Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Vilniaus paveikslų galerijos adresas:
Didžioji g. 4, LT-01128, Vilnius. Tel./faksas (8-5) 2120841, tel. (8-5) 2124258
 

VILNIAUS PAVEIKSLŲ GALERIJOJE – KOMPAKTINĖS PLOKŠTELĖS „MYKOLAS KLEOPAS OGINSKIS. ATSISVEIKINIMAS SU TĖVYNE“ PRISTATYMAS

2009 m. spalio 29 d. 17 val.

Mykolas Kleopas Oginskis. Dailininkas François Grenier

Kviečiame į kompaktinio leidinio „Mykolas Kleopas Oginskis. Atsisveikinimas su Tėvyne“ pristatymą. Šviečiamosios-koncertinės programos metu aktorė Virginija Kochanskytė primins reikšmingiausius M. Kl. Oginskio gyvenimo, visuomeninės, kūrybinės veiklos bruožus; garsiuosius polonezus skambins pianistė Šviesė Čepliauskaitė; iki šiol plačiajai Lietuvos visuomenei mažai težinomus M. Kl. Oginskio romansus atliks solistė Giedrė Zeicaitė. Vaizdo įrašai leis pasižvalgyti ne tiktai po Lietuvos, bet ir Baltarusijos, Lenkijos, Italijos, D. Britanijos istorines vietoves, vienaip ar kitaip susijusias su M. Kl. Oginskio biografija.

1786 m. į Abiejų Tautų Respublikos (ATR) Seimą buvo išrinktas vienas jauniausių to meto politikų – kunigaikštis Mykolas Kleopas Oginskis, kuriam tada buvo 21 metai. Talentinga, išsilavinusi, lengvai bendraujanti, darbšti ir principinga asmenybė, sugebėjusi savo gyvenimo credo – tarnauti tėvynei! – apibūdinti dar ankstyvos vaikystės metais. Kai priėmimo metu 1769 m. paskutinis ATR valdovas Stanislovas Augustas Poniatovskis jį, ketverių metų „vyrą“ – būsimojo Trakų vaivados, LDK Didžiojo kanclerio, ypatingojo pasiuntinio Andriaus Oginskio sūnų – smagiai paegzaminavęs iš istorijos, tikybos, geografijos, kilstelėjo ant stalo ir šmaikštaudamas paklausė, ką jo mylista galvoja apie ateitį, kokius darbus žada nuveikti, pasigirdo atsakymas – TARNAUTI TĖVYNEI!

Šiuo credo ir vadovautasi - Seime, diplomatinėse misijose, vykdant Tado Kosciuškos sukilimo metu duotą priesaiką, puoselėjant LDK atkūrimo viziją pasibaigus maištingos emigracijos periodui - iki pat gyvenimo saulėlydžio Florencijoje. Čia, palinkus prie garsiųjų atsiminimų „Memoires de Michel Oginski...“ , prasiverš sunkus atodūsis: „Jei ne dramatiškas mano Tėvynės likimas, gal būčiau tapęs kompozitoriumi“...

Vis tiktai, ne tiesioginė tarnystė Tėvynės labui, o muzikinis palikimas, ypač polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“, pelnė M. Kl. Oginskiui ilgaamžę šlovę. Daugiau nei du šimtmečius per bekraštes garsų ir įvykių erdves, prakilniu ilgesiu vilnijanti šio polonezo melodija, jo raiškiai moduliuoti, atsikartojantys akordai keliauja ir smelkiasi į žmonių širdis, įsiūbuodami čia sunkiai įžvelgiamas jausmų ir vaizduotės gelmes. Tūkstančiams klausytojų ši melodija - tai vienintelė gija jungianti su dramatiškais XVIII a. paskutinio dešimtmečio įvykiais, kai Abiejų Tautų Respublikos, o tuo pačiu ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vardas buvo ištrintas iš Europos politinių žemėlapių, kai, numalšinus Tado Kosciuškos sukilimą, ne tiktai M. Kl. Oginskis, bet ir kiti ano meto patriotai pirmą kartą patyrė su niekuo nesulyginamą TĖVYNĖS praradimo gėlą.

Svarbesnės Mykolo Kleopo Oginskio biografijos ir laikmečio datos


Vytautas Rutkauskas
Rietavo Oginskių kultūros istorijos
muziejaus direktorius

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.11.24