Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: Vytauto g. 17, LT-00101, Palanga. Tel.: (8-460) 53 501, (8-460) 51 319. El. paštas gintaro.muziejus[at]ldm.lt.
Svetainė internete:
http://www.pgm.lt 

Paroda „Maironis ir Palanga“ ir kitų poetui Maironiui skirtų renginių Palangoje programa

LIETUVOS MUZIEJŲ KELIO RENGINIAI PALANGOJE KVIEČIA PAJUSTI POETO MAIRONIO KŪRYBOJE ĮPRASMINTĄ BALTIJOS JŪRĄ IR SENĄJĄ PALANGĄ

Informacinis pranešimas [2012 05 23]

Lietuvos dailės muziejus, Maironio lietuvių literatūros muziejus ir Regionų kultūrinių iniciatyvų centras gegužės 25 d., penktadienį, 15 val. kviečia į Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17) atidaromą parodą „Maironis ir Palanga“, kuri lietuvių literatūros klasiko Jono Mačiulio-Maironio (1862–1932) 150 gimimo metais pristato poeto pamėgtąją sanąją Palangą ir nuo Birutės kalno bei jūros tilto vaizdžiausiai atsiveriančią Baltijos jūrą.

Ši paroda yra Lietuvos muziejų kelio projektas, ji veiks iki gruodžio 31 dienos.

Maironis – kunigas, teologijos profesorius, vienas žymiausių Lietuvos romantizmo epochos poetų, sukūręs lietuvių tautai tokius reikšmingus kūrinius kaip „Trakų pilis“, „Lietuva brangi“, „Kur bėga Šešupė“ ir daugelį kitų. Kuratorės Margaritos Matulytės mintim, „paroda „Maironis ir Palanga“ atskleidžia gilų Maironio poetinį ryšį su Palanga, kurioje jis nuo jaunystės iki paskutiniųjų metų lankydavosi beveik kiekvieną vasarą. Čia jis ne tik patirdavo paprastus gyvenimo džiaugsmus, surasdavo ramią užuovėją kūno ir sielos atgaivai, bičiuliaudavo su artimos pasaulėžiūros draugija, bet ir aptikdavo tą savąją metafizinę erdvę, iš kurios gilumų iškeldavo ir jautria lyrika išreikšdavo tautinės sąmonės archetipus.“ Pasak parodos konsultantės prof. Viktorijos Daujotytės, „Baranauskas sielą sutelkė į girią, Maironis – į jūrą“. Jos mintim, „Palanga – viena svarbiųjų Maironio vietų, ne tik lankymosi, buvojimo, bet ir poetinės kūrybos, sugėrusios ir jam būdingą vandenų geismą“. „Nuo Birutės kalno“ – neabejotinai vienas pačių geriausių Maironio eilėraščių. (...) Eilėraščio gyvoji siela leidžia suvokti ir Birutės kalno, ir nuo jo atsiskleidžiančios jūros santykio esmę, artimiausiai susijusią su genius loci. Tai giluminis žmogaus, žemės, dangaus, didžiųjų vandenų ryšys, didingas ir taurus liūdesys vienatvės valandą“.

Palangos tema Maironis yra sukūręs poemą „Z nad Biruty“, baladę „Jūratė ir Kastytis“, o jūros motyvus randame daugelyje poeto kūrinių.

Ikonografinę dešimties reprezentacinių stendų ekspoziciją sudaro aštuonios temos (Nuo Birutės kalno; Bėkit, bėkit, mūsų upės, į marias giliausias; Skambu Palangoj, kaip prieš daugelį metų; Jūratė ir Kastytis; Einu kaip amžinas keleivis; Ramios, malonios vasaros naktys; Taip liūdna man kartais ant saulės laidos!; Graži tu, mano brangi tėvyne), atspindinčios ypatingo maironiškojo pasaulio sąsajas su pajūrio kraštu. Parodoje lankytojas pamatys poeto laikų senosios Palangos fotografijas ir atvirukus, ypač vertingas Maironio nuotraukas, darytas Palangoje, jo eilraščių faksimiles, pirmųjų knygų atvaizdus, atsiminimus apie poetą Palangoje, jo pamėgtų ir dažniausiai lankytų vietų ikonografiją, iškirs aktoriaus Laimono Noreikos skaitomų Maironio eilėraščių jūros tema įrašus
.
16 val. parodą lydės kultūros vakaras „Maironio vandenys: nuo ašarų iki jūros“. Renginyje dalyvaus prof. Viktorija Daujotytė, dr. Brigita Speičytė, dr. Margarita Matulytė, dr. Mindaugas Kvietkauskas, Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys. Renginyje muzikuos Paulius Rudokas (fortepijonas), Dainius Puodžiukas (smuikas), Tomas Ramančiūnas (violončelė).

18 val. Maironiui skirti renginiai persikels į poetą menančią šventovę – Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią: Šv. Mišios, o po jų 18.30 val. - Maironio giesmių ir dainų valanda. Poeto žodžiais sukurtus muzikinius kūrinius atliks Palangos kultūros centro šaulių vyrų choras „Naglis“, Palangos bažnyčios didysis choras, kuriems vadovauja Edmundas Jucevičius.
21 val. programos baigiamasis renginys įvyks ant Birutės kalno, kur bus surengta poezijos ir muzikos valanda „Maironio Baltija“. Leidžiantis saulei prie kalno koplyčios skambės Dainiaus Puodžiuko (smuikas) ir Tomo Ramančiūno (violončelė) atliekama klasikinė muzika, Laimono Noreikos ir Monikos Mironaitės skaitomi Maironio kūrinių įrašai.

Projekto organizatoriai: Lietuvos dailės muziejus, Maironio lietuvių literatūros muziejus, Regioninių kultūrinių iniciatyvų centras, Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapija, Palangos miesto botanikos parkas, Palangos kultūros centras.
.
Parodos „Maironis ir Palanga“ kuratoriai – dr. Margarita Matulytė ir Romualdas Budrys. Parodos konsultantės – prof. Viktorija Daujotytė, Aldona Ruseckaitė. Parodos koordinatoriai – Danutė Mukienė, Regina Makauskienė, dr. Gediminas Mikelaitis, Saulius Striuogaitis, Vytautas Balčiūnas.

Parodos generalinis mecenatas – Advokatų profesinė bendrija MAQS Law Firm. Rėmėjai – Palangos miesto savivaldybė, UAB Lietuvos dujos.

Virtualiai paroda publikuojama Lietuvos dailės muziejaus svetainėje www.ldm.lt. Paroda taip pat pristatoma Lietuvos dailės muziejaus išleistame informaciniame leidinyje, kuriame publikuojamas literatūros profesorės Viktorijos Daujotytes straipsnis „Maironis ir Palanga“.


LDM Ryšių su visuomene centras
85 2621883, 8 682 45300

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2012.11.02