Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
Adresas: Konstitucijos pr. 22, LT-08105, Vilnius. Tel.  (8-5) 219 59 60, (8-5)  212 28 88, faksas +370 5 212 28 88, el. paštas info[at]ndg.lt
Svetainė internete –
http://www.ndg.lt

 
 
VYTAUTO ŠERIO KŪRYBAI SKIRTŲ KNYGŲ PRISTATYMAS

2010 m. gegužės 26 d.

NDG informacinis pranešimas [2010 05 18]

Gegužės 26 d., trečiadienį, 16 val. Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje pristatomos dvi Vytauto Šerio kūrybai skirtos knygos: „Vytautas Šerys. Visa apie nieką. Poezija, piešiniai“ (sudarytojai Ieva Pleikienė ir Antanas A. Jonynas, dailininkas Romas Orantas) ir „Vytautas Šerys. Šviesos ir šešėlių medžioklė. Medinės skulptūros“ (sudarytoja Ieva Pleikienė, dailininkas Bronius Leonavičius). Knygas išleido Dailininkų sąjungos leidyka „artseria", spausdino UAB „Sapnų sala“.

Vytauto Šerio knygų pristatyme dalyvaus menininko palikimo saugotojos Judita Šerienė ir Saulė Šerytė, knygos sudarytoja Ieva Pleikienė, poetas Antanas A. Jonynas, dailėtyrininkas Viktoras Liutkus, tapytojas Algimantas Jonas Kuras, knygų dailininkai Romas Orantas ir Bronius Leonavičius, Dailininkų sąjungos leidyklos „artseria" direktorė Danutė Zovienė.

Vytautas Šerys (1931–2006) – skulptorius, tapytojas, poetas. Gimė 1931 m. sausio 24 d. Naujasėdžio (Naujasodžio) kaime, Anykščių rajone. 1956 m. baigė LTSR valstybinį dailės institutą, nuo 1957-ųjų pradėjo dalyvauti parodose. 1967 m. įstojo į Lietuvos dailininkų sąjungą, nuo 1989 m. – grupės „24“ narys. 1995 m. jam paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. V. Šerio kūryba užima išskirtinę vietą XX–XXI a. sandūros Lietuvos dailėje. Jos pradžia siejama su XX a. šeštajame dešimtmeyje vykusiu meninės raiškos atsinaujinimu.

Dailininkas buvo apdovanotas įvairialypiu menininko talentu, turėjo absoliučią plastinę klausą, jam pakluso ne tik kaltas, teptukas, bet ir poetinis žodis. V. Šerį galima pavadinti dailininku poetu – žodžio ir vaizdo raiška jo kūryboje neatsiejamos. Žodžiai tarpsta formose ir formos, vaizdai įprasmina žodžius. Formų, žodžių, spalvų ir linijų dermėje atsiskleidžia menininko kūrybos esmė, paženklinta dramatizmo, skaidraus svajingumo ir didžiulio energijos užtaiso.

Knygoje „Vytautas Šerys. Visa apie nieką. Poezija, piešiniai“ publikuojama apie 100 V. Šerio eilėraščių ir apie 50 piešinių. V. Šerio eilėraščius atrinko ir knygą sudarė poetas Antanas A. Jonynas. Menotyrininkė Ieva Pleikienė kartu su V. Šerio kūrybos palikimo saugotoja Judita Šeriene iš gausaus rašytinio archyvo parinko dailininko minčių, kurios atspindi jo gyvenimo ir kūrybos kelią.

Knygoje „Vytautas Šerys. Šviesos ir šešėlių medžioklė. Medinės skulptūros“ reprodukuota apie 150 dailininko medinių skulptūrų (fotografas Kęstutis Stoškus). Pasak knygos teksto autorės I. Pleikienės, „pažvelgti naujai į gerai pažįstamus kūrinius skatina po dailininko mirties į akiratį patekę jo eskizų aplankai – kasdienės vaizdinės ir verbalinės minčių fiksacijos, balansuojančios tarp darbo užrašų ir dienoraščio. Juose vyksta intensyvi diskusija su pačiu savimi. Matyti, kaip rutuliojasi dailininko mintis, formuojasi ir transformuojasi sumanymai, skleidžiasi žodžio ir vaizdo sąsajos. Konstrukcinis Vytauto Šerio mąstymas didžia dalimi remiasi į du klodus: kaimo architektūros struktūras ir krikščioniškuosius simbolius. Kiek silpniau, bet kartu akivaizdžiai, jį veikia natūros motyvai. Kartais dėmesį patraukia įvairių technikos prietaisų konstrukcinė sąranga ar formos.“

Knygoje spausdinami V. Šerio kolegų ir draugų – Alfonso Andriuškevičiaus, Viktoro Liutkaus ir Algimanto Jono Kuros atsiminimai, archyvinės šeimos nuotraukos ir išsamus kūrinių katalogas bei informaciniai priedai (biografija, personalinių ir grupinių parodų sąrašai, rinktinė bibliografija), yra santrauka anglų kalba.

Abi knygos yra iš serijos „XX–XXI a. sandūros dailė“, kurią Dailininkų sąjungos leidykla artseria pradėjo leisti 2008 m. Serijos projekto vadovė Danutė Zovienė, dailininkas Eugenijus Karpavičius (1956–2010), dizainienė Ramunė Januševiūtė.

Knygų leidybą rėmė LR kultūros ministerijos Leidybos programa, Kultūros rėmimo fondas ir Vytauto Šerio šeima bei privatūs rėmėjai. Įėjimas į renginį nemokamas.

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.09.19