English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
 

Adresas: Liepų g. 33, LT-92145, Klaipėda. Tel./faksas (8-46) 410416; tel. (8-46) 410412. El. paštas: domsaitis.galerija[at]zebra.lt

Prano Domšaičio galerijoje – kultūros vakarų ciklas „Parodoje su žinovu: meno kūriniai pasakoja“

 

Nuotr. Vaidės Gaudiešiūtė

Prano Domšaičio galerijoje veikia unikalios ir vertingos Mažosios Lietuvos, Klaipėdos krašto kultūros dailės paveldą pristatančios parodos – „Nuostabioji žemė. Dailininkai Rytų Prūsijoje. XIX a.–XX a. pirmos pusės tapyba ir grafika iš Aleksandro Popovo rinkinio“ ir „Dionyzo Varkalio kolekcija. Iš Lietuvos dailės muziejaus Klaipėdos krašto XIX–XX a. taikomosios dailės rinkinio“ –   kurių jungiamoji grandis yra iš Mažosios Lietuvos kilusio tapytojo ekspresionisto P. Domšaičio (1880–1965) nuolatinė kūrybos ekspozicija.

Kultūros vakarų ciklo „Parodoje su žinovu: meno kūriniai pasakoja“ tikslas – supažindinti lankytojus su Prano Domšaičio galerijos ekspozicijomis, aptarti vaizduojamosios ir taikomosios dailės kūrinius, įdomius Mažosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto kultūros paveldo aspektus, tradicijas ir buities detales. Tai padaryti padės tikri savo srities žinovai.

 2014 spalio 29 d., trečiadienis, 18 val.

Kuršių nerija – Šiaurės Sachara

Nuostabioji žemė, tapytojų rojus, Prūsų Sachara – kaip tik nevadinta siaura smėlio juosta tarp marių ir jūros platybių, įkvėpusi dailininkus, poetus ir tiesiog romantiškos natūros žmones. Vakaro metu prisiminsime pirmąją Kuršių nerijai skirtą parodą, surengtą 1914 m. Karaliaučiuje, pavartysime naujo leidinio – parodos „Nuostabioji žemė. Dailininkai Rytų Prūsijoje. XIX a.–XX a. pirmos pusės tapyba ir grafika iš Aleksandro Popovo rinkinio“ katalogo – puslapius.

Dalyvauja kolekcininkas Aleksandras Popovas, draugijos „Nidden“ direktorė Ilona Motiejauskienė, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorė istorikė dr. Silva Pocytė, dailėtyrininkė Kristina Jokubavičienė, jaunieji smuikininkai Liepa Vozgirdaitė (13 m.) ir  Juozas Macijauskas (12 m.).

2014 lapkričio 12 d., trečiadienis, 18 val.
Kurėnai, vėtrungės, žvejai  

Parodos „Nuostabioji žemė. Dailininkai Rytų Prūsijoje“ paveiksluose vaizduojama daug laivų, tačiau kurėnų su vėtrungėmis stiebų viršūnėse – daugiausia. Be kurėnų neįsivaizduojamas senųjų kuršių žvejų gyvenimas. Kodėl jie buvo tokie svarbūs? Kam jiems buvo reikalingos vėtrungės, kokia vėtrungių istorija?

Dalyvauja dailininkė architektė Jūratė Bučmytė, dailininkas dizaineris Albertas Krajinskas, Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro ansamblio „Kuršių ainiai“ grupė (vadovas Alvydas Vozgirdas).

2014 lapkričio 26 d., trečiadienis, 18 val.
Muzikuojantys miestiečiai ir muzika mieste

Kaip įkvėptai groja arfa jauna gražuolė dailininko Karlo Bublitzo paveiksle! O kokia muzika skambėjo Klaipėdos scenose, miestiečių namuose, Hugo Scheu dvare Šilutėje? Kaip muzikavo Nidos dailininkų kolonijos dalyviai svetingoje Hermanno Blode’s viešbučio dailininkų verandoje?

Dalyvauja muzikologė prof. Daiva Kšanienė, dailėtyrininkė Kristina Jokubavičienė, pianistė Edita Zizaitė, Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Vokalo katedros studentės Rosana Štemanetian ir Erika Ostrenkova (dėst. Giedrė Zeicaitė).

2014 gruodžio 3 d., trečiadienis, 18 val.
Prie kavos puodelio. Klaipėdos kasdienybė ir šventės

Nuo seno Klaipėdos kavinės, cukrainės, restoranai garsėjo skania kava, saldumynais, paprastais ir įmantriais patiekalais. Dionyzo Varkalio surinktos kolekcijos dėka žinome, kokiuose induose maistą ir kavą patiekdavo restoranas „Viktorija“ ar geležinkelio stoties smuklė. O kas būdavo lėkštėse? „Keliaudami“ senąja pajūrio promenada nuo Klaipėdos centro iki Tauralaukio, ne kartą sustosime pasižvalgyti ir „paskanauti“.

Dalyvauja filologė Jovita Saulėnienė, dailėtyrininkė Kristina Jokubavičienė, Kalvystės muziejaus įkūrėjas, kolekcininkas Dionyzas Varkalis.

2014 gruodžio 15 d., pirmadienis, 18 val.
Karalienės Luizės pėdsakais 

Romantiška ir dramatiška Prūsijos karalienės Luizės (1776–1810) asmenybė audrino amžininkų, dailininkų ir eilinių žmonių vaizduotę. Mitas, suformuotas XIX a. romantizmo dvasioje, aktualus ir mūsų dienomis. Du karalienės portretai parodoje „Nuostabioji žemė. Dailininkai Rytų Prūsijoje“ atskleidžia skirtingas jos asmenybės puses. Sudėtinguose XX a. istorijos virsmuose primirštos ar nutylėtos karališkos šeimos sąsajos su Klaipėda šiandien gaivinamos ir aktualizuojamos.

Vakaro metu bus pristatyta teatrinė impresija „Karališkų žingsnių aidas“, skirta Prūsijos karaliaus Frydricho Vilhelmo III ir karalienės Luizės dvaro rezidavimui Klaipėdoje atminti.

Dalyvauja aktorė Virginija Kochanskytė, vokalistai Giedrė Zeicaitė ir Artūras Kozlovskis, pianistė Vaiva Purlytė.

Renginiai nemokami.

Kviečiame į kultūros vakarų ciklo renginius Prano Domšaičio galerijoje ateiti kartu su vaikais, veiks specialios edukacinės dirbtuvėlės.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba
Informacija tel. (8 46) 410 416

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus. ISSN 1648-8881

  Tinklalapis atnaujintas 2014.10.20