Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
Adresas: Arsenalo g. 3A, LT-01100, Vilnius. Tel.: (8-5) 262 8080, (8-5) 212 1813. El. paštas: vosylyte[at]yahoo.com 

Leonardo Tuleikio jubiliejinė retrospektyvinė paroda „Tapybos atspindžiai“

RYTOJ TAIKOMOSIOS DAILĖS MUZIEJUJE KULTŪROS, MOKSLO IR MENO VISUOMENĖ ATSISVEIKINS SU DAILININKU LEONARDU TULEIKIU (1939–2014)
 


 

Informacinis pranešimas [2014 04 24]

Lietuvos dailės muziejaus bendruomenė balandžio 25 d., penktadienį, nuo 10 iki 15 val. kviečia kultūros, mokslo ir meno visuomenę atsisveikinti su vienu ryškiausių lietuvių tapytojų, modernizmo dailės tradicijų puoselėtoju Leonardu Tuleikiu. Atsisveikinimo valandos vyks jubiliejinės retrospektyvinės dailininko kūrybos parodos „Tapybos atspindžiai” artumoje.

2014 metų balandžio 20-ąją netekome vieno ryškiausių lietuvių tapytojų modernistų Leonardo Tuleikio. Žymus tapytojas, nuoseklus XX amžiaus lietuviško modernizmo tradicijų puoselėtojas Leonardas Tuleikis gimė 1939 m. sausio 25 dieną Babrungėnų kaime Plungės rajone. Dailę studijavo Telšių taikomosios dailės technikume, vėliau – Vilniaus valstybiniame dailės institute (dab. Vilniaus dailės akademija), kurį baigė 1963 m. 1983–1984 metais sėkmingai dėstė šiame institute.

L.Tuleikio personalinės darbų parodos buvo su¬rengtos Lietuvoje ir užsienyje. Jam suteiktas nusipelnusio meno veikėjo vardas, 1999 m. dailininkas apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi. L.Tuleikio kūrinių yra įsigiję Lietuvos dailės ir M. K. Čiurlionio dailės muziejai, Klaipėdos dailės parodų rūmai, Rygos dailės muziejus, Tbilisio dailės muziejus, Rusų dailės muziejus, Tretjakovo galerija.

Vilniuje, Taikomosios dailės muziejuje, veikia paties dailininko suformuota ir jo atidaryta jubiliejinė retrospektyvinė paroda „Tapybos atspindžiai“. Parodoje eksponuojama 130 tapybos drobių, sukurtų 1968–2011 m. Daugiausia kūrinių atkeliavo iš paties dailininko dirbtuvės. Keletą jų paskolino privatūs kolekcininkai ir tik du yra iš Lietuvos dailės muziejaus, kurio rinkinyje saugomi 56 L. Tuleikio darbai.

Pasak parodos kuratorės, „pagrindinis dailininko noras, rengiant šią parodą, buvo parodyti anksčiau nedemonstruotus kūrinius, kurie sovietmečiu negalėjo pakliūti į sales dėl ideologinių, turinio ir plastinių modernizmo apribojimų, tad buvo „kuriami tik sau“. L. Tuleikis akcentavo skirtumą tarp jo darbų, sukurtų pagal užsakymus (o tokių Lietuvos muziejuose dauguma) ir kūrinių, kurie atsirado nepriklausomai nuo užsakovų. Nors teminės kompozicijos atskleidžia tokius pat meistrystės įgūdžius, geriausius kolorito ir temos – idėjų variantus, tačiau jos nesulyginamos su darbais, sukurtais ne pagal užsakymą. Ir dabar, iki šios parodos, dailininkas daugelį savo drobių laikė paslėpęs, tik šį kartą – nuo smalsių kolekcininkų akių. Tad šis beveik penkiasdešimties metų kūrybos laikotarpis paženklintas ne tik intensyvių kūrybinių ieškojimų, nuolatinio noro tobulinti savo kalbą (daugelį darbų autorius nuolat pertapo), bet ir takoskyros tarp privačių ir komercinių meninių idėjų akcentavimo.

L. Tuleikio kūrybos pasaulėjautai susiformuoti padėjo lietuvių tapybos mokykla, kolegų menininkų kūrybos pavyzdys. Tačiau ypač svarbu jam yra gamta, tėviškės – Žemaitijos peizažai, žmonės. Tikriausiai iš vaikystės atėjusi ir tautos dvasios pajauta, kurią dailininkas išreiškia liaudies audinių – gūnių, juostų ir lovatiesių – struktūromis, spalvų skambesiu, jų suformuota koloristine ir struktūrine paveikslų samprata.“

Nepamiršta yra ne tik tapytojo kūryba, bet ir jo išmintingas meno ir kultūros suvokimas, stebinęs įtaigiomis ir giliomis įžvalgomis paskaitose, susitikimuose, straipsniuose, pokalbiuose. L.Tuleikio asmenybės šviesa, jo žmogiškasis taurumas yra mūsų humanistinės kultūros vienas gražiausių paliudijimų.


LDM Ryšių su visuomene centras
(8 5) 262 18 83, 8 674 94 104

 

 

 

 
 
 
[pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2014.04.24