Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

 
 
Parodos fragmentasPirmą kartą Vilniaus paveikslų galerijoje rodoma Edmundo Laucevičiaus meno kolekcija
 
Lietuvos dailės muziejus ir Lietuvos mokslų akademijos biblioteka 2006 m. gruodžio 13 d. visuomenę pakvietė į Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) vykusį parodos „Kultūros istorikui ir kolekcininkui Edmundui Laucevičiui – 100“ atidarymą. Kartu įvyko ir šiai progai skirtas kultūros vakaras. Jame dalyvavo LMAB direktorius dr. Juozas Marcinkevičius, LDM direktorius Romualdas Budrys, būrys kitų mokslo ir kultūros darbuotojų. Parodos surengimą ir kultūros istoriko E. Laucevičiaus gimimo šimtmečio paminėjimą parėmė Kultūros ministerija.
     
Edmundo Llaucevičiaus 100-mečiui skirtos parodos, surengtos 2006 m. gruodžio mėnesį Vilniaus paveikslų galerijoje, fragmentai. Danutės Mukienės nuotraukos
Edmundas Laucevičius (1906–1973) kilęs iš bajorų giminės, kuri minima nuo XVIa. (šios giminės dvarų yra buvę Kuršėnų, Šiaulių apylinkėse). Vaistininko sūnus Edmundas, 1925 m. baigęs Šiaulių gimnaziją, vėliau studijavo Kauno universiteto Teisės fakultete. Anksti įsidarbino. Pradėjo nuo Kauno muitinės, o 1935 m. jau dirbo Užsienio reikalų ministerijoje. Po trejeto metų tapo Lietuvos pasiuntiniu Londone. Lankydamas Europos miestus, E. Laucevičius kaupė kultūrinę patirtį, susidomėjo menu, pradėjo supirkinėti senąjį Lietuvos kultūros palikimą. Sovietų okupacijos metais apsigyveno Vilniuje. Čia jis įvairiose sostinės vidurinėse ir aukštosiose mokyklose dėstė anglų kalbą, metus (1944–1945) dirbo Lietuvos dailės muziejaus Istorijos skyriaus vedėju. Buvo baigęs ir Vilniaus universiteto Istorijos-filologijos fakultetą.
E. Laucevičius ypač domėjosi popieriaus gamybos istorija, vandens ženklais, ekslibrisais.
1967 m. MA Centrinė biblioteka ir „Minties“ leidykla išleido kapitalinį E.Laucevičiaus veikalą „Popierius Lietuvoje XV–XVII a.“. Dviejose didelio formato knygose giliai apžvelgta ne tik popieriaus gamyba, žaliava, formatai, bet ir 63 LDK buvusių dirbtuvių produkcija ir jos ypatumai. Sudarytame specialiame atlase paskelbti ir aprašyti 4276 vandenženkliai (filigranai). Šis leidinys sulaukė didžiulio užsienio mokslo draugijų, kitų institucijų susidomėjimo ir įvertinimo, o Bolonijos (Italija) bienalėje jam buvo skirtas aukso medalis. Kitų savo parašytų knygų E. Laucevičius nesulaukė. Stambus jo darbas „XV–XVIII a. knygų įrišimai Lietuvos bibliotekose“ buvo išleistas 1976 m. E. Laucevičiui mirus, liko ir kitų rankraščių. „Baltos lankos“ 2001 m. išleido dr. Birutės Rūtos Vitkauskienės spaudai parengtą E. Laucevičiaus knygą „Lietuvos auksakalystė: XV–XIX amžius“.
Žymaus kultūros istoriko ir kolekcininko ilgus metus kaupiamo dailės rinkinio dalys įvairiu laiku papildė ne vieno Lietuvos muziejaus rinkinius. 1973 m. po E.Laucevičiaus mirties Lietuvos dailės muziejus įsigijo daugumą šio rinkinio kūrinių. Dabar muziejaus fonduose saugoma daugiau kaip 2000 mažosios grafikos, ekslibrisų, daugiau kaip 400 kitų dailės objektų.
Vilniaus paveikslų galerijoje atidaromoje parodoje eksponuojami įvairūs dailės kūriniai: nežinomų autorių aliejumi, pastele tapyti portretai ir peizažai. Yra miniatiūrų, rodomi ir taikomosios dailės dirbiniai: aplikacijų paveikslėliai, įvairūs fajanso, Meiseno porceliano indai, sidabro žvakidės, bronzos skulptūros, siuvinėjimai biseriu, porcelianinės dėželės su herbais, sietynai, baldai. Parodoje bus eksponuojamos ir kolekcininko buto nuotraukos.    
Parodos kuratorius Romualdas Budrys (tel. 262 80 30).
 
Informacija apie parodą skelbiama ir Lietuvos dailės muziejaus svetainėje  www.ldm.lt.
 
LDM ryšių su visuomene centras
Tel 212 08 41, 8 687 16739
 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.11.24