English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
 

Adresas: Liepų g. 33, LT-92145, Klaipėda. Tel./faksas (8-46) 410416; tel. (8-46) 410412. El. paštas: domsaitis.galerija[at]zebra.lt

Paroda „Karlas Eulensteinas, ekspresionistas iš Klaipėdos“

PRANO DOMŠAIČIO GALERIJOJE ATIDAROMA KARLO EULENSTEINO (1892–1981) TAPYBOS PARODA IŠ LIUNEBURGO RYTPRŪSIŲ KRAŠTO MUZIEJAUS

Informacinis pranešimas [2013 10 24]
 

Karlas Eulensteinas. Pirmasis išplaukimas. Apie 1931. Privati nuosavybė, Vokietija

Lietuvos dailės muziejus 2013 m. spalio 25 d., penktadienį, 17.00 val. kviečia į parodos „Karlas Eulensteinas, ekspresionistas iš Klaipėdos“ atidarymą Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda). Didžiąją dalį kūrinių parodai paskolino privatūs asmenys, gyvenantys Vokietijoje, keli paveikslai yra iš Liuneburgo Rytprūsių krašto muziejaus (Vokietija) rinkinių. Atidaryme dalyvaus parodos kuratorius, Rytų Prūsijos dailės paveldo žinovas ir nuoseklus jo tyrinėtojas dr. Jörnas Barfodas.

K. Eulensteinas yra garsiausias iki Antrojo pasaulinio karo iš Klaipėdos kilęs dailininkas. 1892 m. gimęs gausioje garlaivio kapitono šeimoje, dešimties metų neteko tėvo, vėliau mokėsi buhalterijos ir dirbo pirklio kontoroje. Po dalyvavimo savanoriu Pirmajame pasauliniame kare pagaliau įgyvendino seną svajonę ir iki 1923 m. studijavo Karaliaučiaus meno akademijoje tapybą.

Nuo 1926 m. K. Eulensteinas gyveno Berlyne, buvo laisvai kuriančiu menininku. Tačiau ryšys su gimtuoju kraštu niekada nenutrūko. Pamario ir pajūrio gamta, žvejai ir jų kasdienybė liko svarbiausiomis jo kūrybos temomis. Iki 1944-ųjų kiekvieną vasarą K. Eulensteinas ilgoms atostogoms atvykdavo į gimtinę – Klaipėdą, Klaipėdos kraštą, Kuršių neriją. Jis buvo nuolatinis Nidos dailininkų kolonijos narys, artimai bendravo su Ernstu Mollenhaueriu, Maxu Pechsteinu ir kitais kolonijos menininkais.

To meto K. Eulensteino kūrybai būdingos tradicinės ir moderniosios tapybos sąsajos, dailininkas patyrė ir naujojo daiktiškumo įtaką, nors kūriniuose išliko jam būdinga ekspresija. Po Antrojo pasaulinio karo K. Eulensteinas pradėjo naują kūrybos etapą – iš prisiminimų tapė paveikslus, kuriuose kartojosi gimtinės vaizdai. Pokarinei K. Eulensteino kūrybai būdingi vėlyvojo ekspresionizmo bruožai. Dailininkas mirė Berlyne 1981 m.

Parodoje eksponuojami tempera tapyti paveikslai ir akvarelės, sukurti XX a. 4–7 dešimtmetyje. Didesnę parodos dalį sudaro prisiminimų paveikslai, kuriuose dailininkas atkūrė gimtosios Klaipėdos vaizdus: laivus uoste, Didžiosios Vitės priemiesčio, kuriame gimė, pastatus ir gatveles, Locmanų bokštą, Žvejų uostelį. K. Eulensteino tapybos stilius ir vaizdavimo būdas – išskirtiniai. Tapytojo pamėgti motyvai – miesto vaizdai, saulėlydžiai pajūryje, Kuršių marių platumos ir žvejų laiveliai marių, jūros pakrantėse nutapyti greitu, laisvu potėpiu, alsuoja sodriomis, švytinčiomis spalvomis, kurios K. Eulensteino paveiksluose svarbesnės nei formos.

Šių metų rugsėjį ir spalį K. Eulensteino tapybos paroda vyko Liuneburge – ji tęsė Rytprūsių krašto muziejaus pradėtą dailininkų, kilusių iš Rytų Prūsijos, kūrybos pristatymų ciklą.

Jau kelerius metus trunkančio sėkmingo LDM Prano Domšaičio galerijos ir Rytprūsių krašto muziejaus bendradarbiavimo dėka ir Klaipėdos visuomenė turi galimybę iš naujo atrasti iš Mažosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto kilusių dailininkų kūrybą. Prano Domšaičo galerijoje Rytprūsių krašto muziejus jau pristatė Nidos dailininkų kolonijos tapytojų kūrybos (2006), Alexanderio Kolde‘s grafikos (2009), Horsto Skodlerrako (2009), seserų Annos ir Margarethe Sinnhuber (2011) tapybos parodas.

Paroda „Karlas Eulensteinas, ekspresionistas iš Klaipėdos“ veiks Prano Domšaičio galerijoje iki gruodžio 8 d.

Sveitainės www.ldm.lt skyrelyje „Žiniasklaidai“ galite rasti spaudai tinkamų vaizdų.

LDM Ryšių su visuomene centras
(85) 262 18 83, 8 682 45 300

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus. ISSN 1648-8881

  Tinklalapis atnaujintas 2013.10.24