Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Paroda „Čeičytė Juzefa – laiko ir erdvės  metraštininkė“

2006 m. vasario 3 d. –  balandžio 2 d.
Radvilų rūmai, Vilniaus g. 22, Vilnius

Parodoa atidaryta 2006 m. vasario 3 d.

„Pabudimas“, 1988–1990 m.

Juzefos Čeičytės kūriniai

„Japonija I“. 1980 m.   „Vėjas I“. 1965 m.

 

JUZEFA ČEIČYTĖ

Trumpai apie dailininkę

Juzefa Čeičytė per savo kūrybos parodos atidarymą Vilniuje, Radvilų rūmuose, 2006 m. vasario 3 d.Juzefa Čeičytė gimė 1922 m. gegužės 19 d. Rokiškio rajono Aleknų kaime (Juodupės sen.). 1941 m. baigė Linkuvos gimnaziją, 1953 m. – Vilniaus dailės institutą, kur įsigijo teatro dekoratorės specialybę. 1954–1961 m. dirbo dailininke Lietuvos teatruose, kūrė scenografiją ir kostiumus 51 spektakliui. 1962–1978 m. dirbo Lietuvos kino studijoje. Kūrė dekoracijas ir kostiumus vaidybiniams ir dokumentiniams filmams. Dailininkė yra 3 kūrybinių sąjungų narė: teatro, kinematografijos ir dailininkų. 1982 m. jai suteiktas nusipelniusios meno veikėjos garbės vardas. Aktyviai dalyvauja parodose. Jos kūriniai buvo eksponuojami daugelyje Lietuvoje vykusių parodų, JAV, Vokietijoje, Olandijoje, Austrijoje, Čekijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Latvijoje.
1997 m. J. Čeičytė apdovanota Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premija.
1999 m. „Baltų lankų“ leidykla išleido J. Čeičytės tapybos albumą.
Dailininkė ne tik tapo, bet ir kuria poeziją. 1997 m. išleista jos poezijos knyga „Sakymai“, 2002 m. – antroji poezijos knyga „Šlamėjimas“.
J. Čeičytė – Rokiškio krašto garbės pilietė.

 

INFORMACINIS PRANEŠIMAS APIE PARODĄ

Lietuvos dailės muziejus ir Lietuvos dailininkų sąjunga 2006 m. vasario 3 d., penktadienį, pakvie į Radvilų rūmuose (Vilniaus g. 22, Vilnius) atidarytą retrospektyvinę tapybos parodą „Juzefa Čeičytė – laiko ir erdvės metraštininkė“.

Svarus Juzefos Čeičytės – tapytojos, kino ir teatro dailininkės, poetės – indėlis į Lietuvos meną.
Ji gimė 1922 m. Rokiškio rajono Aleknų kaime. Valstybiniame dailės institute studijavo tapybą pas Antaną Gudaitį, Viktorą Vizgirdą. Išvengusi ištremtų tėvų dalios, 1948 m. buvo pašalinta iš instituto ir tik gerų žmonių apsaugota nuo represijų.
Ji dirbo Valstybinio operos ir baleto teatro dekoracijų ceche. Vėliau prisiėjo slapstytis – Linkuvoje, Ramygaloje, Panevėžyje. Įsidarbinusi Klaipėdos dramos teatre, 1949–1954 m. sukūrė scenovaizdžius ir kostiumus penkiolikai spektaklių. Eksternu išlaikiusi egzaminus ir apgynusi diplominį darbą, gavo scenografės diplomą ir buvo paskirta dirbti uostamiesčio teatro vyriausiąja dailininke. Buvo kviečiama kurti ir kituose teatruose. 1960 m. priimta į Lietuvos dailininkų sąjungą. Nuo 1961 m. iki 1978 m. Lietuvos kino studijoje kūrė dekoracijas, kostiumus vaidybiniams ir dokumentiniams filmams.
Jau tada visuomenėje J. Čeičytė ėmė garsėti, kaip įdomių ir tuomet neskatinamų kurti abstrakcijų autorė. Jos paveikslai – ne sausos technikos ir plastinių ieškojimų išraiška, bet jos dvasinės erdvės, savimonės atspindžiai, fiksuoti savita, nepanašia į nieką plastine forma. Drobėse spalvų, tonų, koliažo technikos elementų visuma autorė reiškė ir filosofinius savo laiko ir patirties apmąstymus.
2006 m. Radvilų rūmuose surengtoje parodoje surinkti dailininkės tapybos darbai iš Lietuvos muziejų ir privataus autorės rinkinio. LDM yra įsigijęs 5 šios autorės kūrinius, o 50 drobių muziejui padovanojo pati J. Čeičytė.
Didžiulėje aštuoniose Radvilų rūmų salėse eksponuojamoje apžvalginėje parodoje – ekspresyvios kompozicijos, originalūs minties ir vaizduotės įkūnijimai.
Akių šviesą prarandanti garbaus amžiaus menininkė švyti smagiu humoru, taikliais pastebėjimais, ruošiasi išleisti jau trečią savo poezijos knygelę.
Dailininkės kūryba buvo eksponuota Lietuvoje, JAV, Vokietijoje, Olandijoje, Austrijoje, Čekijoje, Rusijoje, Latvijoje. Dailininkė jautri savo tėviškėnų žemei ir ne kartą yra rodžiusi savo kūrybą Rokiškio krašto muziejuje.
Parodos kuratorė menotyrininkė Nijolė Nevčesauskienė, tel. 8 610 36016.
Lietuvos dailės muziejaus Ryšių su visuomene centras
Tel. 2120841, 8 687 16739 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.10.24