English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
 

Adresas: Liepų g. 33, LT-92145, Klaipėda. Tel./faksas (8-46) 410416; tel. (8-46) 410412. El. paštas: domsaitis.galerija[at]zebra.lt

NAUJIENA! INTERAKTYVI SIENA PRANO DOMŠAIČIO GALERIJOJE

Prano Domšaičio galerijoje įgyvendintas inovatyvus projektas „Įženk į paveikslą. Interaktyvi projekcinė siena“, kurio tikslas – muziejaus ekspozicijų pritaikymas vaikams ir jaunimui. Projekto rėmėja – Lietuvos kultūros taryba.

Nuolatinėje P. Domšaičio ekspozicijoje įrengta į žmogaus judesius per atstumą reaguojanti interaktyvi projekcinė siena. Panaudojus P. Domšaičio paveikslų skaitmeninius vaizdus, buvo sukurta speciali programa. Lankytojas, atsistojęs prieš projekcinę sieną, pamato savo atvaizdą demonstruojamame paveiksle. Keli kiekvieno paveikslo variantai (spalvotas, spalvotas su išryškinta pavišiaus faktūra, grafinis, nespalvotas reljefinis)  leidžia geriau suvokti paveikslo kompoziciją, piešinį, spalvinę gamą,  palyginti jį su originalia kompozicija. Virtualus buvimas paveiksle padeda vaikams, moksleiviams nagrinėti kūrinio kompoziciją, keisti ir papildyti jos pirminį variantą.

Projekcijoje naudojami trys P. Domšaičio aliejinės tapybos paveikslai eksponuojami interaktyvios sienos salėje. Prie jų lankytojams pateikiama papildoma informacija: kokie veikėjai vaizduojami paveiksluose, ką jie reiškia ir ką veikia, schemose nagrinėjamos kompozicijos, spalvinė struktūra, tapymo būdai, kitos meninės raiškos priemonės. Ši informacija padeda lankytojams įsigilinti į paveikslus, ir kūrybiškiau improvizuoti virtualiame vaizde. Interaktyvi projekcinė siena, naujovė muziejų edukacinėje veikloje, atveria plačias ekspozicijų pritaikymo ir aktualizavimo jauniesiems lankytojams galimybes.

Interaktyvi projekcija skirta vaikų ir moksleivių grupėms. Tam parengta edukacinė programa „Įženk į paveikslą. Dailė interaktyviai“, kurioje interaktyvi projekcija, galerijoje jau anksčiau naudoto planšetinio audiogido ir informacinio terminalo teikiamos interaktyvios veiklos galimybės derinamos su tradicinėmis veiklomis – spalvų eksperimentais, tapymu ir piešimu.


Edukacinė programa „Įženk į paveikslą. Dailė interaktyviai“
Skirta visų amžių vaikų ir moksleivių grupėms

Įženk į paveikslą: pirmas žingsnis – spalva ir detalė

Tai pirmoji pažintis su paveikslais. Užsiėmimo metu apžiūrimos dvi tapybos ekspozicijos: realisto Česlovo Janušo ir  ekspresionisto Prano Domšaičio, aptariami realistinės ir ekspresionistinės dailės skirtumai. Dalyviai savais žodžiais apibudina pasirinktus dailininkų paveikslus, nusako pirmus įspūdžius, nuotaikas. Po to išklauso muziejininkų parengtus planšetinio audiogido  tekstus apie paveikslus, palygina ir įvertina. Naudodamiesi galerijos informaciniame terminale įdiegtais interaktyviais ekspozicijų planais dalyviai ieško pažymėtų kūrinių pagal jų fragmentus. Aptariamas paveikslų koloritas, atliekami praktiniai eksperimentai su spalvomis. Kalbama apie P. Domšaičio paveiksluose pasakojamas istorijas, naudojantis interaktyviais žemėlapiais kuriama gyvenimo istorija. Užsiėmimo metu naudojamas grafoprojektorius: skaidrių persiklojančių vaizdų pagalba pratęsiami paveikslai, komponuojamas „tikro gyvenimo ratas“. Šioje užsiėmimo dalyje nagrinėjama detalės ir fakto svarba, ieškoma paveikslo ir tikrovės paralelių.

Praktinėje dalyje surengiama viktorina, kuriami „spalvų barometrai“, „šalčiausi“ ir „karščiausi“ darbai, iš įvairių iškarpų fragmentų koliažo technika arba pasinaudojant magnetinėmis lentomis montuojamos kompozicijos, kurių tikslas stebėti, kaip keičiasi vaizdo prasmė, pobūdis, nuotaika dekonstruojant motyvus, detales, keičiant pirmines daiktų  spalvas. 

Įženk į paveikslą: antras  žingsnis – figūra ir aplinka

Užsiėmimas vyksta nuolatinėje tapytojo Prano Domšaičio kūrybos ekspozicijoje ir interaktyvios projekcinės sienos salėje. Dalyviai apžiūri salėje eksponuojamus tris P. Domšaičio paveikslus („Čiabuvių susiėjimas“, „Kukurūzus grūda“, „Bėgimas į Egiptą“), kurie naudojami interaktyvios projekcijos programoje. Aptariama, ką veikia paveiksluose nutapyti žmonės, kaip juos vaizduoja dailininkas. Po to užsiėmimo dalyviai skiriami į dvi grupes. Viena grupė piešia matytų paveikslų eskizus iš atminties, aptaria kompoziciją. Kita grupė eksperimentuoja su interaktyvia projekcija: „įžengę į paveikslą“ papildo kompoziciją, rankų judesiais valdomais efektais kuria „naujus“ paveikslus. Grupėms pasikeitus vietomis, prie interaktyvios projekcijos buvę dalyviai eskizuose įtvirtina naujas kompozicijas ir spalvines schemas. Užsiėmimo pabaigoje palyginami ir aptariami abiejų grupių eskizai. Analizuojama, kaip žmogaus figūra įtakoja aplinką (šiuo atveju – paveikslo erdvę, į kurią virtualiai įžengiama) ir kaip paveikslo erdvė keičia mūsų asmeninę erdvę.
 

Edukacinę programą „Įženk į paveikslą. Dailė interaktyviai“ galima užsisakyti nuo 2015 m. sausio 2 d.
Išankstinė registracija ir informacija:
tel.  (8 46) 410 421 arba el. paštu  menopazinimas.domsaitis@zebra.lt
Pritaikoma specialiųjų poreikių vaikams ir moksleiviams.

Bilieto kaina vienam vaikui – 0,30 €, mokytojas atvedęs grupę lanko nemokamai
Adresas: LDM Prano Domšaičio galerija, Liepų g. 33, Klaipėda

 

Vaidės Gaudiešiūtės nuotr. Vaidės Gaudiešiūtės nuotr.

Vaidės Gaudiešiūtės nuotr.

Vaidės Gaudiešiūtės nuotr.


 
 
 
[">[[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus. ISSN 1648-8881

  Tinklalapis atnaujintas 2016.01.19