Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
 
javascript:openWindow('Paveikslai_b/Kor_lankst_virselis.jpg','Parodos eksponatas')

Parodos reklaminio leidinio viršelis. Kim
Sunghi. Tradicinis Pongsang kaukių
šokis.
2006

Paroda „Nežinomas Šiaurės Korėjos menas“
Žymiausių šiuolaikinių tapytojų
kūriniai iš Kaesong kolekcijos

LDM Taikomosios dailės muziejus
(Arsenalo g. 3A, Vilnius)

2008 m. sausio 25 d. – 2008 m.
birželio 9 d.

Parodos kuratoriai: Fransiskas
Bruršenas, Ilona Mažeikienė,
Skaistis Mikulionis

EDUKACIJA

javascript:openWindow('Paveikslai_b/Kor_pav_2.jpg','Parodos eksponatas')

Nuo viršaus: Kim Songminas. Ongcheja! 1999 ;
Mun Hvačchiunas. Veržli Sodu upės aukštupio srovė
Nuo viršaus: Mun Hvačchiunas Sena pušis; Kim Sunghi. Tautos išmintis. 2007; Kun Čciundžionas. Rytas Pektu miške. 2006 Son Ujongas. Podok šventykla Kimgang kalne. 2006

Kairėje – Kim Čchiundžionas. Mano senasis namas pavasarį, kokį aš sapnavau. 2005
Dešinėje –
Čiong Hva. Pavasaris. 2007
Iliustracijos iš parodos reklaminio leidinio

 
Smalsumas, domėjimasis menu ir ilgalaikėmis investicijomis paakino mane pabuvoti labiausiai pasaulyje izoliuotoje šalyje - Šiaurės Korėjoje. Prireikė daug vizitų j šios valstybės ambasadą Londone, pokalbių, derybų dėl pateikto projekto, kol iš Šiaurės Korėjos kultūros ministerijos pagaliau sulaukiau kvietimo atvykti. Mano kelionės tikslas buvo sužinoti, ar galima įsigyti ir išvežti iš Šiaurės Korėjos vertingų šiuolaikinio meno kūrinių. Kelionė baigėsi sėkmingai - radau tai, ko ieškojau.
Grįžęs namo, kartu su verslo partneriais Bernardu ten Brinkė ir Karstenu Hešu sudarėme investicinę bendrovę - Springtime Art fondą. Tai laidavo galimybę pirkti meno kūrinius. Dar po poros kelionių iš garsių Šiaurės Korėjos dabarties meistrų ir jaunų talentingų dailininkų darbų buvo sudaryta Kaesong kolekcija. Jos pavadinimui buvo pasirinktas pasienio miesto Kesongo vardas, daugelio korėjiečių siejamas su vilčių teikiančiomis dviejų valstybių derybomis ir geresnės ateities lūkesčiais.
Kolekcijai išaugus iki 2000 eksponatų, nutarėm išeiti į viešumą. Kai su parsivežtais iš Pchenjano kūriniais supažindinom Sotheby's aukciono specialistus, supratome juos maloniai nustebinę. Išgirdom komentarą:„Tokios dailės šioje šalyje nesitikėjome." Buvo malonu sužinojus, kad ir Britų muziejaus delegacija, apsilankiusi Šiaurės Korėjoje, įsigijo tenykščių dailininkų kūrinių.
Mums, pasiryžusiems surinkti reprezentatyvią Šiaurės Korėjos vaizduojamosios dailės kolekciją, nuo pat pradžios rūpėjo tik meninė kūrinių vertė. Šiandien kolekciją sudaro piešiniai, tradicinė rytietiška akvarelė, realistiniai aliejiniai paveikslai. Kadangi modernusis menas Šiaurės Korėjoje uždraustas, tik keletas jaunų dailininkų, tokių kaip Tchak Hiojonas, drįsta žengti savitu keliu. Tradicinių darbų fone ganėtinai specifinė yra ir Pak Kionghi kūryba, primenanti Van Gogo peizažų motyvus.
Gabūs Šiaurės Korėjos dailininkai, tokie kaip Kim Sunghi, Čiong Čchiangmo, Mun Hvačchiunas, užima visuomenėje (bent jau oficialiai) pakankamai solidžią vietą. Jie yra gerbiami, jais žavimasi, jų darbus rodo Pchenjano valstybinė meno galerija Mansudae. Sostinėje yra ir daugiau meno galerijų, kurios rengia vietines parodas ir kartu prekiauja meno kūriniais.
Ne vieno dailininko nuopelnus šalis yra įvertinusi aukštu liaudies arba nusipelniusio liaudies menininko vardu. Žinomi meistrai, apdovanoti aukso medaliais įvairiose Azijos meno parodose, taip pat turi privilegijų – jiems sudarytos sąlygos kurti nors ir kuklioje, bet šiltoje studijoje. Jauni ar dar nepripažinti talentai paprastai dirba keliese nešildomoje patalpoje. Šiaurės Korėjos dailininkai geriausiai žinomi ir labiausiai vertinami yra kaimyninėse šalyse - Pietų Korėjoje, Kinijoje, Japonijoje, Filipinuose. Jų darbų turi įsigijęs ne vienas šių valstybių muziejus.
2008 metai Lietuvos dailės muziejuje prasideda panoramine tolimos Rytų šalies meno paroda. Pasiūlęs ją muziejui, Springtime Art fondas atgabeno į Vilnių per šimtą išties įspūdingų Kaesong kolekcijos paveikslų. Taip plačiai Šiaurės Korėjos šiuolaikinė tapyba Europoje pristatoma pirmą sykį. Kartu tai lyg ir pačios šalies sutiktuvės, šalies be partinės propagandos ir agitacinių šūkių. Menininkų kūriniuose skleidžiasi magnolijų žiedai, dunkso uolėti kalnai, glaudžiantys egzotiškas šventyklas, keičiasi metų laikai, stebindami snieguota žiema ir spalvingomis pavasario pievomis. Iš to, ką matome parodoje, galima suprasti, kuo gyveno Korėja ilgus šimtmečius.
Iš Vilniaus paroda keliaus į Rygą, Taliną, Peterburgą.
 
Fransiskas Bruršenas

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.11.23