English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią


PRANO DOMŠAIČIO GALERIJOJE KLAIPĖDOJE – LENKŲ DAILININKO MAREKO ŽULAVSKIO GRAFIKOS CIKLO „GILGAMEŠAS“ PARODA
 

2010 m. gegužės 7 d. – birželio 7 d.
 

Marek Żulawski. Karalius Gilgamešas.
Apie 1979 m.

Lenkijos institutas Vilniuje ir Lietuvos dailės muziejus gegužės 7 d., penktadienį, 17 val. kviečia į lenkų dailininko Mareko Žulavskio (Marek Żuławski) grafikos ciklo „Gilgamešas“ parodos atidarymą Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda). Paroda parengta iš menininko kūrybinio palikimo, kurį Torūnės universiteto bibliotekai ir muziejui padovanojo dailininko našlė Marila Žulavska.

Atidaryme dalyvaus p. M. Žulavska, Torūnės universiteto bibliotekos ir Lenkų instituto Vilniuje atstovai.

Tapytojas, meno kritikas, eseistas Marekas Žulavskis (Marek Żuławski, 1908–1985), 1935 m. baigęs meno studijas Varšuvos dailės akademijoje, gyveno ir kūrė Londone. Greta molbertinės tapybos dailininkas kūrė pripažinimo sulaukusias freskas ir mozaikas, buvo puikus piešėjas ir grafikas. M. Žulavskio kūryba gerai žinoma ir Didžiojoje Britanijoje, ir Lenkijoje. Dailininkas dalyvavo daugiau nei 150 grupinių parodų, surengė 26 personalines parodas.

Epas apie Gilgamešą – seniausia žinoma epinė poema, sukurta prieš maždaug 5000 metų. Pagrindinis jos veikėjas, Gilgamešas, tapatinamas su istoriniu Uruko (šiandien Al-Varka Irake) karaliumi, valdžiusiu apie 2700–2660 m. pr. Kr. Epe jis aprašytas kaip gražus ir galingas valdovas, sėjęs tarp pavaldinių baimę.

Mitas apie Gilgamešą žadino jau senovės dailininkų vaizduotę, o Europoje susidomėjimą sukėlė antrojoje XIX a. pusėje, kai buvo atrastas pilnas epo tekstas, parašytas dantiraščiu ant molio lentelių.

Iliustruoti epą M. Žulavskis pradėjo apie 1976 m. Šilkografijos technika dailininkas sukūrė 12 kompozicijų, kurios buvo skirtos išskirtiniam „Gilgamešo“ leidimui Didžiojoje Britanijoje ir Lenkijoje. 1978 m. gaisro dirbtuvėse metu sudegė visi grafikos lakštai ir paruošiamoji medžiaga. Dailininkui tai buvo didelė netektis. Jis iš naujo sukūrė 14 lakštų ciklą, tačiau leidinio įgyvendinimas užtruko. 1986 m., jau po menininko mirties, buvo išleista tik lenkiškoji „Gilgamešo“ versija su M. Žulavskio iliustracijomis.

Parodoje Prano Domšaičio galerijoje eksponuojama 14 grafikos darbų, atliktų šilkografijos technika, kurie, paties dailininko papildyti koliažo priemonėmis, buvo parengti britiškajam „Gilgamešo“ leidimui. Šilkografijas papildo eskizai, piešiniai. M. Žulavskio ciklas nėra pažodinė epo tekstų iliustracija. Iš epo dailininkas atrinko temas, aktualias visais laikais – valdžios, moteriškumo, aistros, kovos, bičiulystės, mirties ir gamtos galių.

Aiški kompozicinė struktūra, veikėjų tipizacija, didelės ryškių spalvų plokštumos lemia, kad šilkografijos yra ypač dekoratyvios, monumentalios. Įkvėpimo dailininkas ieškojo šumerų, asirų, Egipto bei senovės Graikijos mene, siejo archaiką su modernumu. M. Žulavskio darbų spalvingumas, sodrus koloritas paprastai gretinamas su Gilgamešo istorijos ryškumu, o visas ciklas vertinamas kaip vienas iš nuostabiausių šiuolaikinio meno kūrinių. Pats M. Žulavskis rašė: „Gilgamešo istorija mane sužavėjo žmogiškų išgyvenimų įtaigumu ir autentiškumu. Gilgamešas – epas, kuriame yra ne tik pasakojimų apie didvyrius elementų, bet ir giliai žmogiškų, labai jaudinančių detalių“.

Informaciją apie parodą teikia Prano Domšaičio galerijos vedėja Kristina Jokubavičienė (mob. 8 616 16550).

Internetin
ės svetainės www.ldm.lt skyrelyje „Žiniasklaidai“ žurnalistai gali rasti spaudai tinkamų iliustracijų.

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2010.05.17