Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

 

EDUKACINIAI UŽSIĖMIMAI PALANGOS GINTARO MUZIEJUJE

Adresas: Vytauto g. 17, LT-00101, Palanga. Tel.: (8-460) 53501, (8-460) 51319.
Svetainė internete:
http://www.pgm.lt
 

Reginos Makauskienės nuotraukose – akimirkos iš Palangos gintaro muziejuje vykusių edukacinių užsiėmimų

EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „GINTARAS JUVELYRIKOJE“
(parengė Regina Makauskienė)
 
Programa skirta vyresniųjų klasių moksleiviams, profesinių mokyklų moksleiviams bei  studentams (Gintaro muziejus bendradarbiauja su Kauno paslaugų verslo darbuotojų PRC – Palangos kurorto verslo skyriaus, Klaipėdos universiteto tęstinių studijų instituto studentais).
 
Užsiėmimo tikslas– populiarinti gintarą jaunimo tarpe, supažindinti su Gintaro muziejuje saugomomis ir eksponuojamomis meno vertybėmis, suteikiant žinių apie gintaro apdirbimą ir paneigiant teoriją, kad gintaro papuošalai yra senamadiški ir nebeaktualūs.
 
Apžvelgiamos XX a. antrosios pusės – XI a. pradžios gintaro apdirbimo tendencijos. Remiantis gausia Gintaro muziejaus rinkinio medžiaga pateikiami įvairūs gintaro meninio apdirbimo pavyzdžiai – nuo serijinės Klaipėdos gintaro kombinato produkcijos iki profesionalių menininkų kūrybos. Gintaras, metų bėgyje patyręs įvairiausių apdirbimo būdų ir metodų, vėl grįžta prie natūralumo. Gintaro meistrai vertina jo spalvų ir formų įvairovę ir sąmoningai naudojasi šiomis ypatybėmis. Kiekvienas gintaro gabaliukas yra unikalus, tad ir kiekvienas gintaro dirbinys yra nepakartojamas, galintis išryškinti kiekvieno besipuošiančio gintaru žmogaus individualybę.
 
EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „LIAUDIES MEDICINA IR GINTARAS“
(parengė Regina Makauskienė)
 
Programa skirta vyresniųjų klasių moksleiviams.
 
Užsiėmimo tikslas – apžvelgti gintaro kaip gydomosios medžiagos istoriją – nuo Antikos laikų iki šių dienų. Pateikti žinių apie netradicinį gintaro panaudojimą. Populiarinti gintarą jaunimo tarpe.
 
Edukacinės programos dalyviai supažindinami su Vakarų Europoje bei Lietuvoje paplitusiais receptais, remiantis istorinių asmenybių liudijimais (Plinijus Vyr., Hildegard von Bingen, Matas Pretorijus ir kt.).
Antikos laikais gintaro gydomosios galios dažniausiai minėtos ryšium su skrandžio ligomis, vidurių pūtimu, kraujavimu, karščiavimu. Viduramžiais prisidėjo tokios indikacijos, kaip gerklės bei širdies ligos, dantų skausmai. 17 amžiuje gintaras dažnai minimas vaistinių receptūrose, pabrėžiant, kad jis padeda sergant katarais, reumatu, nuo galvos skausmo, turi raminančių bei diuretinių savybių.
Apie gintaro gydomąsias savybes pastaruoju metu labai daug kalbama, gintaras naudojamas kosmetikos pramonėje, homeopatijoje. Dėl teigiamo gintaro rūgšties poveikio (ji padeda aprūpinti organizmą deguonimi) gintaras pradedamas plačiai naudoti SPA centruose.
Prisimenami seni pajūrio gyventojų receptai ausų ir gerklės skausmui gydyti, apsisaugoti nuo „blogos akies“, mokomasi pasigaminti priemonių veido priežiūrai.
 
EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „GINTARO SAVYBĖS“
(parengė Regina Makauskienė)
 
Programa skirta 1–6 klasių moksleiviams.
 
Užsiėmimo tikslas – išmokyti atskirti gintarą nuo plastmasės ir kitų medžiagų. Pasitelkiant pagalbines priemones, vaizdžiai supažindinti su fizinėmis ir cheminėmis gintaro savybėmis.
 
Pasitelkiant įvairias medžiagas, randamas pajūryje, mokomasi jas identifikuoti bei atpažinti gintarą. Pamokėlės metu vaikai sužino, kad gintaras neskęsta sūriame vandenyje, kad jis yra degus, lengvas. Populiariai paaiškinama, kas yra lyginamasis svoris ir cheminė sudėtis.
Ši edukacinė programa pritaikyta ir neregiams bei silpnaregiams. Pajungiant įvairias jusles (lietimą, uoslę, garsą), išplečiamos neįgaliųjų aplinkos suvokimo ribos.
 
EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „GINTARO PANAUDOJIMAS“
(parengė Regina Makauskienė)
 
Programa skirta įvairaus amžiaus moksleiviams. Ji gali būti diferencijuojama pagal amžių.
 
Užsiėmimo tikslas – populiarinti gintarą, išplečiant turimas žinias. Supažindinti su netradiciniu gintaro panaudojimu.
 
Dauguma moksleivių nežino, kad gintaras naudojamas ne tik papuošalų ar suvenyrų gamybai.  Supažindinama su vokiečio Heinricho Lamperto (Heinrich Lampert), (1898–1981) išradimu – 1930 metais užpatentuotu kraujo perpylimo aparatu iš presuoto gintaro. Ilgą laiką gintaro rūgštis ir gintaro aliejus plačiai naudoti chemijos pramonėje, lakų ir dažų gamybai. Apžvelgiamas gintaro naudojimas elektrotechnikoje. Pastaraisiais metais gintaras vis plačiau naudojamas kosmetikos pramonėje. Moksleiviai susipažįsta su Lietuvos įmonių gaminamais produktais.
 

Grafų Tiškevičių rūmai: praeitis, dabartis, ateitis

2006 metais atrasti rūmų architekto F.H.Švechteno brėžiniai ir piešiniai. Lyginant juos su įgyvendintu projektu, pasekama rūmų statybos genezė. Suspažindinama su grafų indėliu į Palangos kurorto vystymą.

Programa skirta vyresniųjų klasių moksleiviams bei suaugusiems.

 

Dizainas ir juvelyrika. Felikso Daukanto sukurtos sistemos perimamumas
Feliksas Daukantas paliko reikšmingą pėdsaką Lietuvos dizaino istorijoje, neįkainojamas ir dailininko kaip juvelyrikos pradininko indėlis  Lietuvos kultūrai. Dailininkas pakeitė gintaro papuošalo sampratą, pasisakė prieš prigimtį žalojančius gintaro apdirbimo būdus. Jo dėka kito gintaro papuošalų dizainas bei medžiagiškumo samprata.

Ši programa yra LTKT remiamo projekto Pirmoji programos "Gintaro dizaino tradicijų Lietuvoje aktualizavimas" paroda " Felikso Daukanto kūrybos retrospektyva" dalis.
Programa skirta vyresniųjų klasių moksleiviams bei suaugusiems.

 

EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „GINTARAS ARCHEOLOGIJOJE“
(parengė Sigita Bagužaitė-Talačkienė)
 
Užsiėmimo tikslas – trumpai supažindinti su gintaro istorija archeologiniais amžiais. Jo reikšme to meto žmonių gyvenime.
 
Moksleiviai užsiėmimo metu turi galimybę apžiūrėti muziejaus salėse pateiktus autentiškus gintaro dirbinius. Pristatoma gintaro naudojimo istorija akmens ir geležies amžiais, jo prekybinė reikšmė. Kalbama apie gintaro dirbinių bei jų simbolines reikšmes. Aptariama gintaro termino kilmė bei kaip gintaras vadinamas kitose šalyse. Aptariama gintaro apdirbimo specifika, jos kitimas įvairiais istoriniais laikotarpiais..
Užsiėmimas skirtas moksleiviams, kurie siekia praplėsti savo žinias, gautas per istorijos pamokas.
 
EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „GINTARO KELIAS“
(parengė  Sigita Bagužaitė-Talačkienė)
 
Užsiėmimo tikslas – supažindinti moksleivius su senuoju „Gintaro keliu“.
 
Užsiėmimo metu moksleiviai trumpai supažindinami su archeologinio termino „Gintaro kelias“ atsiradimu. Naudojantis Palangos gintaro muziejuje kabančiu žemėlapiu, vaizdžiai aptariami regionai, kuriais driekėsi gintaro kelio trasa. Moksleiviai sužino senuosius miestų pavadinimus, kuriuose buvo įsikūrę gintaro prekeivių centrai. Aptariama „Gintaro kelio“ reikšmė komunikacijos bei atradimų istorijos kontekste.
Užsiėmimas skirtas moksleiviams, kurie siekia praplėsti savo žinias, gautas per istorijos pamokas.
 
EDUKACINIS UŽSIĖMIMAS „GINTARAS TIKĖJIMUOSE“
(parengė  Sigita Bagužaitė-Talačkienė)
 
Užsiėmimo tikslas – trumpai pristatyti gintaro reikšmę protėvių tikėjimų plotmėje.
 
Užsiėmimo metu kalbama apie gintaro dirbinių simbolines prasmes, suformuotas to meto žmonių vidinės pasaulėžiūros. Aptariamos akmens amžiaus dirbinių formos. Pristatoma gintaro dėjimo į kapus specifika, jų ritualinė prasmė. Aptariamos dirbinių ornamentinės prasmės.
Užsiėmimas skirtas moksleiviams, kurie siekia praplėsti savo žinias, gautas per istorijos pamokas.

EDUKACINIS UŽSIĖMIMIMAS „PAŽINKIME GINTARĄ POJŪČIŲ PAGALBA“
Programa skirta silpnaregiams ir neregiams (vaikams bei suaugusiems).
(parengė Regina Makauskienė)

Užsiėmimo tikslas: Juslių pagalba supažindinti su gintaro savybėmis.

Kiekvienas gintaro gabalėlis įdomus ne tik savo spalva, bet ir formų įvairove. Gintarą galima pažinti ne tik regėjimu - pažinimo procese žmogus remiasi ir kitomis juslėmis: lytėjimu, klausa, uosle. Antžieviniai ir požieviniai gumulai, lęšiai, varvekliai, lašai – visa tai galima paliesti, pajusti kiekvieną rievelę ar atspaudą. Ką mums pasakoja gintaras? Ar gintaras lengvesnis už akmenį? Ar jis skęsta vandenyje? Kaip kvepia gintaras degdamas? Į šiuos ir kitus klausimus atsakoma edukacinio užsiėmimo metu. Dalyviai susipažįsta su gintaru kaip medžiaga, sužino apie jo pritaikymą juvelyrikoje bei kosmetikoje, sužino apie jo panaudojimą gydomiesiems tikslams.

 

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2015.05.12