Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: Vytauto g. 17, LT-00101, Palanga. Tel.: (8-460) 53501, (8-460) 51319. El. p. vilija.pgm@takas.lt/. Svetainė internete: http://www.pgm.lt 

LDM informacinis pranešimas [2008-12-17]
 
PALANGOS GINTARO MUZIEJUJE – PARODA
„BALTIJOS AUKSAS“ IŠ KALININGRADO SRITIES GINTARO
MUZIEJAUS RINKINIŲ
 
2008 m. gruodžio 21 d. – 2009 m. gegužės 10 d.
 
L. Serebriakova. „Puokštė“
Šorochovas. „Žiedas“
Kaliningrado srities muziejaus pastatas
Apie parodą
Parodos atidaryme dalyvaus Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, Kaliningrado gintaro muziejaus direktorė Tatjana Suvorova.
Į Palangą Kaliningrado srities gintaro muziejus atveža ne tik savo miesto, bet ir Maskvos, Sankt Peterburgo, Vokietijos, Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos menininkų darbus – visa, ką turi rinkiniuose geriausio.
Kaliningrado menininkai pristatomi kiek plačiau – pradedant praėjusio amžiaus aštuntuoju dešimtmečiu, kai ypač buvo mėgstama kurti papuošalų komplektus (N. Žutikovos „Verpetas“, L. Serebriakovos „Ieva“). Auskarams, sagėms, apyrankėms, medalionams meistrai rinkosi retos spalvinės gamos ir tekstūros gintaro gabaliukus, įrėmindami juos metalu (puikiai buvo įvaldę filigrano, granuliavimo ir pynimo techniką). Bet pamažu jie persiėmė Baltijos kraštams būdinga darbo su gintaru maniera, kai šlifuojant ar poliruojant gintaro gabalėlius stengiamasi paryškinti kiekvieno jų prigimtinį savitumą, natūralų grožį (F. Кrasavcevos „Edelveisas“). Dirbinių konstrukcijos tapo sudėtingesnės, metalo apdorojimui imta taikyti įvairesnius būdus (N. Lapinus „Gravicapa“).
Amžiaus pabaigoje likvidavus valstybinį gintaro gavybos ir perdirbimo monopolį, neįprastų lig šiol gintaro meistrams darbų ėmėsi jaunieji menininkai: jie kūrė šviestuvus, įvairias dėžutes, rašymo reikmenis, sakralinius dirbinius (J. Lopatkino stalinis laikrodis). Įspūdingų rezultatų pasiekė kurdami mažosios plastikos objektus (I. Brasiūno ir А. Veretelniko flakonai „Magija“, „Anakonda“). Aukštą raižymo meistrystę liudija daugiafigūrės kompozicijos, dekoratyviniai indai, įvairūs aksesuarai, tualeto reikmenys.
Pastaraisiais metais suaktyvėjus Kaliningrado gintaro muziejaus parodinei veiklai, užsimezgus ryšiams su užsienio muziejais, pradėjus skelbti regioninius ir tarptautinius konkursus, radosi konceptualių avangardinių kūrinių, kuriuose gintaras derinamas su neįprastomis medžiagomis – popieriumi, stygomis, paukščių plunksnomis ir t.t.
Parodoje eksponuojami ir seniausio Rusijoje Sankt Peterburgo akmens raižybos centro menininkų kūriniai – klasikiniai J. Pass-Aleksandrovos ir novatoriški visame pasaulyje žinomų Peterburgo gintaro dirbtuvių meistrų G. Povolockajos ir А. Krylovo darbai.
Skirtingų šalių menininkų kūriniai skiriasi kompozicija, dizainu, stiliaus ypatybėmis, individualiu braižu. Tik viena juose yra bendra – gilus, jautrus gintaro, kaip įstabaus gamtos darinio, suvokimas.
Informaciją apie parodą teikia kuratorė vyr. muziejininkė Regina Makauskienė (mob. tel. 8 687 78 641).
Informacija bus skelbiama LDM svetainėse www.ldm.lt, www.pgm.lt
 
 
Kaliningrado srities gintaro muziejus
Vienintelis Rusijoje gintaro muziejus Kaliningrade duris lankytojams atvėrė 1979 metų gruodžio 29 dieną. Muziejaus pastatas – 19 amžiaus tvirtovės bokštas, pavadintas Prūsijos generolo – feldmaršalo F.K.Dohna (Fiedrich Karl Dohna) garbei, valstybinės reikšmės architektūros paminklas. Kaliningrado gintaro muziejus įsikūręs per 3 aukštus, ekspozicijos plotas užima apie 1000 kv. metrų. Yra pagrindinės dvi dalys: gamtotyros bei kultūros istorijos. Muziejus turi surinkęs turtingą savo spalvomis, formomis, dydžiu gintaro kolekciją. Didžiausias gintaro gabalas, esantis muziejuje, sveria 4 kg 280 g. Muziejaus rinkiniuose yra virš 4000 gintaro pavyzdžių su inkliuzais, tarp jų – daug retų eksponatų. Muziejuje gausi gintaro ir iškasamųjų sakų iš kitų šalių kolekcija: iš Lenkijos, Rumunijos, Prancūzijos, Japonijos, Dominikos respublikos, iš Borneo salos, iš 11 Rusijos teritorijoje esančių radimviečių, iš Ukrainos, Baltarusijos, Armėnijos, Azerbaidžano. Kultūros istorijos dalyje gausiai pristatoma archeologija – dirbiniai nuo neolito laikų iki dabar. Ypač vertinga senųjų XVII–XVIII a. meistrų kolekcija, kurią muziejui padovanojo Maskvos Kremliaus Ginklų rūmai. Šis skyrius turi ir rekonstruotų senųjų dirbinių kolekciją su atkurtais Gintaro kambario fragmentais bei XIX a. originalais - pypkėmis bei kandikliais.

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.10.07