Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: Arsenalo g. 3A, LT-01100, Vilnius. Tel.: (8-5) 262 8080, (8-5) 212 1813. El. paštas: vosylyte[at]yahoo.com 

EDUKACINĖ PROGRAMA ATNAUJINTOJE ILGALAIKĖJE PARODOJE „LIETUVOS DIDŽIOSIOS KUNIGAIKŠTYSTĖS VALDOVŲ RŪMŲ RADINIAI“
 

2011 m.


Užsiėmimų temos

I–IV klasių moksleiviams

1. Kelionė iš Senojo arsenalo į Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus


Užsiėmimo metu moksleiviai kviečiami į ekskursiją, kuri prasideda Vilniaus Žemutinės pilies Senajame arsenale (Taikomosios dailės muziejuje veikiančioje Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų radinių ir maketų ekspozicijoje). Jie apžiūri įdomiausius archeologinius radinius, rastus tyrinėjant didžiųjų kunigaikščių rezidencijos teritoriją. Vėliau mokiniai keliauja Žemutinės pilies teritorija iki atstatomų Valdovų rūmų, stabteli prie Šv. Onos ir Barboros bažnyčios liekanų, Arkikatedros bazilikos, o pakeliui dar ieško paslėpto valdovų lobio. Ekskursijos pabaiga – prie Gedimino paminklo Katedros aikštėje.

2. Apie ką mums pasakoja Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose gyvenę gyvūnai


Keliaudami per radinių ir interjerų vertybių ekspozicijas, moksleiviai ieško įvairiausių, net ir fantastinių gyvūnų atvaizdų, sustingusių archeologiniuose radiniuose, balduose, gobelenuose, aiškinasi, ką šie gyvūnai matė ir girdėjo gyvendami Valdovų rūmuose, kodėl tokie gyvūnai vaizduojami meno kūriniuose ir buities reikmenyse.
Praktinėje užsiėmimo dalyje moksleiviai tampa Lietuvos didžiųjų kunigaikščių dailininkais ir iš modelino kuria įsivaizduojamą gyvūną.

V–VIII klasių moksleiviams

1. Kasdienybė ir iškilmės Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose


Valdovų rūmų archeologiniai radiniai, baldai, gobelenai, indai iškalbingai atspindi kasdienį gyvenimą, valdovų, jų aplinkos, dvaro tarnų buitį, pomėgius ir prabangą. Užsiėmimo metu kalbamasi apie kaukių balius, karnavalus, žymiausias iškilmes, vykusias Valdovų rūmuose, pvz., apie 1562 m. Švedijos princo Jono Vazos (būsimojo karaliaus Jono III) jungtuvių ceremoniją su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto seserimi Kotryna ir jos išlydėjimą į Švediją.
Praktinėje užsiėmimo dalyje moksleiviai žaidžia archeologinį žaidimą, kurio metu ieško radinių fragmentų ir bando atkurti buvusį autentišką daiktą.

2. Viduramžių meno tradicijos Valdovų rūmuose

Užsiėmimo metu moksleiviai tyrinėja seniausius archeologinius radinius, priskiriamus karaliaus Mindaugo, didžiųjų kunigaikščių Gedimino, Algirdo, Jogailos, Vytauto, Kazimiero, Aleksandro laikams. Taip susipažįstama su viduramžių meno stiliumi – gotika, išsiaiškinami šiam stiliui būdingi ypatumai. Moksleiviai taip pat sužino apie dailininko padėtį didžiųjų kunigaikščių rūmuose.
Praktinėje užsiėmimo dalyje moksleiviai tampa rūmų dailininkais ir kuria savo pasirinkto valdovo portreto eskizą.

3. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai – Lietuvos Renesanso kultūros židinys


Užsiėmimo metu moksleiviai tyrinėja Renesanso epochai priskiriamus archeologinius radinius, baldus, gobelenus, klausosi Renesanso laikų muzikos, stebi populiariausius to meto rūmų pokylių šokius. Užsiėmimo metu taip pat prisimenami žymiausi Renesanso epochos Lietuvos valdovai – Žygimantas Senasis, Žygimantas Augustas, Bona Sforca, Barbora Radvilaitė; susipažįstama su Renesanso kultūros rūmų gyvenimo subtilybėmis, to meto menininkais.
Praktinėje užsiėmimo dalyje moksleiviai vaidina romantinę Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilės istoriją.

4. Vazų barokas Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose

Užsiėmimo metu moksleiviai tyrinėja archeologinius radinius, baldus, gobelenus, priskiriamus ankstyvojo baroko epochai, prisimena Vazų dinastijos atstovus, kurie buvo Lietuvos didieji kunigaikščiai ir rezidavo Valdovų rūmuose. Moksleiviai taip pat ieško Vazų dinastijos herbo, įamžinto smiltainio ir keramikos dirbiniuose, sužino, jog Vazų laikais rūmuose buvo pastatytos pirmosios Lietuvoje itališkos operos, kurioms buvo reikalinga sudėtinga scenos mašinerija.
Praktinėje užsiėmimo dalyje moksleiviai tampa Vazų rūmų barokinio teatro dailininkais ir kuria uždangą pirmajai itališkai operai „Elenos pagrobimas“, pastatytai didžiųjų kunigaikščių rūmuose.

5. Žemutinė pilis – meno ir amatų centras

Užsiėmimo metu moksleiviai tyrinėja įspūdingus keramikos, metalo, odos, medžio, kaulo bei kitus dirbinius, patvirtinančius, jog ilgus amžius Vilniaus Žemutinė pilis – Lietuvos didžiojo kunigaikščio rezidencija – buvo ir meno bei amatų centras.
Praktinėje užsiėmimo dalyje moksleiviai patys tampa valdovų amatininkais bei menininkais – koklininkais, juvelyrais, tapytojais; paskui Lietuvos didžiajam kunigaikščiui pristato įvertinti savo sukurtus gaminius

X–XII klasių moksleiviams


1. Menas, muzika ir gyvenimo būdas Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose XVI–XVII a.

Užsiėmimo metu tyrinėdami Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų archeologinius radinius, interjerų baldus bei gobelenus, klausydamiesi Renesanso bei baroko epochų muzikos ir žiūrėdami vaizdo įrašus, moksleiviai aptaria XVI–XVII a. muziką, teatrą, šokius, literatūrą. Užsiėmimo metu išgirstama apie Vazų laikais rūmuose ir jų prieigose vykusius įvairius pasilinksminimus: žvėrių pjudymą, karnavalus, kaukių balius, taip pat apie pirmąsias Lietuvoje pastatytas itališkas operas.
Užsiėmimo pabaigoje kuriami arba skaitomi proginės poezijos tekstai.

2. Prekyba, pinigai ir kainos Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje XIV–XVIII a.

Užsiėmimo metu moksleiviai sužino, kaip LDK valdovai rūpinosi prekybos plėtra šalyje, kaip tai skatino ir miesto bei prekinės gamybos augimą. Įgyjama žinių, kokias prekes įveždavo užsienio svečiai ir ką jiems parduodavo vietos pirkliai, tyrinėjama LDK pinigų sistema, prekių ir gaminių kainos.
Užsiėmimo pabaigoje sudaromi įvežamų ir išvežamų prekių bei jų pardavimo leistinais saiko matais katalogai ir miestų, su kuriais prekiavo LDK, aprašai.

Informacija: išankstinė registracija telefonu (8 5) 212 18 13.

Edukacinio užsiėmimo kaina vaikams visuose Lietuvos dailės muziejaus padaliniuose – 1 Lt

Edukacinių programų laikas:
Edukacinės programos vyksta antradieniais–penktadieniais 11–16.30 val.
Vieno edukacinio užsiėmimo trukmė – 45–60 min.
Užsiėmimai vedami grupėms (10–30 asm.)
Užsiėmimai vedami, atsižvelgiant į dalyvių amžių ir poreikius
Priemonės, reikalingos užsiėmimams, aptariamos užsakymo metu

Edukacinės programos plakatas [atsisiųsti *.pdf 250 KB]
 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.11.23