Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
Vilniaus paveikslų galerijos adresas:
Didžioji g. 4, LT-01128, Vilnius. Tel./faksas (8-5) 2120841, tel. (8-5) 2124258
 
VILNIAUS ELEGIJOS
Boleslavos ir Edmundo Zdanovskių prieškario fotografijų kolekcija
 
2009 m. birželio 4 d. – rugsėjo 13 d.
 
 
PARODOS ANOTACIJA
 
Atsimenu Tave dažnai, o senas Vilniaus mieste,
Tavin svajonėse ir sapnuose grįžtu.
Algimantas Mackus. Tave atsimenu
 
Vilniaus fotografijų kolekcija sugrąžina prarastą tradicinio senojo miesto vaizdinį, kuris ne tik įtaigiai reprezentuoja sostinę, bet, ilgam išlikdamas atmintyje, lemia ir realiai egzistuojančio nuolat besikeičiančio miesto pajautą. 1930–1940 metais Boleslavos ir Edmundo Zdanovskių fotografuoti Vilniaus vaizdai yra miesto – daugialypėje istorinėje raidoje suformuoto reiškinio – esaties liudijimas. Panoraminiai vaizdai, architektūros ar gamtos etiudai – tai ne tik fotodokumentai, Vilniaus fenomeną saugantys nuo užmaršties, bet ir elegijos, išgyventos labai asmeniškai, lyriškai ir sakraliai.
Pilies kalną, Trijų Kryžių paminklą, Katedrą, Šv. Mykolo, Šv Kazimiero, Šv. Dvasios ir kitas bažnyčias Zdanovskiai „stebi“ kompleksiškai – nuo panoramų iki architektūrinių detalių, fotografijose suformuodami ir atpažinimo schemą, ir atskleisdami estetinį santykį su miestu. Kiekviena bažnyčia aptinkama miestovaizdyje, atidengiamas jos iškilimas peizaže, pateikiama lokali vieta, pabrėžiamas eksterjero savitumas, charakterizuojamas interjeras, atskleidžiami jos požemių istoriniai slėpiniai, bet čia pat sukuriama ir ypatinga, tik jai vienai būdinga poetinė tonacija.
Fotografijose nėra apibrėžto mastelio (nesupranti Vilniaus dydį), nėra kasdienybės nei šventės, nei veiksmo, nei herojų (į kadrą patekę žmonės – tik bendros kompozicijos elementai). Ištrinta riba tarp realybės ir iliuzijos, tarp fakto suvokimo ir jo emocinio absorbavimo. Tai jau ne matymas, o pasaulėjauta. Zdanovskiai sukūrė miestą, kurio nėra – jis dematerializuotas ir sudvasintas, arba tiksliau – miestą, kuris įsikuria mūsų įsivaizduojamybėje.
Boleslava (Tallat-Kelpšaitė, 1908–1982) ir Edmundas (1905–1984) Zdanovskiai – Vilniaus fotografijos mokyklos atstovai, Jano Bulhako mokiniai ir jo sukurtos fotografikos estetikos puoselėtojai. Nuo 1930-ųjų dirbę vienoje fotostudijoje, iš pradžių Vilniaus universiteto, o vėliau ir savoje, jie kartu kūrė, fotografijas dažnai signuodavo kaip bendraautoriai. 1945 metų rudenį Zdanovskių šeima repatriavo į Gdynę, kur tęsė kūrybinę ir pedagoginę veiklą. Stiklo negatyvų rinkinį fotografai paliko miestui – perdavė Vilniaus valstybiniam dailės muziejui (dabar – Lietuvos dailės muziejus). Kolekcija, kurią sudaro 439 miesto vaizdų ir architektūros negatyvai, rodoma pirmą kartą.
 
Parodos kuratorė Margarita Matulytė
 
Atspaudus iš negatyvų parengė Vaidotas Aukštaitis

 

LDM direktorius Romualdas Budrys ir LR kultūros ministras Remigijus Vilkaitis LDM direktorius Romualdas Budrys, LR kultūros ministras Remigijus Vilkaitis ir parodos kuratorė Margarita Matulytė Parodos kuratorė Margarita Matulytė ir LDM direktorius Romualdas Budrys
LR kultūros ministras Remigijus Vilkaitis ir parodos kuratorė Margarita Matulytė LDM fotografas Vaidotas Aukštaitis Parodos kuratorė Margarita Matulytė
Parodos atidarymo akimirkos

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.11.24