Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
 
2006 m. liepos 7 d. – spalio 15 d.
 
LDM informacinis pranešimas apie į Lietuvą iš Švedijos atvežtas istorines vėliavas
 
Nuotraukoje – Zigmanto Vazos laikų trimito vėliava (Švedijos kariuomenės kaip trofėjus paimta 1655 m.)
Į Vilnių iš Švedijos sostinės Stokholmo atvežtos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorinės vėliavos ir žemėlapiai. Šie eksponatai 2006 m. liepos 7 d. pristatyti UNESCO pasaulio paveldo komiteto 30 sesijos tarptautinėje parodoje. Vėliavos ir žemėlapiai eksponuojami LDM padalinyje – Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo 3A, Vilnius).
 
Iš Švedijos sostinės Stokholmo Lietuvos dailės muziejų pasiekė ypatingos vertės krovinys. Į Vilnių atvežtos unikalios istorinės vertybės – iš Švedijos Karalystės Armijos muziejaus (Armémuseum, Stockholm Sverige) ir Švedijos karo archyvo (Krigsarkivet, Stockholm Sverige) atvežtos XVII–XVIII a. istorinės vėliavos ir žemėlapiai (originalai ir faksimilės). Visa tai 2006 m. liepos 7 d. pristatyta UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 30-osios sesijos išvakarėse atidarytoje šio forumo tarptautinėje parodoje ir bus eksponuojami iki 2006 m. spalio 15 d. Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A).
Kaip žinoma, Lietuvoje šiandien tėra išlikusi tik viena Žygimanto Vazos (1587–1632) valdymo metų Trakų vaivadijos vėliava. Nėra išlikę nei vienos valstybinės vėliavos, tad parodoje pirmą kartą bus galima pamatyti šios ypatingos simbolinės reikšmės senosios Lietuvos valstybės istorinius ženklus. Parodoje „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorinės vėliavos ir žemėlapiai“ eksponuojamos Lietuvos, Lenkijos ir Saksonijos valdovo Augusto Stipriojo (1697–1733) valdymo epochos autentiškos Lietuvos valstybinės vėliavos, Lietuvos etmono M. S. Višnioveckio (mirė 1744) kavalerijos dalinio vėliava, XVII a. pradžios trimito vėliava. Jos kaip karo trofėjai švedų kariuomenei atiteko XVII a. vidurio „tvano“ ir XVIII a. pradžios Didžiojo šiaurės karo metu. Su šiomis vėliavomis Lietuvos kariuomenė ėjo kautis su priešais, tačiau abu karai Abiejų Tautų Respublikai buvo nesėkmingi ir alinantys. Priešai buvo užėmę beveik visą Lietuvos teritoriją. Valstybinės vėliavos, atitekusios švedams, laimėtojams buvo itin svarbus ir vertingas pergalingo žygio trofėjus. Greta šių autentiškų Lietuvos valstybės vėliavų parodoje taip pat eksponuojamos dvi dešimtys Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorinių vėliavų faksimilių, sukurtų pagal Hoffmano ir Johanssono albumo (XVII–XIX a.) piešinius. Tai Radvilų, Višnioveckių, Oginskių pulkų vėliavos. Šios vėliavos iki mūsų dienų neišliko arba yra visiškai sunykusios.
Į parodą atvežti žemėlapiai atskleidžia XVII a. vidurio ir XVIII a. pradžios švedų karinių žygių, kurių metu kaip karo trofėjai buvo paimtos anksčiau minėtos vėliavos, maršrutus. Iš Švedijos karo archyvo rinkinių parodoje eksponuojami devyni originalūs 1655 m. bei du XVIII a. pradžios Lietuvos ir Žemaitijos žemėlapiai, taip pat Lietuvos Brastos (1657) ir Biržų (1704) miestų bei tvirtovių planai, Plungės miesto panorama. Parodoje eksponuojami žemėlapiai ir miestų planai yra labai svarbūs bei dar netyrinėti Lietuvos istorijos vizualiniai šaltiniai.
 
Informaciją apie atvežtas vertybes ir jų eksponavimą teikia parodos kuratorius Remigijus Černius (tel. 8 686 611210) ir projekto koordinatorius dr. Vydas Dolinskas (tel. 8 615 21939).
 
Lietuvos dailės muziejaus
Ryšių su visuomene centras
Tel. 2120841, 8 687 16739
 
 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.11.24