Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Mstislavo Dobužinskio kūrybos paroda „Senoji Lietuva“
 
Mstislavo Dobužinskio  (1875–1957) kūrybos darbų paroda
„Senoji Lietuva“ – Rusų muziejuje (Sankt Peterburgas, Rusija)  
M. Dobužinskis. „Plungės vandens malūnas“Apie parodą trumpai
 
2009 m.  vasario 16 d. – balandžio 6 d. Rusų muziejuje (Sankt Peterburgas, Rusija) – Mstislavo Dobužinskio (1875–1957) kūrybos paroda „Senoji Lietuva“. Organizatoriai: Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Rusų muziejus. Kuratorius – Skaistis Mikulionis. Generalinis rėmėjas – „Achemos grupė“. Kiti rėmėjai: architektūros firma „Ampir“, Lietuvos prekybos namai, Sankt Peterburgo vyriausybės kultūros  ir užsienio ryšių komitetai, VĮ  „Lietuvos paminklai“, klubas „Sankt Peterburgas“, Sankt Peterburgo lietuvių kultūros, informacijos ir švietimo centras.
 
Mstislavas Dobužinskis Lietuvos visuomenei bene geriausiai žinomas kaip scenovaizdžių kūrėjas, teatro dailininkas. Valstybės teatre jis apipavidalino daugiau kaip 40 operos ir dramos spektaklių, tuo padėdamas lietuvių nacionalinės scenografijos pagrindus. Jis,  būdamas puikus pedagogas, išugdė lietuvių teatrams ne vieną puikų dailininką. Laikydamas save lietuvių kilmės, Dobužinskis 1924 m. priėmė Lietuvos Respublikos pilietybę ir daugiau nei dešimtį metų sėkmingai dirbo Valstybės teatre.
Savo kūryba pagarsėjęs Paryžiaus, Londono, Romos, Neapolio, Briuselio, Kauno teatruose, vėliau – ir Niujorko Metropolitan Operoje, M. Dobužinskis neapsiribojo vien scenos meno kūryba.
M. Dobužinskio sukurti miestų vaizdai kartu su jo scenovaizdžių ir dekoracijų eskizais ne kartą buvo eksponuojami Europos ir JAV parodų salėse.
 
Laimingai susiklosčius aplinkybėms, Lietuvių fondas (JAV),  1983 m. nupirko „Senosios Lietuvos“ ciklą. Piešiniai iš pradžių buvo saugomi Čikagoje, Lietuvių dailiojo meno institute, jį uždarius, – Lemonte, Lietuvių dailės muziejuje. 2006 m. Vytauto Kamanto iniciatyva Lietuvių fondo taryba nutarė juos padovanoti Lietuvai. 2007 m. pradžioje, kolekcija, kurioje yra 20 anksčiau niekada Lietuvoje neeksponuotų darbų, buvo perduota Lietuvos dailės muziejui. Ji bus saugoma ir rodoma būsimoje Lietuvos nacionalinėje dailės galerijoje. Kolekcijos pagrindą sudaro 1933–1934 m. nupiešti Žemaitijos miesteliai.
 
LDM Tarptautinių ryšių skyriaus informacija
 
 
LDM informacinis pranešimas [2009-02-13]                                                                                                                                      
 
SANKT PETERBURGE ATIDAROMA MSTISLAVO DOBUŽINSKIO
KŪRYBOS PARODA „SENOJI LIETUVA“
 
Vasario 16 dieną Sankt Peterburge, Rusų muziejuje, atidaroma Mstislavo Dobužinskio (1875–1957) kūrybos paroda „Senoji Lietuva“. Ją rengia Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Rusų muziejus. Sankt Peterburge paroda veiks iki balandžio 6 dienos.
 
Pasaulyje pripažintas dailininkas Mstislavas Dobužinskis (1875–1957) Lietuvos visuomenei daugiau žinomas kaip scenovaizdžių kūrėjas. Valstybės teatre Kaune jis apipavidalino per 40 operos ir dramos spektaklių ir tuo pagrindė lietuvių scenografijos pradžią. Dailininkas garsėjo ir Paryžiaus, Londono, Romos, Neapolio, Briuselio, vėliau – Niujorko Metropoliten operos teatruose, bet neapsiribojo vien scenos meno kūryba. Jis tapė ir piešė lankytų miestų vaizdus, rengė parodas Europoje ir JAV. Pirmoji M. Dobužinskio darbų paroda Vilniuje buvo surengta 1908 m.
Dailininkas gimė 1875 m. Nižnyj Novgorode senos bajoriškos lietuvių kilmės šeimoje. Į Lietuvą M. Dobužinskis atvyko dar vaikas, čia praleido paauglystę ir jaunystę. 1924 m. dailininkas priėmė Lietuvos pilietybę, o nuo 1929 m. Kaune visą dešimtmetį aktyviai dalyvavo kultūros gyvenime. Pirmieji jo piešiniai gimė vaikštant po Trakus, Vilnių ir jo apylinkes. Vėliau jis piešė ir Kauną, keliavo, fiksavo Lietuvos miestelių, kaimų architektūrą, gamtos vaizdus. Prie Vilniaus motyvų jis vis grįždavo ir studijuodamas Peterburge, Miunchene, gyvendamas Paryžiuje, Niujorke. Jis vienas pirmųjų pastebėjo ir palaikė M.K. Čiurlionį, įvedė jį į Peterburgo meno pasaulį. Jis bendravo su įžymiausiais savo meto teatrų režisieriais, rašytojais, poetais, dailininkais – J. Baltrušaičiu, J. Savickiu, L. Truikiu. Prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas ilgam sulaikė dailininką JAV. 1940 m. jis Bostone surengė savo parodą „Lietuva. Tapyba. Piešiniai“. Daugybė jo kūrinių taip ir liko Amerikoje. Paskutinį gyvenimo dešimtmetį M. D. praleido Europoje. Mirė 1957 m. Niujorke, palaidotas Paryžiuje. Po jo mirties sūnaus Vsevolodo Dobužinskio rūpesčiu kūrinių ciklas „Senoji Lietuva“ buvo parodytas Niujorke, vėliau paroda kartota ir Čikagoje.
Lietuvių fondas (JAV), kuriam vadovavo Stasys Baras, valdybos nariui Gediminui Balukui pasiūlius, nupirko šį Lietuvai labai svarbų dailininko palikimo rinkinį. 2006 m. Lietuvių fondo taryba, Vytauto Kamanto vadovaujama, kolekciją dovanojo Lietuvai ir šiemet ji perduota Lietuvos dailės muziejui.
Paroda „Senoji Lietuva“ pristato 1933-34 m. dailininko kelionėse po Žemaitiją sukurtus piešinius. Piliakalniai, dvarai, Kryžių kalnas, bažnyčios, vienuolynai, sinagogos, koplyčios, varpinės, kryžiai perteikia krašto, jo architektūros žavesį. Piešiniuose ne tik miestelių vaizdai, bet ir individualus charakteris, nuotaika. Architektūriniai peizažai dokumentalūs ir meniški, kartu perteikia tautines, taip pat laiko žymes, dabar jau išnykusius objektus.
 
M. Dobužinskis mėgo uždaras gatvelių ir skersgatvių perspektyvas. Dažnai tą patį motyvą kartodavo keliuose piešiniuose, juose - ne paradiniai fasadai, bet netikėto žvilgsnio pagautos detalės, maži kiemeliai ir didelių bažnyčių bokštai.
Parodos kuratorius – Skaistis Mikulionis (mob. tel. 8 682 45323).
Parodos generalinis rėmėjas – „Achemos grupė“.
Kiti rėmėjai: architektūros firma „Ampir“, Lietuvos prekybos namai, Sankt Peterburgo vyriausybės kultūros  ir užsienio ryšių komitetai, VĮ  „Lietuvos paminklai“, klubas „Sankt Peterburgas“, Sankt Peterburgo lietuvių kultūros, informacijos ir švietimo centras.
 
Lietuvos dailės muziejaus 
Ryšių su visuomene centras
 
Tel. 85 262 18 83; 8 682 45300 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

Tinklalapis atnaujintas 2011.10.24