Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

 

Gedimino Ilgūno knygos „Antanas Mackevičius. Sukilimo žygiai ir kovos“ pristatymo vakaras
 
„Myliu savo Lietuvą, jai aš atidaviau savo silpnas jėgas...
Mano veiksmams vadovavo teisybės ir mano tautos meilė.“
Antanas Mackevičius
 
2008 m. kovo 6 d., ketvirtadienį, 17 val. LDM Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g.  3A, Vilnius) – Gedimino Ilgūno knygos „Antanas Mackevičius. Sukilimo žygiai ir kovos“ pristatymo vakaras.
 
Paminklas A. Mackevičiui Svėdasuose
Gedimino Ilgūno knygos „Antanas Mackevičius. Sukilimo žygiai ir kovos“ viršelis
 G. Ilgūnas 1978 m. ekspedicijoje „A. Mackevičiaus žygių vietomis“
Renginyje dalyvaus: Gediminas Ilgūnas, istorikė dr. Reda Griškaitė, dailininkas Aloyzas Stasiulevičius,  poetas, scenaristas Jonas Kalinauskas, „Versus Aureus“ leidyklos direktorius Arturas Mickevičius,  Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys.
Renginio organizatoriai: Lietuvos dailės muziejus, leidykla „Versus Aureus“.
Lietuvos karių dainas atliks Augustinas Kubilius.
 
Ši knyga – apie 1863 m. sukilimo vadą, kunigą Antaną Mackevičių, Paberžės (Panevėžio aps.) kleboną, žuvusį už savo ir mūsų laisvę. Jis dešimt metų žmonėms aiškino carinės priespaudos esmę, būtinybę kovoti. 1863 m. sukilimui prasidėjus, įsitraukė į ginkluotą kovą ir tapo vienu žymiausių jo vadų. Jo vardas skambėjo ne tik Lietuvoje, bet ir Rusijoje. Vienur jis būdavo tariamas su meile, kitur – su neapykanta. A. Mackevičių išgarsino jo sėkmingos kovos su rusų kariuomene. Net patys baudėjai vadino jį „nesugaunamu partizanu“.
 
LDM informacinis pranešimas [2008-03-03]
 
KULTŪROS VAKARE PASITINKAMA GEDIMINO ILGŪNO KNYGA
„ANTANAS MACKEVIČIUS. SUKILIMO ŽYGIAI IR KOVOS“ 
 
Lietuvos dailės muziejus kartu su „Versus Aureus“ leidykla kovo 6 d., ketvirtadienį, 17 val. kviečia į TAIKOMOSIOS DAILĖS MUZIEJUJE (Arsenalo g. 3A) vyksiantį kultūros vakarą. Čia visuomenei bus pristatytas naujas reikšmingas leidinys -Gedimino Ilgūno „Antanas Mackevičius. Sukilimo žygiai ir kovos“. Dalyvaus knygos autorius, istorikė dr. Reda Griškaitė, dailininkas Aloyzas Stasiulevičius, poetas Jonas Kalinauskas, „Versus Aureus“ leidyklos direktorius Arturas Mickevičius, LDM direktorius Romualdas Budrys. Lietuvos karių dainas atliks Augustinas Kubilius.
Šią knygą G.Ilgūnas dedikavo visiems, žuvusiems už savo ir mūsų laisvę. Leidinys apie 1863 m. sukilimo vadą kunigą Antaną Mackevičių, Paberžės (Panevėžio apskr.) kleboną. Carinės priespaudos metais jis buvo ne tik sukilimo šauklys, ragintojas kovoti, bet ir pats ginkluotų susirėmimų dalyvis, vienas žymiausių 1863 m. sukilimo vadų. A.Mackevičių išgarsino sėkmingos kovos su carine rusų kariuomene. Anot knygos autoriaus, patys baudėjai jį vadino „nesugaunamu partizanu“. Jis buvo tarp tų 8022-jų žuvusiųjų sukilėlių. Prieš 8 000 ar 15 000 sukilėlių buvo mestos didžiulės 90 000 caro armijos, kazokų pajėgos. 
Knygoje išryškintas A.Mackevičiaus, ne tik kaip kovotojo, bet ir revoliucinių laisvės idėjų reiškėjo paveikslas. Surinkti jo biografijos faktai, rašoma ir apie patį 1863 m. sukilimą, jo priežastis, įvykių chronologiją. Nurodoma sukilimo vadovybė, žygiai ir kovos, jų geografija, ginkluotė, apranga, lėšos, sukilėlių buitis, teismai ir bausmės. Vėliau – suėmimas, tardymai ir gyvenimas po mirties – visa tai piešia asmenybę, kuri neužmiršta, net po „atsargaus vertinimo“ sovietiniais metais. Knygos autorius pats dalyvavo žygyje-ekspedicijoje, pašvęstoje 150-čiui nuo A.Mackevičiaus gimimo ir 115-ai metų nuo sukilimo.. Buvo rastos, aprašytos, nufotografuotos A.Mackevičiaus vadovaujamų sukilėlių kautynių, stovyklų vietos. Dalis medžiagos panaudota šioje knygoje. Jos prieduose – svarbiausios A.Mackevičiaus gyvenimo ir veiklos datos, žygių ir mūšių chronologija, naudoti šaltiniai, reziumė lietuvių, lenkų, rusų, anglų kalbomis.
Knygos autorius G.Ilgūnas (g. 1936 m.), kilęs iš Marijampolės krašto valstiečių. 1953 m. už jaunimo antitarybinės organizacijos kūrimą, ryšius su partizanais buvo nuteistas 25-iems metams kalėti Rusijos Šiaurėje. Paleistas po ketverto metų. Pavyko baigti istorijos studijas Vilniaus universitete, bet teko dirbti statybose. Dalyvavo disidentų veikloje. Jonavoje kūrė pirmąsias Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio organizacijas. . Jis – Kovo 11-sios Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras. Nuo 1998 m. Lietuvos tūkstantmečio minėjimo direkcijos prie LR Prezidento kanceliarijos direktorius.
Apie knygą išsamiau informuoja knygos autorius G. Ilgūnas (tel. 8 687 42808).
 
LDM ryšių su visuomene centras
Tel 212 08 41, 8 687 16739
LDM informacija
 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.10.25