Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: Vilniaus g. 24, LT-01402, Vilnius. Tel. (8-5) 262 0981, (8-5) 212 1477.

Vieno kūrinio paroda
 
Dailininkų Aniceto ir Žilvino (tėvo ir sūnaus) Jonučių rankų
darbo gobelenas „Saulėtas miškas“. 1989. 6,7x14,3 m
 
Nuo 2007 m. birželio 22 d.

 

Didžiausias Lietuvoje iki šiol žinomas rankų darbo gobelenas.
Šis faktas 1993 m. oficialiai užregistruotas Lietuvos rekordų knygoje
 
 
Dailininkų Aniceto ir Žilvino (tėvo ir sūnaus) Jonučių rankų darbo gobelenas „Saulėtas miškas“. 1989. 6,7x14,3 mGobeleną-scenos uždangą „Saulėtas miškas“ 1987 m. išausti užsakė gamykla „Nuklonas“ statomų savo kultūros namų scenai. Šį užsakymą dailininkai Anicetas ir Žilvinas Jonučiai gavo neatsitiktinai – tuo metu Lietuvos dailininkų sąjungos narys, tekstilininkas Anicetas Jonutis jau buvo žinomas kaip keletos reprezentacinių scenos uždangų-gobelenų autorius (1974 m. atidarymo metu Lietuvos operos ir baleto teatras buvo papuoštas A. Jonučio sukurta  12x20 m dydžio fonine uždanga-gobelenu, skirtu iškilmingiems renginiams; 1980 m., bendradarbiaudamas su architektu Vytautu Dičiumi dailininkas buvo sukūręs sceninę uždangą Alytaus medvilnės kombinato kultūros rūmams, o 1981 m. – sceninę uždangą Lietuvos nacionaliniam dramos teatrui). Visos minėtosios trys sceninės uždangos-gobelenai buvo išausti mašinomis „Audėjo“ kombinate, papildant jas paties kūrinio autoriaus rankų darbu.
 
„Nuklono“ kultūros rūmų scenai gobelenas turėjo būti išaustas rankomis, iš dviejų dalių ir tarnauti ne tik kaip sceninė uždanga, bet ir kaip kilimas kitos paskirties interjerams (tokią darbo sukūrimo idėją pasiūlė Aniceto Jonučio sūnus dailininkas tekstilininkas Žilvinas Jonutis).
 
Pasirengimas darbui ir gobeleno audimas vyko du metus – 1988–1989 m. (apie pusę metų užtruko gobeleno projektavimo, derinimo darbai, 1,5 metų – audimas). Gobeleno projektą dailininkai Anicetas Jonutis ir jo sūnus Žilvinas Jonutis derino su „Nuklono“ gamyklos kultūros rūmų architektais Andriumi Gudaičiu ir Viktoru Šepučiu.
 
Audžiant gobeleną naudota pusvilnė, sintetika, linas.
 
Iš viso darbas sveria 150 kg.
 
Išaudus kūrinį paaiškėjo, kad patalpų, kuriam gobelenas buvo audžiamas, paskirtis pasikeitė – statomų kultūros namų pastatas buvo pradėtas ruoši privatizavimui, tad išaustas gobelenas nebegalėjo būti naudojamas pagal pirminę jo paskirtį. Gamykla nutarė kūrinį parduoti. Pirmiausia jį nusipirkti buvo pasiūlyta patiems autoriams. Tą jie ir padarė. Nuo to laiko šis gobelenas yra privati dailininkų nuosavybė.
 
1993 m. Aniceto ir Žilvino Jonučių rankų darbo gobelenas „Saulėtas miškas“ Lietuvos rekordų knygoje užregistruotas kaip didžiausias žinomas rankų darbo gobelenas Lietuvoje. Didesnio gobeleno Lietuvoje nežinoma iki šiol. Tai 2007 m. birželio 13 d. Lietuvos dailės muziejui patvirtino agentūros FACTUM direktorius Vytautas Navaitis.
 
LDM Radvilų rūmuose gobelenas eksponuojamas nuo 2007 m. birželio 22 d.

 

 

 
 
     
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2013.07.17