English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią


Adresas:
Liepų g. 33, LT-92145, Klaipėda. Tel./faksas (8-46) 410416; tel. (8-46) 410412. El. paštas:
kpgdomsaitis[at]takas.lt 

KIMONO, IŠTAPYTŲ KRIAUKLIŲ GELDELIŲ IR TRADICINIO JAPONŲ MENO PARODŲ ATIDARYMAS

2009 m. lapkričio 5 d. – gruodžio 31 d.

Išpiešta kriauklės geldelė

Lietuvos dailės muziejus ir Japonijos ambasada kviečia į Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda) atidarytas Masu Yamamoto „Kimono“, Yumiko Matsumoto ištapytų kriauklių geldelių ir tradicinio japonų meno parodas.

Japonų kultūros parodos Lietuvos dailės muziejuje jau tapo gražia tradicija. LDM padalinyje Klaipėdoje, Prano Domšaičio galerijoje, 2002 m. eksponuota fotografijų paroda „Šiuolaikinė japonų architektūra“, 2003 m. parodytos „Japonų lėlės“, 2006 m. vyko paroda „Šiuolaikinių Japonijos dailininkų parafrazės Toshusai Sharaku (XVIII a.) grafikos tema“. Japonų dailės klasiko Hiroshige Ando peizažinių graviūrų ciklo „53 Tokaido trakto stotys“ buvo eksponuojamas Prano Domšaičio galerijoje 2008 m.

Tęsiant japonų kultūros renginių „Iro-Iro Nippon!“ – „Japonija toli, Japonija arti“ciklą, kuris prasidėjo Vilniaus paveikslų galerijoje, tekstilininkės Masu Yamamoto „Kimono“, meistrės Yumiko Matsumoto ištapytų kriauklių geldelių ir tradicinio japonų meno parodos perkeltos į pajūrį.

Masu Yamamoto pradėjo kurti ir siūti japonų tautinius drabužius prieš 35-erius metus. Pirmą kartą jos austas kimono buvo atrinktas į Japonijos šiuolaikinės taikomosios dailės parodą – 1982 metais. 1993 ir 2002 metais Masu Yamamoto sukurti darbai „Tosa-no-usho“ (Jūros potvynis Tosoje) ir „Youwa“ (Saulėta taika) buvo padovanoti Japonijos imperatoriaus šeimai.

Parodoje Klaipėdoje lankytojams M. Yamamoto pristato 30 šilkinių kimono, kuriuos ji pati sukūrė ir pagamino nuo pat pirmo siūlo. Pasak meistrės, „Kimono gamybai gali būti naudojama medvilnė ir linas, bet dažniausiai kimono yra siuvami iš šilko. Vieno kimono audimui reikia maždaug 3000 šilkverpių vikšrų. Siūlai, išvynioti iš šilkverpių vikšrų kokonų, yra specialiai ruošiami ir dažomi natūraliu būdu, naudojant tuo metų laiku augančius augalus. Taip yra paruošiamas kiekvienas plonytis siūlelis. Apie 1200 siūlų yra sudedama į audimo stakles ir, šaudyklei tarp metmenų perbėgus apie 200 000 kartų, išaudžiamas 40 cm pločio ir 13 m ilgio audinys. Jis sukerpamas į 8 lygias dalis, iš kurių ir siuvamas kimono“.

Šalia tradicinių kimono lankytojams pristatomos ir Iki (elegantiškuoju) stiliumi ištapytos Yumiko Matsumoto kriauklių geldelės bei nostalgiški piešiniai. Kriauklių tapymo meno dailininkė pradėjo mokytis dar 1986 m., ją mokė meistrė Shoko Ota. Darbar Y. Matsumoto tapo technika, kuri yra žinoma ornamento arba kougou (smilkalų dėžutės) pavadinimu. Nuo 2002 m. Tokijuje nuolat rengiamos autorinės meistrės parodos.

Dailininkės Yumiko Matsumoto kūrybą geriausiai apibūdina jos pačios mintys: „Japonijoje yra tradicija žavėtis metų laikų kuriamu gamtos grožiu, mėgautis švelniais jausmais, atsipalaidavimu, vienišumu, atgaiva ir Ka-Chou-Fu-Getsu (Gėlė-Paukštis-Vėjas-Mėnulis) grožio teikiamu įkvėpimu. Mano kriauklėse pajusite gamtos kaitą, kuri įkvepia ir sukelia romantišką nuotaiką. Paprastai aš tapau kriauklių poras. Kriauklių geldelių poros yra žaidimas, kuriame reikia atrasti geldelės porą pagal išorinį raštą ir nuostabų piešinį vidinėje geldelės pusėje. Šį žaidimą Japonijoje merginos žaisdavo Heiano epochoje (794–1192). Kadangi geldelė turi tik vieną atitinkančią porą, kriauklių geldelės tapo puikių vyro ir žmonos santykių simboliu ir buvo dedamos į kraitį. Edo epochoje (1603–1868) geriausių menininkų darbai buvo rodomi aukštuomenės vestuvėse. Dabar šis paprotys išnykęs ir kriauklių poros yra tik gražūs meno kūriniai“.

Japonų meno parodos Prano Domšaičio galerijoje veiks iki 2009 m. gruodžio 31 d.

Informaciją apie parodas teikia galerijos vedėja Kristina Jokubavičienė (tel. (8 46) 410 416, 8 616 16550).

Japonų meno parodoms parengta edukacinė programa „Susipažinkime – kimono“ skirta įvairaus amžiaus lankytojams. Edukacinės programos užsiėmimai vyks nuo lapkričio 9 iki gruodžio 31 d.

Informaciją apie edukacinę programą teikia muziejininkė Aurelija Malinauskaitė (tel. (8-46) 410 421, 8 615 39425).

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2010.03.08