Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Vilniaus paveikslų galerijos adresas:
Didžioji g. 4, LT-01128, Vilnius. Tel./faksas (8-5) 2120841, tel. (8-5) 2124258
 

knygos „Aleksandros Kašubos darbai“ pristatymas

2013 m. gegužės 17 d. 18 val.

Knygos „Aleksandros Kašubos darbai” viršelis

Knygos „Aleksandros Kašubos darbai“ pristatymas Vilniaus paveikslų galerijoje, gegužės 17 d. 18 val. Dalyvaus dr. Ramutė Rachlevičiūtė, prof. Algimantas Mačiulis, architektė Dalija Rudytė, Beatričė Kleizaitė-Vasaris, LDM direktorius Romualdas Budrys.

„Lietuvių išeivijos dailės kūrybos integravimas į šiandieninę mūsų nacionalinės kultūros aplinką buvo ir yra vienas iš svarbiausių Lietuvos dailės muziejaus siekių, – teigia Romualdas Budrys, – „vykdydami šią ilgalaikę programą, lietuvių kalba išleidome knygą „Aleksandros Kašubos darbai“. Šios knygos puslapiuose nuosekliai atskleidžiamas labai sudėtingas, net intriguojantis Aleksandros Fledžinskaitės-Kašubienės kūrybinis kelias, prasidedantis nuo gana kuklių mozaikų iš akmenėlių ar keramikos plokštelių ir palaipsniui išaugantis į monumentalius interjerų bei pastatų fasadus ar net unikalius aikščių grindinių meninius sprendimus.“

Prof. Viktorijos Daujotytės mintim, „galima jausti ar bent nujausti ryšį tarp V. Bacevičiaus kosminės muzikos ir tarp tų neįtikėtinų vizualiųjų projektų, kuriuos kūrė Aleksandra Kašubienė, mano supratimu, viena talentingiausių ir įspūdingiausių lietuvių egzodo figūrų. Kol kas matome tik jos dalį: iš susirašinėjimo su Algirdu Julium Greimu, pasaulinio garso mokslininku, ir iš tos nedidelės jos darbų dalies, kurie apžvelgti Dailės muziejaus leidinyje „Aleksandros Kašubos darbai“, 1912. Aprėpti visumai, o svarbiausia – suvokti išskirtinę prigimtį, reikia atskiro darbo, reikia tokių pat talentingų tyrinėjimų. Aprašymais, referavimais gelmės nepasieksi. Įspūdis, kad vienu judesiu Kašubienė grįžta, grįžta į kažką lemtingai apleista (pamatinis žmogaus ryšys su gamta) ir kartu žengia į ateitį. Žvelgia į pasaulį iš čia, bet ir iš kito, mums nežinomo taško – kosminio.

Aleksandra Kašubienė minėtina greta A. J. Greimo ir Marijos Gimbutienės, vieno pačių atkakliausių kaktusų, archeologės, neaprėpiamose pasaulio dykumose atkasusios užmirštą civilizaciją, pradėjusios archeomitologinius tyrimus. Šias asmenybes jungia neįprastas, išskirtinis universalumas, daug gabumų, daug interesų, daug žmogiškųjų ryšių, saitų. Ir gryno autentiško mąstymo, lyg kokios asmeninės filosofijos.

Netikėtai susijungusios linijos: K. Bradūno kaktusai dykumoje, atkakliausi augmenys, tarsi atsiranda realioje Aleksandros Kašubienės dykumoje, Naujojoje Meksikoje, kai valdoma ypatingo projekto, ji palieka įsigyventus namus ir persikelia į nuošalybę, dykynę, kur realizuoja bent mažą dalį savo kosminių regėjimų – kaip galėtų, kaip turėtų gyventi žmonės. Kaktusai dykumoje ir kosminių regėjimų realizacijos dykumoje.“

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus. ISSN 1648-8881

  Tinklalapis atnaujintas 2013.05.15