Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: Vytauto g. 17, LT-00101, Palanga. Tel.: (8-460) 53 501, (8-460) 51 319. El. paštas gintaro.muziejus[at]takas.lt.
Svetainė internete:
http://www.pgm.lt 


Paroda „Parkų kūrėjas Édouard François André“

PALANGOS GINTARO MUZIEJUJE ATIDAROMA PARODA
„PARKŲ KŪRĖJAS ÉDOUARD FRANÇOIS ANDRɓ

Informacinis pranešimas [2011 09 09]
 

Parodos „Parkų kūrėjas Édouard François André“ fragmentas

Lietuvos dailės muziejus ir Regionų kultūrinių iniciatyvų centras Palangoje šį šeštadienį, rugsėjo 10 d. 13 val., Gintaro muziejuje (Vytauto g. 17, Palanga) atidaro parodą „Parkų kūrėjas Édouard François André“, kuri skiriama pasaulinio garso prancūzų kraštovaizdžio architekto ir parkų meno teoretiko, leidinių autoriaus ir redaktorius, architektūros profesoriaus ir keliautojo Édouard‘o François André (1840–1911) mirties šimtmečiui paminėti. Paroda veiks iki 2012 m. gegužės 10 d.

Paroda yra Palangos miesto savivaldybės kultūrinės programos „Birutės parko diena“ projektas.

Paroda siekiama ikonografine medžiaga atspindėti unikalų E. F. André palikimą, kuris parodos stenduose atsiskleidžia jo sukurtų parkų Europos valstybėse, Šiaurės Afrikoje, Lotynų Amerikoje istorinėse nuotraukose ir dabarties fotografijose bei ikonografinę medžiagą komentuojančiuose informaciniuose tekstuose bei audiovizualiniuose kūriniuose. Daugiausia dėmesio parodoje skiriama keturiems Lietuvos dvarų parkams, kuriuos XIX a. pabaigoje E. F. André, talkinant sūnui René, sukūrė grafų Tiškevičių rezidencijose Palangoje, Lentvaryje, Užutrakyje ir Trakų Vokėje. Parodos žiūrovai kviečiami susipažinti ir su gausiu E. F. André kūrybiniu palikimu, kurį sudaro ne tik unikalūs parkai ir sodai, bet ir jo garsiosios knygos, ekspedicijos po Lotynų Ameriką rezultatai bei architektūros profesoriaus akademinė veikla Versalyje.

Palangos gintaro muziejaus parodų salėje žiūrovai kviečiami didelės apimties šešiolikos reprezentacinių stendų ekspozicijoje susipažinti su E. F. André parkais ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulinį pripažinimą kraštovaizdžio architektui pelniusiais parkais Prancūzijoje, Anglijoje, Liuksemburge, Italijoje, Olandijoje, Egipte, Urugvajuje, Bulgarijoje, Čekijoje, Lenkijoje ir kt. šalyse. Kaip žinoma, É. F. André sukūrė per šimtą parkų įvairiose pasaulio šalyse.

Paroda vaizdžiai atskleidžia, kaip É. F. André vardas yra glaudžiai susijęs su prancūzų želdynų meno suklestėjimu pasaulyje XIX a. pabaigoje. Jis parkus planavo vadovaudamasis XIX a. vyravusio angliškojo stiliaus tradicijomis, bet kartu sukurdamas geometrines kompozicijas prie pastatų. Jo parkai – puikūs mišraus stiliaus (style mixte) pavyzdžiai. É. F. André kūrybos tyrinėtojai sutaria, kad parkai, kuriuos jis sukūrė, iki šiol gyvuoja todėl, kad jų kompozicijos principai paremti puikiu augalijos išteklių pažinimu ir pritaikymu konkrečioms vietos klimato sąlygoms. É. F. André kūrybinė patirtis ir universalus želdynų išmanymas įtaigiai atskleistas knygoje „Sodų menas“, kuri pagrįstai laikoma tobuliausiu traktatu apie parkų ir sodų kompoziciją (1879).

É. F. André buvo ne tik pasaulinį garsą pelnęs parkų kūrėjas, bet ir sodų architektūros profesorius nacionalinėje Versalio sodininkystės mokykloje, rašė straipsnius profesinėje spaudoje ir ilgą laiką buvo sodininkystės žurnalo „Revue Horticole“ redaktorius. Jis užmezgė tvirtus ryšius su didžiausiais kūrėjais: Fredericku Law Olmstedu, Centrinio Parko Niujorke autoriumi, su Charlesu Sprague‘u Sargentu, kuris kūrė Arnoldo arboretumą Harvardo universitetui Bostone. É. F. André palaikė nuolatinius ryšius su Williamu Robinsonu Anglijoje. Prancūzijoje bendradarbiavimas su Emile‘iu Gallé ir Victoru Lemoine‘u, taip pat draugystė su Maurice‘u de Vilmorinu buvo nepaprastai vaisingi.

Į Lietuvą É. F. André atvyko 1898 m. jau būdamas brandus parkų kūrimo meno specialistas. Kelionėje jį lydėjo ir kartu dirbo jo sūnus René André (1867–1942). Tad parodoje ypač daug dėmesio skirta grafų Tiškevičių rezidencijose Palangoje, Lentvaryje, Užutrakyje ir Trakų Vokėje É. F. André sukurtiems parkams, pristatomi jų senoji ikonografija ir šių parkų dabarties būklę atskleidžiantys vaizdai.

Šiemet pasaulis mini É. F. André šimtąsias mirties metines. Garsusis parkų kūrėjas, pasaulį palikęs 1911 m. spalio 25 d., palaidotas Paryžiuje, Monmartro kapinėse.

Parodos partneriai - Édouard‘o François André klubas Lietuvoje, Palangos botanikos parkas, Trakų istorinis nacionalinis parkas. Parodos tekstų autoriai: Vaiva Deveikienė ir Steponas Deveikis, Mindaugas Šapoka. Parodos ekspozicijos autorius Romualdas Budrys, dailininkas Gediminas Akelaitis. Parodos kuratoriai – Regina Makauskienė, Aušrinė Mačėnienė, Mindaugas Šapoka, Saulius Striuogaitis. Parodos koordinatoriai – Danutė Mukienė ir Vytautas Balčiūnas.

Parodos rėmėjas – Palangos miesto savivaldybė.

Lietuvos dailės muziejaus svetainėje www.ldm.lt publikuojama visa parodos stendų ekspozicija.

Sveitainės www.ldm.lt skyrelyje „Žiniasklaidai“ galite rasti spaudai tinkamų vaizdų.


www.ldm.lt, www.muziejai.lt; www.pgm.lt; www.samogit.lt.


LDM Ryšių su visuomene centras
85 262 18 83, 8 682 45300

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.09.14