Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: A. Goštauto g. 1, Vilnius, tel. (8~5) 261 6764. El. paštas kasiuliomuziejus[at]ldm.lt

PARODA „ŠIUOLAIKINIAI KARALIŠKIEJI RŪMAI“


2013 m. spalio 3 d. – gruodžio 3 d.

Frederiko VIII rūmai (Danija). Danijos vietovių ir kultūros paveldo agentūros nuotr.
(“Styrelsen for Slotte og Kulturejendomme”/”The Danish Agency for Palaces and Cultural Properties”)

Frederiko VIII rūmai yra privati Danijos kronprinco ir kronprincesės rezidencija.Tai vieni iš 1750–1760 m. pastatytų ketverių beveik vienodų rūmų, sudarančių Amalienborgo kompleksą – karališkosios šeimos žiemos rūmus.

2004–2010 m. tiek Frederiko VIII rūmų išorė, tiek ir vidus iš pagrindų restauruoti. Atnaujinant pastatą siekta dviejų tikslų: sugrąžinti pastatui pirminį stilių bei sukurti šiuolaikinę rezidenciją karališkajai porai.

Todėl dalį oficialesnę paskirtį turinčių rūmų kambarių dešimt jaunų danų menininkų – Olafur Eliasson, Jesper Christiansen, Erik A. Frandsen, Tal R, John Kørner, Kathrine Ærtebjerg, Morten Schelde, Signe Guttormsen, Eske Kath bei Kaspar Bonnén – dekoravo konsultuodamiesi su karališkąja pora.

Leisti menininkams dekoruoti visuomeninius pastatus įprasta nuo seno. Bet pasikviesti šiuolaikinius menininkus dekoruoti XIX šimtmečio pastatą – novatoriška ir drąsu.

Parodoje „Šiuolaikiniai karališkieji rūmai“ didžiausias dėmesys skiriamas meninei rūmų puošybai. Be to, parodos eksponatuose užfiksuotas fantastiškas Danijos kultūrinio paveldo objekto restauravimas ir dekoravimas, pristatantis žymiausius danų amatų, architektūros, šiuolaikinio meno pavyzdžius ir atspindintis karališkosios poros įsitraukimą į kultūrinį gyvenimą.

Taigi, paroda „Šiuolaikiniai karališkieji rūmai“ suteikia ypatingą progą žvilgtelėti į Danijos šiandienos meną, kultūros paveldą ir šiuolaikinius karališkosios šeimos rūmus.


Šiuolaikiniai karališkieji rūmai
 

Fotografas / photographer Torben Eskerod

Jei sienos galėtų prabilti, šiose fotografijose pavaizduoti įstabūs kambariai pasektų pasakų apie karalius ir karalienes, princus ir princeses, apie jų turtus ir galybę, apie meilę ir kovas, drąsą, rūpesčius ir svajones.

Šios parodos nuotraukos atspindi Frederiko VIII (Frederik VIII) rūmų, priklausančių Kopenhagos Amalienborgo karališkosios rezidencijos kompleksui, interjerą. 1749 m. pastatyti rūmai tebėra vienas žymiausių rokoko stiliaus statinių pasaulyje.

Šiuose įstabiuose rūmuose gyvena būsimieji Danijos karaliai – kronprincas Frederikas ir kronprincesė Meri (Mary) – bei jų keturi maži vaikai.

2004–2010 m. Frederiko VIII rūmus perstatė, modernizavo ir išpuošė daugybė aukštos kvalifikacijos meistrų, architektų ir menininkų. Pagarbiai išsaugodami istorines detales, jie pastatą pavertė stebuklingais šių dienų rūmais.

Danijos kronprincas ir kronprincesė rūmuose ne tik gyvena, bet ir dirba – šis pastatas skirtas ir karališkosios poros dvaro oficialiai reprezentacijai, ir administravimui.


Frederiko VIII rūmai bėgant amžiams
 

Fotografas / photographer Torben Eskerod

Amalienborgas ir Frederiko VIII rūmai yra didingi embleminių istorinių stilių – rokoko ir vėlyvojo prancūzų ampyro – pavyzdžiai.

Architektūriniam rokoko stiliui būdingas labai aiškus planas, simetrija ir elegancija. Frederiko VIII rūmų modernizavimas vyko išlaikant pirminį rūmų planą. Aiškus pastato planas vėl buvo išryškintas, pastatyti įspūdingi tris rūmų aukštus jungiantys laiptai.

Kita šiems rūmams būdinga ypatybė – į interjerą grąžintas prancūzų vėlyvojo ampyro stilius. 1827–1828 m. rūmai tarsi gimė iš naujo, apvilkti šio stiliaus rūbu su charakteringomis spalvingomis stuko lubomis ir paauksinimais. Vėliau jie perdažyti vienspalviais dažais, daugiausia baltais, bet per 2004–2010 m. renovaciją vėl grįžta prie ankstesnių spalvų ir įmantrių detalių.

Kronprincas ir jo žmona labai daug prisidėjo prie rūmų atnaujinimo, ypač dažant sienas ir lubas. Bet svarbiausia, jie paliko pėdsaką istorijoje – padarė drąsų ir įžvalgų sprendimą, leisdami dešimčiai šiuolaikinių menininkų dekoruoti kai kuriuos rūmų kambarius.

Šių kambarių žavesį ir juose besiskleidžiantį modernų meną užfiksavusias fotografijas padarė danų menininkai Roberto Fortuna ir Torben Eskerod.Padėkos


Dėkojame fondui Realdania, parėmusiam meno ir sodininkystės projektą, susijusį su Frederiko VIII rūmų Amalienborge, Kopenhagoje, atstatymu. Realdania taip pat skyrė dalį lėšų parodai Šiuolaikiniai karališkieji rūmai;

Danijos kultūros institutui Beniliukse ir ypač Caroline Marott Clausen, parengusiai šią parodą Danijos Pirmininkavimui ES 2012 m.

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus. ISSN 1648-8881

  Tinklalapis atnaujintas 2013.10.09