Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
Palangos gintaro muziejaus pastatas
 
Adresas: Vytauto g. 17, LT-00101, Palanga
Palangos gintaro muziejaus (Tiškevičių rūmų) pastatas, „Laiminančio Kristaus“ skulptūra, didysis parteris prieš rūmus. D. Mukienės nuotr. 2005 m. birželis
Reprezentaciniai Palangos grafų Tiškevičių rūmai pastatyti 1897 m. vietinių gyventojų šventu laikytame Palangos Birutės miške, šalia Baltijos jūros. Parko projekto autorius - iškilus prancūzų kraštovaizdžio architektas Edouardas Fransua André (1840-1911).Projekto autorius – Berlyne gyvenęs vokiečių architektas Francas Švechtenas (1841–1924). Šį dviejų aukštų mūrinį pastatą nuolatiniam gyvenimui Palangoje buvo pasistatęs grafas Feliksas Tiškevičius. Tai neoklasicistiniai rūmai, turintys renesanso, baroko, klasicizmo bruožų bei kompozicijos elementų. Pastatas yra taisyklingos konfigūracijos, lenkto fasado su puslankio pavidalo terasa. Į ją pakylama laiptais, kuriuos puošia Paryžiuje padaryta liūto skulptūra ir vazos. Pietinėje rūmų fasado pusėje - kolonų portikas ir terasa su baliustrada. Iš šios pusės patenkama į rozariumą. Prie vakarinės rūmų fasado pusės yra prijungta neorenesansinio stiliaus bruožų turinti aštuoniakampė koplyčia, kurios stogas kupolas turi formą. Rūmų fasadai yra dviejų tarpsnių, langai ir portalai dekoruoti orderiniais elementais. Rūmus išpuoselėjo grafas Feliksas Tiškevičius (1870–1932). 1939 m. Tiškevičiai Lietuvos Vyriausybei siūlė nupirkti parką su rūmais. Ten buvo planuojama įrengti Lietuvos Respublikos prezidento reprezentacinę vasaros rezidenciją.
Karo ir pokario metais pastatas buvo gerokai apgadintas. Rūmai restauruoti 1957 m. pagal architekto Alfredo Brusoko projektą. Po to čia keletą metų veikė Lietuvos Dailininkų sąjungos kūrybos namai. Menininkai šiuose rūmuose ne tik kurdavo, organizuodavo savo darbų parodas, bet ir poilsiaudavo.
1963 m. rugpjūčio 3 d. Tiškevičių rūmuose Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos pavedimu atidarytas Lietuvos dailės muziejaus filialas - Gintaro muziejus, kuris čia veikia iki šiol. Iš pradžių muziejaus ekspozicijos užėmė vos 96 kv. m ir jose buvo rodomi 478 eksponatai. Palaipsniui Palangoje susiformavo svarbus gintaro rinkimo, tyrinėjimo ir populiarinimo centras. Šiuo metu muziejaus lankytojus plačiai pažinčiai su gintaru kviečia net 15 salių, kurių bendras plotas 750 m2. Ekspozicijos pasakoja apie gintaro susidarymo istoriją, jo paplitimą, prekybos kelius, gintaro apdirbimą, panaudojimą. 
Didelė ir bene labiausiai lankytojų dėmesio sulaukianti –  gintaro inkliuzų kolekcija. Iš pagrindinių ekspozicijų salių galima patekti ir į Tiškevičių rūmų koplyčią. Joje paskutiniaisiais metais organizuojamos įvairios teminės dailės parodos.
Rūmus supa Palangos botanikos parkas, kuris buvo pradėtas formuoti statant rūmus, XIX a. pabaigoje. Parko projekto autorius – iškilus prancūzų kraštovaizdžio architektas Edouardas Fransua André (1840–1911).
 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2015.02.12