Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: Vytauto g. 17, LT-00101, Palanga. Tel.: (8-460) 53 501, (8-460) 51 319. El. paštas gintaro.muziejus[at]ldm.lt.
Svetainė internete:
http://www.pgm.lt 


Paroda „Maironis ir palangA“

2012 m. gegužės 25 d. – gruodžio 31 d.

Parodos kvietimo fragmentas

Lietuvos dailės muziejaus, Maironio lietuvių literatūros muziejaus ir Regionų kultūrinių iniciatyvų centro surengta paroda „Maironis ir Palanga“ lietuvių literatūros klasiko Jono Mačiulio-Maironio (1862–1932) 150 gimimo metais pristato poeto pamėgtąją senąją Palangą ir nuo Birutės kalno bei jūros tilto vaizdžiausiai atsiveriančią Baltijos jūrą.

Maironis – kunigas, teologijos profesorius, vienas žymiausių Lietuvos romantizmo epochos poetų, sukūręs lietuvių tautai tokius reikšmingus kūrinius kaip „Trakų pilis“, „Lietuva brangi“, „Kur bėga Šešupė“ ir daugelį kitų. Kuratorės Margaritos Matulytės mintim, „paroda „Maironis ir Palanga“ atskleidžia gilų Maironio poetinį ryšį su Palanga, kurioje jis nuo jaunystės iki paskutiniųjų metų lankydavosi beveik kiekvieną vasarą. Čia jis ne tik patirdavo paprastus gyvenimo džiaugsmus, surasdavo ramią užuovėją kūno ir sielos atgaivai, bičiuliaudavo su artimos pasaulėžiūros draugija, bet ir aptikdavo tą savąją metafizinę erdvę, iš kurios gilumų iškeldavo ir jautria lyrika išreikšdavo tautinės sąmonės archetipus.“ Pasak parodos konsultantės prof. Viktorijos Daujotytės, „Baranauskas sielą sutelkė į girią, Maironis – į jūrą“. Jos mintim, „Palanga – viena svarbiųjų Maironio vietų, ne tik lankymosi, buvojimo, bet ir poetinės kūrybos, sugėrusios ir jam būdingą vandenų geismą“. „Nuo Birutės kalno“ – neabejotinai vienas pačių geriausių Maironio eilėraščių. (...) Eilėraščio gyvoji siela leidžia suvokti ir Birutės kalno, ir nuo jo atsiskleidžiančios jūros santykio esmę, artimiausiai susijusią su genius loci. Tai giluminis žmogaus, žemės, dangaus, didžiųjų vandenų ryšys, didingas ir taurus liūdesys vienatvės valandą“.

Palangos tema Maironis yra sukūręs poemą „Z nad Biruty“, baladę „Jūratė ir Kastytis“, o jūros motyvus randame daugelyje poeto kūrinių.

Ikonografinę dešimties reprezentacinių stendų ekspoziciją sudaro aštuonios temos (Nuo Birutės kalno; Bėkit, bėkit, mūsų upės, į marias giliausias; Skambu Palangoj, kaip prieš daugelį metų; Jūratė ir Kastytis; Einu kaip amžinas keleivis; Ramios, malonios vasaros naktys; Taip liūdna man kartais ant saulės laidos!; Graži tu, mano brangi tėvyne), atspindinčios ypatingo maironiškojo pasaulio sąsajas su pajūrio kraštu. Parodoje lankytojas pamatys poeto laikų senosios Palangos fotografijas ir atvirukus, ypač vertingas Maironio nuotraukas, darytas Palangoje, jo eilėraščių faksimiles, pirmųjų knygų atvaizdus, atsiminimus apie poetą Palangoje, jo pamėgtų ir dažniausiai lankytų vietų ikonografiją, išgirs aktoriaus Laimono Noreikos skaitomų Maironio eilėraščių jūros tema įrašus

Parodos „Maironis ir Palanga“ kuratoriai – dr. Margarita Matulytė ir Romualdas Budrys. Parodos konsultantės – prof. Viktorija Daujotytė, Aldona Ruseckaitė. Parodos koordinatoriai – Danutė Mukienė, Regina Makauskienė, dr. Gediminas Mikelaitis, Saulius Striuogaitis, Vytautas Balčiūnas.

Parodos generalinis mecenatas – Advokatų profesinė bendrija MAQS Law Firm.

Rėmėjai – Palangos miesto savivaldybė, UAB Lietuvos dujos.

„Lietuvos muziejų kelio“ programa skelbiama portale www.muziejai.lt

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2012.11.07