English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: Liepų g. 33, LT-92145, Klaipėda. Tel./faksas (8-46) 410416; tel. (8-46) 410412. El. paštas: domsaitis.galerija[at]zebra.lt

PARODA „JAPONIJOS LĖLĖS“. JAPONIJOS FONDO KILNOJAMOJI PARODA

2015 m. lapkričio 27 d. – 2016 m. sausio 11 d.
 

 • Virtuali paroda
 • Parodos atidarymo akimirkos
 • Edukacija
 • LRT reportažas apie parodą

  Visterijų mergaitė

  Japonijos fondas, plėtodamas tarptautinius kultūrinius mainus, bendradarbiauja su daugiau nei 130 šalių visame pasaulyje. Veikla apima tris pagrindines sritis: meno, kultūros ir intelektiniai mainai, japonų kalbos mokymas užsienyje bei japonistikos studijos. Populiarindamas Japonijos meną ir kultūrą, fondas kartu su užsienio šalių muziejais rengia tradicinio ir šiuolaikinio japonų meno parodas, organizuoja kilnojamąsias tapybos, keramikos, amatų, graviūrų ir fotografijų parodas, keliaujančias aplink pasaulį. Tarpininkaujant Japonijos ambasadai Lietuvoje, keliaujanti lėlių paroda pasiekė ir Prano Domšaičio galeriją Klaipėdoje.

  Parodai buvo atrinkti ryškiausi šiuolaikinių meistrų įvairių žanrų lėlių pavyzdžiai, eksponuojama 70 lėlių, suskirstytų į 14 teminių grupių. Tai lėlės, vaizduojančios vaikus, imperatoriaus rūmų gyventojus, karius ir karžygius, dievus, demonus, pasakų, legendų, no ir kabukio teatro veikėjus. Japonų lėlėms būdingos ramios ir malonios veidų išraiškos, o spalvingi, dailūs drabužai, sudėtingos šukuosenos yra tikra mados istorija. Lėlių gamybai naudojami medis, popierius, keramika, įvairūs audiniai, net chrizantemų žiedlapiai, jos dekoruojamos, pasitelkiant laką, gipsą, trintas kriaukles, dažus ir turi vienam ar kitam personažui būdingus priedus

  Nuo senų laikų lėlės yra svarbi japonų kultūros, kasdieninio ir dvasinio gyvenimo dalis. Japonija kartais net vadinama lėlių šalimi. Viena pagrindinių šios įvairovės ir populiarumo ištakų yra Mergaičių šventė (Hina matsuri), švenčiama kasmet kovo 3 dieną. Tą dieną kiekviena šeima, kurioje auga mergaitės, papuošia namus lėlėmis, tuo linkėdamos dukterims laimės. Šis gražus paprotys gyvuoja jau tūkstantį metų. Mergaičių šventei prilygsta Berniukų šventė, vadinama Tango no Sekku. Vėliau didžiulę lėlių įvairovę praturtino no ir kabukio teatro personažai, japonų folkloro, literatūros temos ir kitos senos tradicijos.
   
  Bėgant amžiams susiformavo savita lėlių kultūra. Ilgus šimtmečius gyvendamos kartu su žmonėmis ir vis gražėdamos, lėlės iš vaikų žaislų ir švenčių dalyvių virto tikrais meno kūriniais. Jos eksponuojamos parodose, jomis domisi muziejai. Daugybė žmonių įsigyja tradicinio stiliaus lėles, kurias tebegamina sumanūs japonų meistrai, naudodami senus lėlių gamybos būdus. Kartu su autorinėmis, profesionalių menininkų kuriamomis lėlėmis, jos užima reikšmingą vietą šiuolaikiniame japonų mene.

  Parodoje taip pat pristatomi Klaipėdos moksleivių japoniška eiliavimo technika parašyti haiku eilėraščiai. Prano Domšaičio galerijos muziejininkai parengė parodai edukacinę programą „Japonijos lėlių pasaulis“, į užsiėmimus kviečiami ikimokyklinio amžiaus vaikai ir moksleiviai.

  Paroda “Japonijos lėlės” Prano Domšaičio galerijoje veiks nuo 2015 m. lapkričio 27 d. iki 2016 m. sausio 11 d.

 •  
   
   
  [Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
  [
  Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
  [
  Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
  [
  Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
   

  © Lietuvos dailės muziejus. ISSN 1648-8881

    Tinklalapis atnaujintas 2015.12.03