VALSTYBĖS DIENOS PROGA LIETUVOS DAILĖS MUZIEJAUS
PADALINYJE TAIKOMOSIOS DAILĖS MUZIEJUJE ATIDARYTOS
 NAUJOS IR PAPILDYTOS ILGALAIKĖS PARODOS, EKSPOZICIJOS

 
Apie visas 2005 m. Valstybės dienos proga Lietuvos dailės muziejuje atidarytas parodas žiniasklaidai 2005 m. liepos 5 d. LDM padalinyje Taikomosios dailės muziejuje surengtoje spaudos konferencijoje papasakojo LDM direktorius Romualdas Budrys, Liublino muziejaus vadovas. Zygmuntas Nasalskis, Pilių tyrimo centro „Lietuvos pilys“ direktorius Eduardas Kauklys, Valdovų rūmų paramos fondo valdybos pirmininkas Edmundas Kulikauskas. 
 
Liublino Švč Trejybės koplyčią, jos unikalias, visą šimtmetį restauruotas freskas parodoje bus galima matyti fotografijose. Jose ne tik meninis šios sieninės tapybos kūrinių grožis, sakralinis turinys, bet ir restauravimo darbų procesas. Tai šių dviejų muziejų edukacinis projektas, liudijimas tų kultūrinio ir meninio paveldo saitų, kuriuos specialistai įžvelgia tarp Jogailos ir Vytauto laikų istorinių objektų.
Liublino pilies Švč. Trejybės koplyčios (pastatytos XIV a. I pusėje) bizantiško stiliaus freskos yra bene vienintelis taip gerai išlikęs istorijos liudininkas, kuris teikia argumentų suvokti XV a. pirmosios pusės Lietuvos valdovų estetinį skonį ir religinę jauseną. Be to, jos atspindi lotyniškųjų Vakarų ir bizantiškųjų Rytų meninių stilių sąveikos fenomeną. Pasak lenkų kronikininko Jano Dlugošo, Jogaila geriau vertino ne Vakarų, bet Rytų meną. Tikriausiai tai jo motinos stačiatikės Julijos įtaka. 1395–1416 m. Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Vladislovas Jogaila perstatė Liublino Švč. Trejybės koplyčią. Ten freskas tapė dailininkų grupė, vadovaujama meistro Andrejaus. Meistrai freskas kūrė pagal Bizantijos ikonografinį kanoną. Panašios stilistikos freska rasta Jogailos statytos Vilniaus katedros kriptoje. To paties laikotarpio freskos puošė ir Vytauto mėgstamas Trakų salos pilies menes. Koplyčios freskas sudaro keli teminiai Senojo ir Naujojo testamento ciklai. Net po istorijos kataklizmų ir praradimų restauruota Liublino pilies koplyčios sieninė tapyba yra ryškus ženklas, atskleidžiantis Lietuvos krikščionėjimo pradžios kultūrines ir menines tradicijas, etninį kontekstą. Išsamiau >
 

Išsamesnę informaciją teikia vienas šios parodos kuratorių
dr. Vydas Dolinskas, mob. tel. 8 615 21 939
Lietuvos dailės muziejaus  Ryšių su visuomene centras.
Tel. 2120841, 8 687 16739

 

© Lietuvos dailės muziejus, Žemaičių kultūros fondas
     Pastabas, pasiūlymus siųskite adresu:  samogit@delfi.lt
     Tinklalapis atnaujintas 2011.09.19