropynų kaime (dab. Gajevas, Kaliningrado sr.). Baigęs Karaliaučiaus meno akademiją, tobulinosi Berlyne, Loviso Korinto dirbtuvėje, bendravo Osle su Edvardu Munchu, 1914–1918 m. lankėsi Nidos dailininkų kolonijoje. Pripažinimo Vokietijoje P. Domšaitis sulaukė 1919 m., Berlyne ir Breslau surengęs pirmąsias individualias kūrybos parodas. Kaip išgarsėjęs peizažų ir religinių kompozicijų meistras dalyvavo parodose Vokietijoje bei kitose Europos šalyse kartu su įžymiais to meto dailininkais modernistais Pauliumi Klė, Emiliu Nolde, Oskaru Kokoška ir kt.. Trečiojo reicho metais jo kaip ir kitų ekspresionistų kūryba buvo pripažinta „degradavusia“, profesinė veikla uždrausta, o paveikslai išimti iš muziejų ir eksponuoti kilnojamojoje „Išsigimusio meno“ parodoje. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, P. Domšaitis pasitraukė į Austriją, kur susitiko lietuvių dailininkus emigrantus Telesforą Valių, Paulių Augių ir su jais pirmą kartą dalyvavo emigrantų dailės parodose kaip lietuvių menininkas. 1949 m. P. Domšaitis su žmona dainininke Adelhaide Armhold apsigyveno Pietų Afrikos Respublikoje.
Paskutinysis dailininko kūrybos laikotarpis Keiptaune buvo itin produktyvus. Ypatingai gilios, prasmingos tuo metu sukurtos kompozicijos religiniais motyvais, o biblinė „Bėgimo į Egiptą“ tema tapo viso dailininko gyvenimo ir kūrybos leitmotyvu. Menininkas, išaugintas dviejų tautų – lietuvių ir vokiečių kultūrų, teigė, jog „mano tapybos esmė yra magiškas realybės atsivėrimas, savybė, paveldėta iš tolimosios baltiškosios Tėvynės“. XX a. karų, suiručių blaškomas, gyvenimą baigdamas toli nuo Lietuvos (mirė 1965 m. Pietų Afrikos Respublikoje). P. Domšaitis nepamiršo gimtinės, jos vaizdai inspiravo daugelį jo paveikslų. Dailininko kūriniuose susilydė Europos moderniosios dailės patirtis, lietuvių liaudies pasaulėjauta, egzistenciniai apmąstymai, Afrikos meno tradicijos. Užsienio meno kritikai yra teigę, jog „jo peizažus ir scenas apšviečia nežemiškos šviesos spinduliai“, „Domšaičio paveikslai turi beribę dimensiją“, tai – „milžiniško įtaigumo ir gaivalingo žmogiškojo jausmo kūriniai, šiuolaikinės ikonos, kviečiančios medituoti“.
Po parodos P. Domšaičio kūriniai bus eksponuojami Klaipėdoje, Prano Domšaičio galerijoje.
Parodos rengėjai, organizatoriai (iš kairės): Julija Mušinskienė, Romualdas Budrys, Kristina Jokubavičienė Parodos fragmentas

Dalios Sirgedaitės nuotraukos

Parodos atidaryme dalyvavę Prano Domšaičio kūrybos gerbėjai.
Parodos kuratorė – Prano Domšaičio galerijos vedėja Kristina Jokubavičienė. Išsamesnė informacija teikiama mob. tel. 8 616 013 14)
 
LDM Ryšių su visuomene centras
Tel. 212 08 41, 8 687 16739
 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.11.24