Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: Vilniaus g. 24, LT-01119, Vilnius. Tel. (8-5) 262 0981, (8-5) 212 1346. Faksas (8-5) 212 0841.

TARPTAUTINĖ PARODA „KAIP TAI ATSITIKO DIDŽIAJAME MŪŠYJE... ŽALGIRIO ATODANGOS“

2010 m. lapkričio 10 d. – 2011 m. sausio 30 d.

Registracija ekskursijoms ir edukacinėms programoms nuo lapkričio 8 d.
parodos darbo laiku telefonu (8 5) 262 0007.

D. Schillingo kronikos Žalgirio mūšio vaizdas, XV a. Berno Burgerių biblioteka

Tarptautinė paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“ – vienas paskutinių ir ryškiausių istorinių kautynių, nulėmusių Lietuvos, Lenkijos bei viso šio Europos regiono likimą, 600 metų jubiliejaus renginių Lietuvoje akcentų, taip pat vienas paskutinių jubiliejinių metų programos kultūrinių akordų. Šią parodą parengė Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos muziejininkai, talkinami Vokietijos, Šveicarijos, Austrijos, Švedijos bei Čekijos mokslininkų ir kultūrininkų. Ji liudija lietuvių, lenkų, ukrainiečių ir kitų su Žalgirio tradicija susijusių tautų bendros istorinės atminties gyvybingumą, praeities stereotipų įveikimo galimybes, nūdienos ryšių aktualumą bei ateities bendrystės vieningoje Europoje viltį.

Paroda skirta ne Žalgirio kautynių istorijai pasakoti, karo su Vokiečių ordinu priežastims, mūšio eigai arba padariniams analizuoti. Pagrindinis jos tikslas – atskleisti su šia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės jungtinės kariuomenės bendra pergale susijusius istorinės atminties fenomenus, pergalės ženklus ir jų fiksavimą įvairiomis formomis bei būdais nuo pat XV a. iki šių dienų, Žalgirio herojų istorinį įvaizdį istoriografinėje tradicijoje, literatūroje, dailėje.

Idėja surengti šią parodą Vilniuje kilo prieš kelerius metus, kai kartu su Vavelio karališkosios pilies – Valstybinių meno rinkinių vadovais – direktoriumi prof. Jan K. Ostrowski ir Jerzy T. Petrus – buvo svarstomos bendrų parodinių, mokslinių ir kitų muziejinių projektų galimybės. 2009 m. sėkmingai įgyvendinant Lietuvos tūkstantmečio programos parodą „Vavelis Vilniuje. Nuo Jogailaičių iki Abiejų Tautų Respublikos pabaigos“, sutarta kartu paminėti ir 600-ąsias Žalgirio pergalės metines neidentiškomis parodomis Krokuvoje ir Vilniuje. Krokuvos Vavelio karališkojoje pilyje 2010 m. liepos 15 d. – rugsėjo 30 d. veikusi paroda „Žymiosios pergalės garbei. 600-osioms Griunvaldo kautynių metinėms“ („Na znak świetnego zwycięstwa. W sześćdetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem“), kurią atidarė Lenkijos ir Lietuvos valstybių vadovai – Bronisław Komorowski ir Dalia Grybauskaitė, įkvėpė Vilniuje surengti parodą „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“. Simboliška, kad ir Vilniaus parodą globoja dviejų šalių (Lietuvos bei Lenkijos) ministrai Arūnas Gelūnas ir Bogdan Zdrojewski, tęsiantys valstybių Prezidentų tradiciją globoti Krokuvos parodą.

Parodoje – daugiau nei 200 lietuviškosios Žalgirio atminties eksponatų, taip pat Žalgirio mūšio jubiliejaus progai iš Krokuvos atgabenti bemaž 80 eksponatų. Vienas įspūdingiausių iš jų yra Tadeušo Popielio (Tadeusz Popiel) ir Zygmunto Rozvadovskio (Zygmunt Rozwadowski) 1910 m. sukurtas apie 50 kvadratinių metrų dydžio paveikslas „Žalgirio mūšis“. Nuo liepos mėnesio ši diorama buvo parodyta daugelyje Lenkijos miestų, o dabar bus eksponuojama ir Lietuvoje. Tokios įspūdingos apimties paveikslas šalyje eksponuojamas pirmą kartą.


Parodos organizatoriai:
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Vavelio karališkoji pilis – Valstybiniai meno rinkiniai (Lenkija)
Lietuvos dailės muziejus
Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka
Vytauto Didžiojo karo muziejus (Lietuva)
Lenkijos institutas Vilniuje (Lietuva)
Tadeusz Popiel ir Zygmunt Rozwadowski dioramos „Žalgirio mūšis“ atgabenimą į Lenkiją ir Lietuvą organizavo Valbžycho meno galerijos Meno parodų biuras „Ksionžo pilis“. Paveikslo savininkas – Lvovo istorijos muziejus (Ukraina).
Bendraorganizatoriai: Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija, Nacionalinis kultūros centras ir Krokuvos Vavelio karališkoji pilis – Valstybiniai meno rinkiniai.
Panoramos rodymo Žalgirio mūšio 600 metų sukakties proga idėjos autoriai Alicja Młodecka, Adam Dobosz, kuratorė Alicja Młodecka.

Nacionalinio muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų informacija

 

Sveitainės www.ldm.lt skyrelyje „Žiniasklaidai“ galite rasti spaudai tinkamų vaizdų.

Išsamesnės informacijos apie parodą ieškokite interneto svetainėje www.valdovurumai.lt:

 
 
     
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.01.19