English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
 

Adresas: Liepų g. 33, LT-92145, Klaipėda. Tel./faksas (8-46) 410416; tel. (8-46) 410412. El. paštas: domsaitis.galerija[at]zebra.lt

PARODA „KARLAS EULENSTEINAS, EKSPRESIONISTAS IŠ KLAIPĖDOS“

2013 m. spalio 25 d. – gruodžio 8 d.

ANOTACIJA

Karlas Eulensteinas. Locmanų bokštas Klaipėdoje. Privati nuosavybė, Vokietija.

Karlas Eulensteinas yra garsiausias iki Antrojo pasaulinio karo iš Klaipėdos kilęs dailininkas. Jis gimė 1892 m. rugpjūčio 25 d. gausioje garlaivio kapitono šeimoje. Dešimties metų neteko tėvo, vėliau mokėsi buhalterijos ir dirbo pirklio kontoroje. Po dalyvavimo savanoriu Pirmajame pasauliniame kare pagaliau įgyvendino seną svajonę ir iki 1923 m. studijavo Karaliaučiaus meno akademijoje tapybą.

Kelis metus praleidęs Karaliaučiuje, 1926 m. K. Eulensteinas persikėlė į Berlyną, buvo laisvai kuriančiu menininku. Tačiau ryšys su gimtuoju kraštu niekada nenutrūko. Pamario ir pajūrio gamta, žvejai ir jų kasdienybė liko svarbiausiomis jo kūrybos temomis. Stebėtina, kad dailininko kūrybos palikime nėra nei vieno kūrinio, sukurto Berlyno motyvais.

Iki 1944-ųjų kiekvieną vasarą K. Eulensteinas ilgoms atostogoms atvykdavo į gimtinę – Klaipėdos kraštą, Kuršių neriją. Jis buvo nuolatinis Nidos dailininkų kolonijos narys, artimai bendravo su Ernstu Mollenhaueriu, Maxu Pechsteinu ir kitais kolonijos menininkais.

Likus keturioms dienoms iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos, Berlyno bombardavimo metu sudegė tapytojo dirbtuvė ir visi ten buvę darbai. Dailininkas pradėjo naują kūrybos etapą – iš prisiminimų tapė paveikslus, kuriuose nuolat kartojosi Kuršių marių, Nemuno žemumos ir Klaipėdos miesto vaizdai. Pokarinei K. Eulensteino kūrybai būdingi vėlyvojo ekspresionizmo bruožai. K. Eulensteinas mirė 1981 m. birželio 23 d. Berlyne.

Prano Domšaičio galerijoje, bendradarbiaujant su Rytprūsių krašto muziejumi, Liuneburge, jau buvo pristatyti iš Mažosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto kilusių dailininkų kūriniai: Nidos dailininkų kolonijos dalyvių paveikslai (2006), Alexanderio Kolde‘s grafika (2009), Horsto Skodlerrako (2009) bei seserų Annos ir Margarethe Sinnhuber (2011) tapyba.

Kristina Jokubavičienė, Prano Domšaičio galerija


Sodrios, švytinčios spalvos K. Eulensteino paveiksluose svarbesnės nei formos. Pasak dailininko, „Viskas atsiranda tarsi savaime, formos labai laisvai interpretuoja natūrą“. K. Eulensteino tapybos stilius ir vaizdavimo būdas – išskirtiniai. Jis giliai jautė Kuršių marių kraštovaizdį, sodriomis spalvomis ir sunkiomis formomis perteikė ten gyvenančius žmones ir jų aplinką.

Dramatiškos paveikslų nuotaikos, neherojiškos veikėjų figūros ženkliai skyrėsi nuo Trečiojo reicho toleruojamo meno. Vykstant „Išsigimusio meno“ kampanijai, 1937 metais nemažai tapytojo darbų buvo konfiskuoti. Po 1945-ųjų, dailininkas toliau gilinosi į ekspresionizmą ir tobulino stilių. Šiuo požiūriu jo kūrybos kelias artimas gero draugo ir kraštiečio E. Mollenhauerio pokarinės kūrybos raidai.

1920-aisiais K. Eulensteino kūryboje akivaizdžios tradicinės ir moderniosios tapybos sąsajos. 1930-aisiais dailininkas patyrė naujojo daiktiškumo įtaką, nors kūriniuose išliko jam būdinga ekspresija. Vėlyvuosiuose darbuose išryškėjo sąsajos su vokiečio Emilio Nolde’s ir prancūzo Georges Rouaulto kūryba.

K. Eulensteino paroda tęsia muziejaus pradėtą dailininkų ekspresionistų, kilusių iš Rytų Prūsijos, kūrybos pristatymų ciklą. Didžiąją dalį kūrinių parodai paskolino privatūs asmenys.

Dr. Jörnas Barfodas, Rytprūsių krašto muziejus


Parodos rėmėjas – Klaipėdos miesto savivaldybė.

  

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus. ISSN 1648-8881

  Tinklalapis atnaujintas 2013.10.29