Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: Vilniaus g. 24, LT-01119, Vilnius. Tel. (8-5) 262 0981, (8-5) 212 1346. Faksas (8-5) 212 0841.

Tarptautinė paroda „Kaip tai atsitiko didžiajame mūšyje...Žalgirio atodangos“

KULTŪROS RENGINIŲ ŠEŠTADIENIS ŽALGIRIO PARODOJE

LDK valdovų rūmų informacinis pranešimas [2010 12 09]

Parodą aplankė jau beveik 13 tūkst. žmonių.
Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų archyvas

2010 m. gruodžio 11 d. Radvilų rūmuose Vilniuje veikiančioje tarptautinėje parodoje „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“ lankytojų lauks neeiliniai renginiai, skirti Žalgirio pergalės istorinei atminčiai ir jos gyvybingumui.

Šeštadienį kultūringai praleisti Vilniuje kviečiantys Valdovų rūmų muziejaus darbuotojai ir kiti Žalgirio parodos organizatoriai siūlo atvykti į atviras ekskursijas parodos ekspozicijoje (11.15, 13.00 ir 15.00 valandomis) ir apsilankyti specialiuose pažintiniuose bei edukaciniuose renginiuose. Kiekvieną į parodą užsukusį lankytoją pasitiks aktyvi kultūrinių renginių erdvė, leidžianti pajusti Žalgirio laikų lietuvių karybos ir gyvensenos dvasią, susipažinti su šių istorinių kautynių atminimo tradicijomis praeityje ir šiais laikais.

Didžiojoje parodos salėje eksponuojamo žymiojo Tadeušo Popielio ir Zygmunto Rozvadovskio paveikslo „Žalgirio mūšis“ fone vyks Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos istorinio būrio karių, vadovaujamų kpt. Egidijaus Čiūto, pasirodymas: 12.00 bei 14.00 valandomis XIV a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karių aprangą ir ekipiruotę dėvintys kariai pasakos, kaip gimė idėja atkurti ir šiuolaikinėms reikmėms pritaikyti Lietuvos karybos tradicijas, pristatys Lietuvos karių istorinę amuniciją ir ginkluotę, demonstruos sargybos rikiuotės pasikeitimo ceremonialą. Lankytojai regės su šių metų vasarą Lenkijoje vykusios Žalgirio mūšio inscenizacijos fragmentus.

Toje pačioje salėje skambės karinės-istorinės dainos bei sutartinės: 16.00 val. etnoinstrumentologo Evaldo Vyčino vadovaujamo folkloro ansamblio „VISI“ nariai susirinkusiems pasakos apie karybos paveldą lietuvių liaudies kūryboje.

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Edukacijos ir lankytojų centro darbuotojai su įvairių sričių specialistais rengs edukacinius užsiėmimus šeimoms. Gruodžio 11-tąją, šeštadienį, Žalgirio parodoje bus galima gyvai susipažinti su Žalgirio epochos muzika (12.30 senosios muzikos renginį ves ir jame gros Ieva Baublytė), pasigaminti Žalgirio mūšio suvenyrą iš veltinio (pageidaujančius to 14.30 mokys dailininkės Veronika Olšauskaitė ir Romena Morkūnienė), molinį bareljefą su ankstyvąja Gediminaičių heraldika ar istorinį mūšį menančią vėliavėlę.

Lankytojams, įsigijusiems bilietus į Žalgirio parodą, kultūrinės-šviečiamosios programos renginiai – nemokami. „Siekiame, kad tokio didelio lankytojų susidomėjimo sulaukusioje parodoje – ją jau aplankė per 15 tūkst. žmonių – ir šį šeštadienį netiltų lankytojų šurmulys. Kviečiame vilniečius ir sostinės svečius netradiciškai praleisti savaitgalio dieną su gyvybinga Žalgirio idėja, kuri lietuvių orumą kelia iki šiol. Lankytojai galės pasirinkti vieną ar kelis renginius, pabendrauti atvira ir gyva kultūros erdve tapsiančioje parodoje, padiskutuoti apie tai, ką Žalgirio pergalės idėja reiškia šiuolaikiniam žmogui“, – anonsuoja Jolanta Karpavičienė, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja.

Tarptautinė paroda „Kaip atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“ surengta 600-ųjų Žalgirio mūšio pergalės metinių minėjimo proga. Ji išskirtinė savo koncepcija: Žalgirio atminties pristatymu ir dėmesiu lankytojų edukacijai. Parodos eksponatai – o jų arti trijų šimtų – atskleidžia, kodėl jau amžininkai Žalgirio mūšį pradėjo vadinti Didžiuoju ir kaip klostėsi šios pergalės atminimo tradicija nuo XV a. iki šių dienų. Eksponatus šiai parodai skolino 12 muziejų ir mokslo bei kultūros organizacijų iš Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos, o prie jos organizavimo prisidėjo 34 institucijų mokslininkai bei muziejininkai iš Vokietijos, Austrijos, Šveicarijos, Čekijos bei kitų valstybių.

Informacija apie parodos lankymą ir edukacinius užsiėmimus telefonu (8 5) 262 0007;

Paroda veiks iki 2011 m. sausio 30 d.

Nacionalinis muziejus
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

 

 
 
     
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2010.12.10