English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią


PRANO DOMŠAIČIO GALERIJOJE KLAIPĖDOJE – RETROSPEKTYVINĖ ALGIO KLIŠEVIČIAUS (1950–2008) KŪRYBOS PARODA, SKIRTA 60-OSIOMS DAILININKO GIMIMO METINĖMS „TARP ATĖJIMO IR IŠĖJIMO“
 

Informacinis pranešimas [2010 01 26]
 

Algis Kliševičius. Teesie. 2007–2008

Lietuvos dailės muziejus sausio 28 d., ketvirtadienį, 17.30 val. kviečia į Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda) atidaromą retrospektyvinę Algio Kliševičiaus (1950–2008) kūrybos parodą, skirtą 60-osioms dailininko gimimo metinėms „Tarp atėjimo ir išėjimo“. Atidarymo metu bus pristatytas leidinys „Tarp atėjimo ir išėjimo. Algis Kliševičius“.

Grafikas A. Kliševičius gimė 1950 sausio 1 d. Romonūnų kaime, Adutiškio valsčiuje, Švenčionių rajone. Baigęs Adutiškio pradinę mokyklą, 1961–1968 m. mokėsi M. K. Čiurlionio vidurinėje meno mokykloje Vilniuje. 1968–1973 m. studijavo LTSR valstybinio dailės instituto Dailės pedagogikos fakultete, kaip specializaciją buvo pasirinkęs šriftą.

Baigęs institutą, A. Kliševičius įgijo dailininko pedagogo kvalifikaciją. 1972–1974 m. jis dirbo Pedagogikos mokslinio tyrimo institute Vilniuje, 1972–1979 m. bendradarbiavo su LTSR plokštelių įrašų studija, sukūrė vokų plokštelėms. 1974 m. dailininkas buvo pakviestas į LTSR valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetus organizuoti dailininkų apipavidalintojų sekciją, kuri laikui bėgant išaugo į Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos vizualiojo dizaino katedrą. Joje grafikas dėstė iki mirties. 1992 m. jam buvo suteiktas docento, o 2007 m. – profesoriaus pedagoginis vardas. 1997–2008 m. A. Kliševičius taip pat dirbo Klaipėdos universiteto leidyklos dailininku, apipavidalino per penkis šimtus įvairių leidinių.

Parodose A. Kliševičius pradėjo dalyvauti 1973 m., per ilgą ir intensyvų kūrybinį gyvenimą surengė 32 personalines parodas, dalyvavo apžvalginėse, grupinėse ekslibrisų,

Algis Kliševičius. Savos raidės II. 2006

 grafikos, kaligrafijos parodose Lietuvoje ir užsienyje. 1980 m. jis tapo Lietuvos dailininkų sąjungos nariu, o 2006 m. buvo priimtas į LGDA (Lietuvos grafinio dizaino asociacija).

Aktyviai dalyvavęs miesto kultūriniame, dailės gyvenime, A. Kliševičius ne kartą buvo renkamas į Klaipėdos miesto kultūros ir meno tarybą, 2003 m. jam suteiktas Klaipėdos kultūros magistro vardas, 2005 – Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus apdovanojimas Jūrų žvaigždė. 2008 m. birželio 6 d. dailininkas staiga mirė Klaipėdoje, savo dirbtuvėje.

A. Kliševičius dirbo ekslibriso, estampo, knygų iliustracijos, knygų dizaino, plakato ir kaligrafijos srityse, kūrė firminius ženklus, reklaminius spaudinius, heraldikos objektus. Pradėjęs nuo linoleumo raižinio, šilkografijos technikų, palaipsniui perėjo prie kompiuterinės grafikos. Nuo 1990-ųjų dailininkas ypač aktyviai darbavosi kaligrafijos srityje. Jis buvo trijų Lietuvos šrifto ir kaligrafijos parodų Rašto menas (Klaipėda, 1992, 1999, 2004) iniciatorius ir kuratorius, dalyvavo ir rengė grupines ir personalines kaligrafijos parodas šalyje ir užsienyje. Dailininkas ne tik su užsidegimu pats kūrė kaligrafiją, bet mokė jos ir skatino kurti kitus. Šiandien A. Kliševičiaus mokiniai lyderiauja lietuvių kaligrafijos srityje, jau galime kalbėti apie kaligrafijos mokyklą ir plėtojamas tradicijas.

2005 m. parengęs albumą Kaligrafija iš Lietuvos pajūrio, A. Kliševičius sėkmingai įgyvendino ir kitą savo sumanymą. 2006 m. jis pradėjo leisti pirmąjį Lietuvoje tęstinį leidinį skirtą kaligrafijai – Kaligrafijos sąsiuvinius. Iki 2008 m. birželio dailininkas suspėjo išleisti tris numerius. Po A. Kliševičiaus mirties Kaligrafijos sąsiuvinius, pagerbdami Mokytojo atminimą, leidžia jo kolegos ir mokiniai.

Ryškaus individualumo ženklu pažymėtai A. Kliševičiaus kūrybai būdinga emocionali raiška, preciziška linija, prasmingas vaizdo ir teksto santykis. Lakoniškas, minimalistinis dailininko kūrybos stilius patraukia veržlia, spontaniška energija. Kaligrafiškai rašydamas frazę, komponuodamas motyvus estampuose, grafikas kūrė metaforiškas, asociacijų ir užuominų prisodrintas harmoningas erdves, individualias būties ir jos prasmės versijas.

A. Kliševičius buvo nuolat ieškantis, eksperimentuojantis kūrėjas, o idėjų, sumanymų, kuriuos įgyvendino ar planavo, būtų užtekę keliems gyvenimams. Tai buvo neeilinė, charizmatiška asmenybė, nepaprastai darbštus ir išmintingas žmogus, eruditas, turėjęs retą humoro jausmą ir gilias įžvalgas meno ir gyvenimo srityse.

Retrospektyvinėje kūrybos parodoje, skirtoje 60-osioms dailininko gimimo metinėms, eksponuojami estampai, ekslibrisai, kaligrafija, knygų grafika, sukurti 1973–2008 metų laikotarpiu: linoleumo, kartono raižiniai, šilkografijos, teptuku ir plunksna atlikti rašto meno darbai, kompiuterinė grafika. Parodai parengta edukacinė programa „Kaligrafijos laboratorija“.

Paroda „Tarp atėjimo ir išėjimo“ LDM Prano Domšaičio galerijoje Klaipėdoje veiks iki kovo 28 d.

Informaciją apie parodą teikia Prano Domšaičio galerijos vedėja Kristina Jokubavičienė (tel. 8 616 16550).

Informacija ir vaizdai internete - www.ldm.lt.


LDM Ryšių su visuomene centras

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2010.03.08