Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: Vilniaus g. 24, LT-01402, Vilnius. Tel. (8-5) 262 0981, (8-5) 212 1477.


ANICETO JONUČIO PARODA „SAULĖTOS VIZIJOS“

2011 m. gruodžio 15 d. – 2012 m. vasario 12 d.

Anicetas Jonutis. Poilsis. 1995.

„Ruošiantis tryliktajai personalinei Aniceto Jonučio parodai, pirmajai Lietuvos dailės muziejuje, stengtasi kuo išsamiau pristatyti menininko penkių dešimtmečių darbą – parodyti ne tik pačius kilimus, bet ir jų projektus, eskizus, akvareles, piešinius,“ – pasakoja kuratorė Nijolė Žilinskienė. Parodoje eksponuojama beveik 100 dailininko sukurtų darbų: 20 tekstilės kūrinių, 60 akvarelių ir mišria technika atliktų darbų, 15 piešinių. Didesnioji eksponuojamų kūrinių dalis atsivežta iš muziejaus saugyklų ir dailininko dirbtuvės, gobeleną „Saulė“ (1979) paskolino parodai Gerontologijos ir reabilitacijos centras, gobeleną „Šviesa“ (1986) – Vilniaus kolegija, keliolika akvarelių ir piešinių patikėjo parodos rengėjams privatūs asmenys. Dalies kilimų, pritaikytų įvairių įstaigų interjerams ar esančių muziejuose (Maskva), privačiose kolekcijose Italijoje, Izraelyje, Jungtinėse Valstijose, parodyti, deja, neįmanoma.

Anicetas Jonutis gimė 1935 m. Telšių apskr., Varnių vlsč., Kuršų kaime. Augo gausioje, sunkiai besiverčiančioje šeimoje. Nuo mažumės labai mėgo piešti, tekstilininko genus paveldėjo iš motinos, darbščios audėjos, o kokie reikalavimai keliami profesionaliajai tekstilei, sužinojo iš tuometinių Telšių taikomosios dailės vidurinės mokyklos (dabar – VDA Dailės fakultetas) dėstytojų. Po to buvo studijos Lietuvos valstybiniame dailės institute. Daug gero ir naudingo jame išmokta iš J. Balčikonio, S. Daujoto.

1961 m. jaunas dailininkas pradėjo dirbti Lentvario kilimų fabrike. Tai buvo palyginti laisva vieta formuoti lietuvišką kilimų mokyklą, grįstą estetiniais kriterijais. Jonutis su keliomis kolegėmis tada daug dirbo „masiniam vartotojui“, dirbo nuoširdžiai, stengėsi, kad kilimų piešiniai ir spalvų dermės nesuvienodėtų, kad fabriko produkcija nykių daugiabučių kambarėliams suteiktų šilumos ir jaukumo. Savito meninio vaizdo Lentvario kilimus gerai vertino sąjunginė meno taryba, juos pastebėjo užsienio spauda. Per 23 darbo fabrike metus Jonutis sukūrė 155 kilimų projektus, penkiasdešimčiai jų buvo suteikti autoriniai liudijimai.

Nuo 1959 m. dailininkas dalyvauja bendrose parodose Lietuvoje ir užsienyje.

Jonutis žinomas ir kaip pedagogas: 1971–2000 m. dirbo Nacionalinėje Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje, 1984–1988 m. dėstė Vilniaus dailės akademijos Tekstilės katedroje, docentas (1987). Nusipelnęs meno veikėjas (1974), meno tarybų (1968–1989) narys. Beveik penkiolika metų dainavo Vilniaus Mokytojų namų žemaičių folkloro ansamblyje „Tyklė“, o nuo 2009-ųjų, perėjęs į Vilniaus senosios muzikos ir šokio teatrą „Puelli Vilnensis“, šoka renesansinius šokius. Jau keletą dešimtmečių rimtai fotografuoja ir filmuoja. Apie įžymius Lietuvos žmones yra sukaupęs nemažą kino archyvą, kuriuo ne kartą naudojosi Lietuvos kino studija.

LDM Ryšių su visuomene centras, 262 18 83, 8 682 45 300

 

 

 
 
     
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2012.02.09