Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
           
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: Vilniaus g. 24, LT-01402, Vilnius. Tel. (8-5) 262 0981, (8-5) 212 1477.

 

SENŲJŲ IKONŲ PASLAPTYS. ANDREJAUS BALYKOS IKONŲ KOLEKCIJŲ: PAPILDYTA

 

2014 m. balandžio 29 d. – 2015 m. balandžio 26 d.

Emaliu dekoruotas masyvus sidabrinis kryžius, 1781 m., Maskva

2014 m. gruodžio 2 d. Andrejaus Balykos ikonų kolekcijos paroda buvo papildyta naujais, per pastarąjį pusmetį kolekcininko įsigytais kūriniais, taip pat ir per šį laikotarpį restauruotais darbais, kurie dėl blogos būklės nepateko į pirmąją ekspoziciją. Šie kūriniai yra gana įvairūs. Greta Rusijos Stačiatikių bažnyčios ir sentikių religinės dailės čia galima pamatyti kitų Ortodoksų bažnyčių (Graikijos, Bulgarijos) ikonų tapybos, keletą vakarietiškojo meno pavyzdžių. Rodomos ne tik ikonos ir miniatiūrinės ikonėlės, bet ir sidabriniai kryžiai, tapyba dekoruoti suvenyriniai Velykų kiaušiniai, bronzos liejiniai, kelioninė lempelė, religinė grafika.

Iš vertingiausių eksponatų paminėtina Smolensko Švč. Dievo Motinos ikona, puošta 1777 m. Kalugoje pagamintu sidabriniu aptaisu ir perlais bei biseriu siuvinėtu rūbu. Ne mažiau įspūdingas yra tapybiniu emaliu dekoruotas masyvus sidabrinis kryžius, 1781 m. sukurtas Maskvoje. Nedidelė, tamsoko kolorito Šv. Barboros ikona yra puikus Vakarų Europos grafikos pavyzdžius kartojančių rusų XVIII a. ikonų tapybos pavyzdys. Ikona išsiskiria ir teksto gausa: šventosios atvaizdą supa barokiniai kartušai su kankinystės istorijos pasakojimu.

Ekspozicijoje nemažai vertingų XIX–XX a. pr. ikonų. Jos sukurtos Maskvoje, Sankt Peterburge, Vladimiro gubernijos tapybos centruose, Šiaurės Rusijoje. Daugelis ikonų yra su puošniais sidabro aptaisais, įstatytos į auksuotus drožinėtus kiotus (įstiklintas spinteles ikonoms).

Kiekvienas kūrinys turi savo istoriją. Deja, daugumos istorijos nežinomos. Laiminga išimtis yra kelioninė lempelė su imperatorienės Aleksandros Fiodorovnos inicialais ir išgraviruota 1882 m. data. Kaip manoma, imperatorienė ją padovanojo vienam iš Rusijos armijos pulkų.
 

Dalia Tarandaitė

 

 
 
     
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus. ISSN 1648-8881

  Tinklalapis atnaujintas 2014.12.03