Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
LDM informacinis pranešimas [2008-02-25]
 
Kultūros vakare Vilniaus paveikslų galerijoje pasitinkama
Laimos Laučkaitės knyga „Ekspresionizmo raitelė Mariana Veriovkina“   
 
Knygos viršelisLietuvos dailės muziejus ir Kultūros, filososfijos ir meno institutas kviečia 2008 m. vasario 28 d., ketvirtadienį, 17 val. į Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) įvyksiantį naujo leidinio sutiktuvių vakarą. Tai šio instituto išleista Laimos Laučkaitės knyga „Ekspresionizmo raitelė Mariana Veriovkina“. 
 
Dailės istorikės dr. Laimos Laučkaitės knyga skirta žymios Vakarų avangardo dailininkės Marianos Veriovkinos (1860–1938) gyvenimui ir kūrybai. Ši rusų kilmės vokiečių ekspresionizmo dailininkė, „Mėlynojo raitelio“ grupės dalyvė, Vasilijaus Kandinskio, Aleksejaus Javlenskio, Paulio Klee bendražygė buvo susijusi su Lietuva, čia augo, pasuko į meną, atvykdavo iš Miuncheno, rengė parodas Vilniuje, kūrė lietuviška tematika. Knygos autorei pasisekė rasti unikalų šaltinį - dailininkės laiškus, epistolinį palikimą, saugomą Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Rankraščių skyriuje, kuriuo ir pagrįsta monografija. Joje atskleistas spalvingas, romaną primenantis dailininkės ir aristokratės gyvenimas: su Mariana Veriovkina iš XIX a. pabaigos Vilniaus bei Vyžuonėlių dvaro keliaujame į Sankt Peterburgą, XX a. pradžios Vakarų meno metropolius – Miuncheną, Paryžių, prieš Pirmąjį pasaulinį karą grįžtame į Kauną ir Vilnių, o karo bei pokario metais patenkame į Šveicariją. Nostalgiško būtojo laiko, išnykusio, užmiršto dailininkės pasaulio rekonstrukcijai ir skirta ši knyga.
Kartu joje pristatoma M. Veriovkinos teorinių pažiūrų ir kūrybos raida, gvildenami moters menininkės tapatybės klausimai, nušviečiama XIX a. pabaigos ir XX a. pradžios rusų, vokiečių, prancūzų dailės panorama, kasdieninis gyvenimas. Knyga gausiai iliustruota neskelbta archyvine medžiaga, fotografijomis, piešiniais, dailininkės paveikslais, saugomais Vokietijos, Šveicarijos, JAV muziejuose ir privačiose rinkiniuose. Prieduose pateikta rinktinė M. Veriovkinos laiškų publikacija originalo kalba. Ši knyga – trečioji Laimos Laučkaitės knyga, tęsianti autorės tyrinėjimus, skirtus daugiatautei Lietuvos meno istorijai ir ryšiams su moderniuoju Vakarų menu.
Menotyrininkės dr. Ingridos Korsakaitės nuomone, ši L. Laučkaitės knyga – išskirtinis mūsų dailėtyros įvykis. Tai visų pirma intriguojantis romanas apie audringą aristokratės ir menininkės gyvenimą. Be to, tai „retas žvilgsnis į Vakarų modernizmo teritoriją, netikėtai atrastos XIX a. pab. – XX a. pr. Lietuvos, Rusijos, Vakarų Europos meninio gyvenimo sąsajos“.
Kultūros vakare dalyvaus knygos autorė, dr. Laimonas  Briedis, dr. Pavelas Lavrinecas, dailėtyrininkės Laima Kreivytė, dr. Giedrė Jankevičiūtė. Muzikuos pianistė prof. Birutė Vainiūnaitė.   
 
LDM ryšių su visuomene centras
Tel 212 08 41, 8 687 16739
 
 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.11.24