Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: Vilniaus g. 24, LT-01402, Vilnius. Tel. (8-5) 262 0981, (8-5) 212 1477.

Paroda „Ivanas Marčukas. Už horizonto – kiti horizontai…“

2013 m. spalio 17 d. – gruodžio 15 d.
 

ANOTACIJA

 

Ivanas Marčukas (g. 1936) – Ukrainos dailininkas, Romos tarptautinės šiuolaikinio meno akademijos mokslinės tarybos ir „Auksinės gildijos“ narys. Už asmeninį įndėlį į daugiamatį šiuolaikinio pasaulio vaizdinį ir gebėjimą nuspėti postindustrinės civilizacijos plėtros kryptis bei perspektyvas britų laikraštis „The Daily Telegraph“ 2007 m. įtraukė menininką į šių dienų genijų šimtuką.

„Amžinas keliautojas, prikaustytas prie molberto“, – taip yra pasakęs apie save Ivanas Marčukas, didelės galios ir aistros, jautrios kūrybinės intuicijos menininkas, aukštos meninės kultūros ir įspūdingos tapybinės raiškos meistras.

Į viską žvelgdamas per gilios filosofinės pasaulėžiūros prizmę, dailininkas kuria vaizdą, atspindintį giliausius mūsų epochos sukrėtimus. Jo tapyba – tai žinia žmonėms: apie taiką ir laimę, gėrį ir blogį, gyvenimą ir mirtį, apie aukščiausius meilės idealus.

Amžinoji būtis – tokios yra Ivano Marčuko kūrybos temos.

70 paveikslų, vaizduojančių visus talentingo Ukrainos menininko kūrybos laikotarpius, supažindins Lietuvą su Ivano Marčuko pasaulėjautos sistema, kurios šaknys – aukštos prabos estetika.

Dailininko mene skleidžiasi galingi liaudies išminties klodai, kurių semtasi buvo, atrodytų, iš žmonijos „aukso amžiaus“ gelmių. Anot meno istorikų, Ivanas Marčukas dar sovietmečiu savo šviesiu ir giliu menu parodė kelią iš civilizacijos aklavietės.

Parodoje ypatingą vietą užima darbai iš ciklo „Mano sielos balsas“. Kiekviena ciklo drobių kartu yra ir alegorija, ir apreiškimas, ir pasaulėkūros formulė, ir raktas ją suvokti. Darbai iš ciklo „Žvilgsnis į begalybes“ atveria vis naujus Visatos horizontus.

Atėjusieji į parodą turės progą pažinti ir kūrybos metodą, derinantį tai, kas kuriama žmogaus rankų ir daroma technologijų pagalba. Tai originali autorinė technika, kurią autorius, ne kartą girdėjęs iš motinos lūpų tarmišką žodį pliòntati (ukr. пльонтати – painioti, perpinti), pavadino pliontanizmu (пльонтанізм). Kadangi ši sudėtinga technika reikalauja didelio tikslumo, atidumo ir laiko, jos pakartoti beveik neįmanoma. Bet ji gali radikaliai pakeisti požiūrį į šiandienos vaizduojamąjį meną.

Vilniuje eksponuojama tapybos paroda, kaip ir ankstesniais sumanymais, autorius siekia įtvirtinti Ukrainos meno vietą Europoje, o Europos meno – pasaulio kontekste.

 

Paroda surengta bendradarbiaujant:

Lietuvos dailės muziejui
Ukrainos kultūros ministerijai
Valstybės įmonei „Ukrderžkoncert“
Ukrainos užsienio ministerijai
Ukrainos ambasadai Lietuvos Respublikoje


Rėmėjai:


 

 
 
     
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus. ISSN 1648-8881

  Tinklalapis atnaujintas 2013.10.18