Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

PDG Meno pažinimo centras

Paroda-konkursas „Mano prakartėlė. Fantazijos iš popieriaus“

 

 
Iki 2007 lapkričio 26 d.
Prano Domšaičio galerija kviečia dalyvauti parodoje-konkurse „Mano prakartėlė. Fantazijos iš popieriaus“
 
2005 m. pabaigoje LDM Prano Domšaičio galerijos Meno pažinimo centras surengė pirmąją parodą konkursą „Mano prakartėlė“, kuriame aktyviai dalyvavo Klaipėdos miesto ir apskrities švietimo įstaigos. Tuomet parodai buvo pateikta per 50 prakartėlių, kurios parodė, kad prakartėlės kūrimas atveria plačias meninės raiškos galimybes, skatina kolektyvinę vaikų kūrybą.
Ruošdamiesi sutikti Šv. Kalėdas, šiemet vėl kviečiame  įvairaus amžiaus vaikus, moksleivius dalyvauti parodoje konkurse „Mano prakartėlė. Fantazijos iš popieriaus“.
                                                               
Konkurso nuostatai:
 
Darbų tematika – prakartėlės, erdvinės kompozicijos su tradiciniais personažais.
 
Medžiaga – tik popierius (baltas, spalvotas, plonas, storas, minkštas, standus, įvairių faktūrų), dydis – ne daugiau 50x50x50 cm. Pieštukai, kreidelės, akvarelė, guašas, spalvoti pieštukai, flomasteriai ar kiti dažai prakartėlių kūrimui nenaudojami.
 
Dalyvių amžius – nuo 5 iki 14 metų. Darbai bus vertinami pagal  tris  amžiaus grupes: 5–6 m.; 7–10 m.; 11–14 m.
 
Darbai kolektyviniai (sukurti darželio grupės, klasės, kelių vaikų).
 
Kiekvienas konkursui pateiktas darbas turi turėti etiketę, kurioje prašome nurodyti: grupę, klasę, dalyvių  vardus, pavardes, amžių, mokyklą arba įstaigą, mokytojo pavardę, vardą, tel., el. paštą.
 
Darbus vertins komisija:  Pirmininkas  – Arūnas Sakalauskas, LDS Klaipėdos skyriaus pirmininkas, skulptorius. Nariai:  Birutė Banevičienė, Klaipėdos apskrities Viršininko administracijos Valstybinės švietimo priežiūros tarnybos skyriaus vedėja; Virginija Kazakauskienė,  Klaipėdos savivaldybės Socialinio departamento Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja,  Rima Baukaitė, Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos direktoriaus pavaduotoja mokslo reikalams, mokytoja ekspertė; Anatolijus Klemencovas, dailininkas dizaineris.
 
Konkurso nugalėtojai ir jų mokytojai bus apdovanojami diplomais, prizais. Visos prakartėlės bus eksponuojamos parodoje, kuri vyks LDM Prano Domšaičio galerijoje 2007-11-30 – 2008-01-15.
 
Darbų laukiame  iki 2007 m. lapkričio 26 d., LDM Prano Domšaičio galerijoje, Liepų g. 33, LT 92145, Klaipėda. Prakartėlės bus grąžinamos pasibaigus parodai.
 
Prakartėlių konkurso rezultatų paskelbimas ir  parodos atidarymas –  2007 m.  lapkričio 30 d. 15 val. LDM Prano Domšaičio galerijoje.
 
Dalyvių registracija, informacija telefonu (8 46) 410 421, 410 416,
el. paštu menopazinimas.domsaitis@zebra.lt
 
Apie prakartėlę
 
Krikščioniškose šalyse populiarios kalėdinės prakartėlės turi senas tradicijas. Inscenizuoti tvartelį Betliejaus oloje per Šv. Kalėdas buvo pradėta III a. po Kr., tuo metu Palestinoje gyvuliai buvo laikomi olose. Taip prasidėjo prakartėlių istorija. Visose kalbose šis žodis reiškia ėdžias (liet. – prakartas).
Europoje prakartėlės paplito viduramžiais, Šv. Pranciškaus Asyžiečio dėka: jis gavo popiežiaus leidimą atkurti gyvą Kūdikėlio Jėzaus gimimo sceną. Tokie „gyvieji paveikslai“ per Šv. Kalėdas tapo populiarūs visose bažnyčiose.
Jų personažai atėjo iš Šv. Rašto: Kūdikėlis Jėzus ėdžiose su šienu, Marija, Juozapas, Trys Karaliai, angelai, piemenėliai ir gyvulėliai, iš kurių svarbiausi iš jų buvo asilas ir jautis, nes jie pūtė šiltą kvapą į Kūdikėlį, neleisdami jam sušalti. XVII a. gyvas figūras pakeitė iš įvairių medžiagų pagamintos skulptūrėlės. Iš Italijos, Pietų Prancūzijos prakartėlės su šventųjų ir gyvulėlių figūrėlėmis pasklido po visas šalis, buvo rengiamos ne tik bažnyčiose, bet ir namuose. Jos buvo gaminamos iš įvairiausių medžiagų: pradžioje liejamos iš vaško, vėliau iš gipso, drožiamos iš medžio.
XX a. prakartėlė tapo neatsiejamu Šv. Kalėdų atributu kiekvienoje šeimoje. Prasidėjo masinė jų gamyba ir kolekcionavimas. Tapytojas Pranas Domšaitis, kurio paveikslai eksponuojami Klaipėdoje, taip pat rinko prakaitėlių figūrėles ir buvo sukaupęs nemažą jų kolekciją.
       
Kodėl kviečiame kurti prakartėlės tik iš popieriaus?
 
Rengdami praėjusį konkursą, įsitikinome, kad vaikams, moksleiviams nestinga išradingumo: prakartėlių kūrimui buvo panaudotos pačios įvairiausios medžiagos, jos stebino ir džiugino meniškumu ir nuoširdumu.
Tikimės, kad naudodami  tik įvairiausių spalvų, faktūrų, storio, standumo popierių, be pieštukų, dažų, flomasterių pagalbos šių metų konkursui parodai „Mano prakartėlė. Fantazijos iš popieriaus“ sukursite kupinus fantazijos darbus, atrasite  neribotas popieriaus galimybes.
 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.10.07