English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
 

Adresas: Liepų g. 33, LT-92145, Klaipėda. Tel./faksas (8-46) 410416; tel. (8-46) 410412. El. paštas: domsaitis.galerija[at]zebra.lt
 

PRANO DOMŠAIČIO GALERIJOJE – DAILININKUI ČESLOVUI JANUŠUI SKIRTAS VAKARAS

2011 m. rugsėjo 28 d. 16 val.

Česlovas Janušas. Baltijos jura. Apie 1955.
Sauliaus Janušo depozitas.

Lietuvos dailės muziejus kviečia rugsėjo 28 d., trečiadienį, 16 val. į Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda) rengiamą pokalbį apie dailininko Česlovo Janušo (1907–1993) kūrybą. Dailininko kolekcija jau buvo pristatyta Vilniuje, Palangoje, Juodkrantėje. Nuo 2011 m. balandžio mėn. Č. Janušo kolekcija nuolat eksponuojama Klaipėdoje, LDM Prano Domšaičio galerijoje. Renginyje dalyvaus iš Niujorko atvykęs dailininko sūnus ir kolekcijos savininkas Saulius Janušas (JAV), menotyrininkai Romualdas Budrys, Kristina Jokubavičienė, saksofonistas Rolandas Vizgaudis.

Lietuvos dailės muziejus 2010 m. kovo viduryje pateikė džiugią kultūrinę sensaciją – Vilniuje, Radvilų rūmuose atidarytą išeivijos dailininkų kūrinių parodą „Dovana Nepriklausomai Lietuvai“ papildė iš JAV gauta dalininko marinisto Česlovo Janušo (1907–1993) aštuoniasdešimt aštuonių kūrinių kolekcija, kurią dviems dešimtmečiams Lietuvos dailės muziejui deponavo dailininko sūnus Saulius Janušas, JAV saugantis tėvo kūrybinį palikimą. 2010 m. vasarą kolekcija buvo rodoma Palangos gintaro muziejuje ir Juodkrantėje, Miniatiūrų muziejuje, o nuo 2011 m. balandžio mėn. ji nuolat eksponuojama Klaipėdoje, Lietuvos dailės muziejaus Prano Domšaičio galerijoje.
 
Česlovas Janušas gimė 1907 m. Feodosijoje (Ukraina). 1922 m. Janušai grįžo į Lietuvą. Česlovas mokėsi Telšiuose, Kražiuose, Palangoje, 1926 m. baigė Klaipėdos lietuvių gimnaziją. Tais pačiais metais buvo priimtas į Kauno meno mokyklą. Po studijų atsidėjo pedagoginiam darbui – mokytojavo Pasvalio komercinėje mokykloje, Šiaulių ir Kauno gimnazijose, vėliau Kauno pirmojoje dailiųjų amatų mokykloje (1940 m. paskirtas jos direktoriumi). Nuo 1931 m. dalyvavo visose Lietuvos dailininkų sąjungos rengtose parodose, buvo vienas aktyviausių sąjungos steigėjų. 1938 m. Kaune buvo surengta apžvalginė jo kūrybos paroda.

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje dailininkas pasitraukė iš Lietuvos. Gyvendamas Vokietijoje, 1945–1949 m. Viurcburge įsteigė dailės studiją. Tai buvo viena iš pirmųjų dailės studijų pokarinėje Vokietijoje. Persikėlęs gyventi į Švabijos Gmiundą, Janušas daug tapė, dalyvavo parodose Viurcburge, Šongau, Baden Badene, Oldenburge, Augsburge, Bairoite ir kt., sukūrė dekoracijų lietuvių tautinio ansamblio, vadovaujamo Gasparo Veličkos, pastatymams, savo žmonos Veronikos Janušienės, vadovaujamam vaikų teatrui, Viurcburgo dramos mėgėjų kolektyvui, „Dainavos“ ansambliui. Dailininkas buvo vienas iš Pasaulio lietuvių dailininkų sąjungos steigimo (Švabijos Gmiundas, 1948 m.) iniciatorių.

1950 m. Č.Janušas su šeima išvyko į JAV, apsigyveno Niujorke. Įsidarbinęs Eastman Kodak Company reklamos skyriuje Manhatane, tapyti galėjo tik laisvalaikiu. Surengė kelias personalines parodas Filadelfijoje, Čikagoje, Klivlande, Detroite, buvo dažnas lietuvių „Kultūros židinyje“ rengiamų parodų dalyvis.

Pasak menotyrininkės Rimos Rutkauskienės, „gyvendamas Lietuvoje, dailininkas daugiausia tapė gamtą – jūrą, pajūrį, Aukštaitijos kalvas. Justinas Vienožinskis teigė jį puikiai jaučiant „miglotos nuotaikos stilių ir ritmą“. Vėliau sukurti darbai – tai širdžiai brangūs, giliais atsiminimais apgaubti Lietuvos vaizdai – Baltija, upės, ežerai, žemaitiškos ir aukštaitiškos sodybos. Tačiau Janušą viliojo ir jį supanti Amerikos gamta – Naujojo Hampšyro, Long Ailando, Meino, Menkių kyšulio, Konektikuto vietovaizdžiai. Juose, ypač tapytuose akvarele, dailininkas meistriškai perteikė erdvės įspūdį, šviesos niuansus, faktūrų žaismą. Vaizdai daugiausia realistiniai, daugiaplaniai, apibendrinti, lyriškos nuotaikos.“
Česlovo Janušo paveikslų Lietuvoje turima nedaug, nors prieškaryje jo kūryba buvo vertinama, ypač kaip marinisto. Kur kas daugiau dailininko kūrinių yra Vokietijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, JAV.

Išsamesnę informaciją teikia menotyrininkė Kristina Jokubavičienė
(tel. 8 46 410 416, mob. 8 616 16550).

LDM Ryšių su visuomene centras

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.10.03