MENO PAŽINIMO PARODA „PAJUSKIME GAMTĄ
DRAUGE SU SEZANU“

Radvilų rūmai, 2002 m. lapkričio 6 d. - lapkričio 30 d.

Virtuali paroda „Pajuskime gamtą drauge su Sezanu“
Sezanas ir jo aplinka
Nevyriausybinė organizacija Artesens (Prancūzija)

Paroda „Pajuskime gamtą drauge su Sezanu“ - tai Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos ir Lietuvos dailės muziejaus vykdomos ilgalaikės meno pažinimo ir neregių meninio ugdymo programos „Pažinti meną pojūčiais“ dalis.
Projekto idėja - suteikti galimybę žmonėms su regėjimo negalia įvairių pojūčių pagalba (lytėjimo, uoslės, klausos, skonio) pažinti sunkiausiai jų suvokimui prieinamą meno šaką - tapybą.
Iš Prancūzijos atkeliavusi ARTESENS asociacijos (Aix-en-Provence, France) kilnojamoji paroda „Pajuskime gamtą drauge su Sezanu“ supažindino lankytojus su žymaus prancūzų tapytojo Polio Sezano (Paul Cėzanne) gamtos prisodrintais peizažais, natiurmortais, portretais kuriuos giliau suvokti padėjo dailės pažinimo žaidimai pasitelkiant lytėjimą, garsą, skonį, klausą bei aiškinamieji tekstai. Parodoje eksponuoti 14 P. Sezano paveikslų kopijų ir 14 pagal šiuos paveikslus parengtų taktilinių žaidimų.

Meno pažinimo parodos "Pajuskime gamtą drauge su Sezanu" spaudos konferencija. Iš kairės: Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos pirmininkas Osvaldas Petrauskas, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Kultūros programų koordinatorė Danutė Sidzikienė, Prancūzijos kultūros ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vadovė Klod Žilber, vertėjas, Lietuvos dailės muziejaus Meno pažinimo centro vadovė Nideta Jarockienė

Meno pažinimo parodos "Pajuskime gamtą drauge su Sezanu" fragmentas Radvilų rūmuose

Paroda buvo atidaryta 1998 metais. Pirmieji ją pamatė paryžiečiai. Vėliau ji daug keliavo po Prancūziją ir Japoniją. Visur susilaukė didžiulio susidomėjimo.
Paroda skirta ne tik sutrikusio regėjimo žmonėms. Ji įdomi ir matantiems - vaikams bei suaugusiems. Išradingai parengta ekspozicija - tai nelyginant raktas į nuostabią, spalvingą Sezano paveikslų pasaulį.
Į parodos pristatymą ir seminarą Lietuvos muziejininkams bei pedagogams atvyko Klod Zilber (Claude Gilber), Prancūzijos kultūros ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vadovė.
Parodos kuratoriai
Parodą kuravo ir informaciją žiniasklaidai teikė Lietuvos dailės muziejaus Meno pažinimo centro vadovė Nideta Jarockienė (t. (8-5) 2121477) ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Kultūros programų koordinatorė Danutė Sidzikienė ir Užsienio ryšių skyriaus vedėja Audronė Gendvilienė (t. (8-5) 2122994).
Parodos rėmėjai:
LR Kultūros ir sporto rėmimo fondas, LR Švietimo ir mokslo ministerija, Atviros Lietuvos fondas, Prancūzijos kultūros centras, UAB Shenker, Tarptautinis LIONS klubas.

Artesens
Artesens - nevyriausybinė organizacija, įkurta 1995 m., rengia kilnojamas parodas meno, gamtos pažinimo srityje, o taip pat muzikografines ekskursijas muziejuose. Artesens devizas - meninis pabudimas per pojūčius. Šios organizacijos darbuotojai parengia įvairias priemones nuo parodų iki vaizdo priemonių taip, kad kiekvienas naudodamas savo turimus pojūčius galėtų įgyti žinių, patenkinti savo smalsumą. Reikia, kad muziejuose rengiamos parodos būtų prieinamos visiems, nes jos visus praturtina. Lankytojai turintys negalią, jaučiasi visiškai integruoti, ir negalia nebėra jų izoliacijos faktorius, o regintys lankytojai turi daug ko pasimokyti iš žmonių, kurie, netekę vieno ar kelių pojūčių, sugeba juos kompensuoti, naudodami kitus pojūčius.
Pirmoji Artesens paroda - ,,Nuo Lespiugo Veneros iki Rodeno ,,Mąstytojo“. Joje liečiant galima susipažinti su žmogaus skulptūros istorija nuo priešistorinių laikų iki XIX a. Paroda buvo paruošta ir pirmą kartą pateikta visuomenei 1997 m. Rodeno muziejuje. 2002 m. rugsėjo mėn. paroda Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos iniciatyva buvo pristatyta Lietuvos visuomenei.
Kitas Artesens darbas - paroda ,,Pajuskime gamt
ą drauge su Sezanu“.

 

© Lietuvos dailės muziejus, Žemaičių kultūros fondas, Matematikos ir informatikos institutas
     Pastabas, pasiūlymus siųskite adresu:  samogit@delfi.lt
     Tinklalapis atnaujintas 2011.08.12