Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

 

Algimantas Kezys. „Sraigtiniai laiptai“. Čikaga, 1968 m.FORMOS IR ŠVIESOS ESTETAS
 
Algimanto Kezio retrospektyvinė fotografijų paroda, skirta menininko 80-mečio jubiliejui
 
2008 m. rugsėjo 25 d. – lapkričio 23 d., LDM Radvilų rūmų III a.
 
Parodos kuratorė Aldona Rudzevičienė
 
Nuotraukoje – Algimantas Kezys. „Sraigtiniai laiptai“. Čikaga, 1968 m.
 
Mano kelias – tai lyg kokio keliauninko, kurį žavi saulėlydžiai, šešėliai, atspindžiai, kartais ir veidai. Savo nuotraukose nieko nebandau įrodinėti, nieko nereklamuoju, tik dalinuosi džiaugsmu, kad atradau grožio spindulį kurioje nors žemės kertėje.
Algimantas Kezys
Algimanto Kezio svetainė internete http://www.kezys.lt
PARODOS ANOTACIJA
Algimantas Kezys. „Stotis. Čikaga“, 1968 m

Algimantas Kezys. „Stotis“. Čikaga, 1968 m

Algimantas Kezys, menotyrininkas, rašytojas, teologas, filosofas, fotografas. Gimė 1928 m. spalio 28 d. Vilkaviškio apskrityje, Vištyčio miestelyje. Pradžios mokyklą pradėjo lankyti Kybartuose, vėliau mokėsi Vilniaus III-oje gimnazijoje. Šeimai nuo sovietų okupacijos pasitraukus į Vakarus, mokyklos baigimo diplomą įsigijo Dypholzo lietuvių gimnazijoje Vokietijoje. 1950 m. atvykęs į Jungtines Amerikos Valstijas, įstojo į Jėzuitų ordiną ir 1961 m. buvo įšventintas kunigu. 1966 m. Lojolos universitete Čikagoje įgijo filosofijos magistro laipsnį.
 
Fotografijos menu susidomėjo dar būdamas studentas, apie 1958 m. Nuo 1964 m. pradėjo rengti savo parodas. Fotomenininko talentas pripažintas 1965 m., surengus parodą Čikagos meno institute. Nuo tada A. Kezys eksponavo savo kūrinius daugelyje Šiaurės ir Pietų Amerikos bei Europos muziejų. Jo darbai pasirodydavo žurnaluose ir knygose abipus Atlanto. Nuo 1990 m. menininko parodos kasmet vyksta ir Lietuvoje.
 
Fotomenininkui būdingas platus akiratis, daug dėmesio ir jėgų jis skiria lietuvių meno puoselėjimui Amerikoje. 1966 m. A. Kezys įkūrė lietuvių fotoarchyvą (dabar Stasio Budrio archyvas) Amerikos lietuvių bibliotekos leidyklą, 1980 m. Čikagoje įsteigė galeriją, kuri rengė lietuvių meno parodas, leido katalogus. A. Kezio rūpesčiu JAV išleista apie 90 knygų, jų didžiąją dalį sudaro fotoalbumai bei parodų katalogai. Vienas įdomesnių paskutinių metų leidinių – autorinis fotoalbumų triptikas „Čikaga“. 1997 m. A. Kezio iniciatyva internete eksponuota pirmoji virtuali lietuvių fotografijos paroda.
 
Menininkas sukūrė daug dokumentinių filmų apie lietuvių išeivijos žymius asmenis, kultūrinius įvykius. Dirbo jaunimo organizacijose, vadovavo Jaunimo centrui Čikagoje, rūpinosi jų spauda, daugelį metų redagavo laikraštį „Žvaigždė“.
Už aktyvią kūrybinę ir visuomeninę veiklą A. Kezys ne kartą pelnė JAV lietuvių bendruomenės padėką, 1999 m. apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinu.
 
Per penkiasdešimt kūrybos metų A. Kezio fotografijos kito tiek formos, tiek tematikos požiūriu. Ankstyvuosiuose autoriaus darbuose ryški harmoninga formų visuma, tobulai įvaldytas šviesos ir tamsos, juodo ir balto santykis. Pagrindinis A. Kezio fotografijų objektas buvo ir liko miestas, jo architektūra. Menininkas visada savo darbuose labiau pabrėžia estetizuotą formą nei turinį. Išnaudodamas šviesos ir šešėlių sąveiką, realistinius objektus bei erdves jis paverčia metafizine tikrove.
Siekdamas fotografija išreikšti sudėtingą individualią pasaulėjautą, autorius iš dokumentikos realybės fragmentų montuoja ir konstruoja savo struktūras, išnaudodamas montažo ir dvigubos ekspozicijos technikas. Spalvotoje fotografijoje autoriaus mėgstamos konstruktyvios formos įgauna naują skambesį.
 
Miestovaizdžius jis paverčia mitologine arena, kurioje archetipinių ir modernios civilizacijos ženklų sintezė sukuria emocinę ir intelektualią įtampą.
 
Apie 1998 m. A. Kezys susidomėjo skaitmeninės fotografijos galimybėmis transformuoti realybę bei perteikti menines vizijas. Šiuose darbuose autorius pasiūlo dar vieną požiūrio į pasaulio sandarą modelį.

LDM informacinis pranešimas [2008-09-24]

RADVILŲ RŪMUOSE – Algimanto Kezio
jubiliejinė kūrybos paroda
 
Lietuvos dailės muziejus kviečia į žymaus JAV lietuvių fotografo Algimanto Kezio kūrybos parodą „Formos ir šviesos estetas“, kuri atidaroma rugsėjo 25 d., ketvirtadienį, 16 val. Vilniuje, Radvilų rūmuose (Vilniaus g. 22). Paroda veiks iki lapkričio 23 d.
SPAUDOS KONFERENCIJA TEN PAT 15 VAL. Dalyvaus autorius, LDM direktorius Romualdas Budrys, parodos kuratorė Aldona Rudzevičienė.
 
Šioje apžvalginėje retrospektyvos parodoje, skirtoje menininko 80-mečio jubiliejui, eksponuojama klasika ir naujausieji kūriniai atspindi penkiasdešimties metų kūrybinį kelią. Visos fotografijos yra autoriaus dovana Lietuvos dailės muziejui.
Fotografijos menu Algimantas Kezys (g. 1928 m. spalio 28 d. Vištyčio miestelyje) susidomėjo dar būdamas studentas, apie 1958 m. Nuo 1964 m. pradėjo rengti parodas. Fotomenininko talentas buvo pripažintas JAV visuomenės 1965 m., surengus parodą Čikagos meno institute. Nuo tada Kezys eksponavo savo kūrinius daugelyje Šiaurės ir Pietų Amerikos bei Europos muziejų. Jo darbai pasirodydavo žurnaluose ir knygose abipus Atlanto. Nuo 1990 m. menininko parodos kasmet vyksta ir Lietuvoje. Fotografas yra plataus akiračio kultūros žmogus, daug dėmesio ir jėgų jis skiria lietuvių meno Amerikoje puoselėjimui. 1966 m. Kezys įkūrė lietuvių fotoarchyvą (dabar Budrio archyvas), Amerikos lietuvių bibliotekos leidyklą, 1980 m. Čikagoje jis įsteigė galeriją, kuri rengė lietuvių meno parodas, leido katalogus. Kezio rūpesčiu JAV išleista apie 90 knygų, kurių didžiąją dalį sudaro fotoalbumai bei parodų katalogai. Vienas įdomesnių paskutinių metų leidinių – autorinis fotoalbumų triptikas ,,Čikaga“. 1997 m. Kezio iniciatyva internete eksponuota pirmoji virtuali lietuvių fotografijos paroda. Menininkas sukūrė keletą dokumentinių filmų apie lietuvių išeivijos žymius asmenis, kultūrinius įvykius. Dirbo jaunimo organizacijose, vadovavo Jaunimo centrui Čikagoje, rūpinosi jų spauda, daug metų redagavo laikraštį ,,Žvaigždė“. Už aktyvią kūrybinę ir visuomeninę veiklą Algimantas Kezys ne kartą yra pelnęs JAV lietuvių bendruomenės padėką, o 1999 m. apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinu.
Pats autorius apie savo kūrybą yra pasakęs: „Mano kelias – tai lyg kokio keliauninko, kurį žavi saulėlydžiai, šešėliai, atspindžiai, kartais ir veidai. Savo nuotraukose nieko nebandau įrodinėti, nieko nereklamuoju, tik dalinuosi džiaugsmu, kad atradau grožio spindulį kurioje nors žemės kertėje“. Per penkiasdešimt turiningų kūrybos metų Kezio fotografijos kito tiek forma, tiek problematika, tačiau niekada neprarado žaidėjo vaizdais aistros, ką ir atspindi šį rudenį Vilniuje eksponuojama jubiliejinė menininko paroda.
Informaciją teikia parodos kuratorė Aldona Rudzevičienė, Lietuvos dailės muziejaus meninės fotografijos rinkinio saugotoja-tyrinėtoja (mob. tel. 8 672 97659).
 
Išsami informacija skelbiama LDM svetainėje www.ldm.lt. Jos skyrelyje „Žiniasklaidai“ (nuoroda meniu juostoje NAUJIENOS) žurnalistams spausdinimui įdėtos parodoje eksponuojamų kūrinių nuotraukos.
 
LDM Ryšių su visuomene centras
Tel. 212 08 41, 8 687 16739 
 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.10.24