Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
 
TARPTAUTINĖ PARODA „ŠALTOJO KARO METŲ MODERNIZMAS. MENAS IR DIZAINAS: 1945–1970“
 
 
2009 m. spalio 2 d. –  gruodžio 6 d.

Parodos atidarymas – spalio 2 d. 16 val., 18 val. Įėjimas su kvietimais iki 15.45 val., 17.45 val.

Spaudos konferencija – spalio 2 d. 11 val.

 
 
Būk pasveikinta Raudonoji armija – naujojo pasaulio gynėja! Autoriai: Karel Sourek ir Tibori Honti, 1945, Privati kolekcija
Saugokim mūsų planetą, saugokim mūsų miestus. Nežinomas autorius, 1971, © V&A Images / Viktorijos ir Alberto muziejus, Londonas
Tarptautinėje parodoje „Šaltojo karo metų modernizmas. Menas ir dizainas 1945–1970“ pirmą kartą eksponuojama šaltojo karo metų dailė, daiktų ir drabužių dizainas, architektūra bei kino menas iš abiejų anuomet konfliktavusių ir besivaržiusių politinių blokų: Vakarų ir Rytų.
 
1945–1975 m. pasižymėjo ne tik politine įtampa, bet ir ypatingu kūrybiškumu. Tai atsispindėjo visose gyvenimo srityse – ir kasdienėje žmonių aplinkoje ir reikšmingiausiuose kultūros pasiekimuose. Ginklavimosi varžybos ir rungtynės dėl kosmoso užkariavimo, mokslo ir technikos raida esminiai įtakojo to meto kultūrą. Atverdama žiūrovams sudėtingą, permainų kupiną laikotarpį, paroda siūlo pažvelgti į šaltąjį karą kaip į varžybas tarp dviejų skirtingose „geležinės uždangos“ pusėse susiformavusių modernaus gyvenimo ir meno sampratų.

Parodoje eksponuojami žymiausių pasaulio dailininkų (Naumo Gabo, Pablo Picasso, ssipo Zadkine‘o ir kt.), taip pat dailininkų iš Rytų Europos šalių (Jiri Kolaro, Boriso Michailovo, Jevgenijaus Vučetičiaus, Krysztofo Wodiczko ir kt.), dizaino ir taikomosios dailės kūrėjų (Magdalenos Abakanowicz, Pierre‘o Cardeno, Charleso ir Ray Eames, Raimondo Lowey, Paco Rabanne‘o ir kt.) bei architektų (Archigram, Archizoom, Le Corbusier, Buckminsterio Fullerio, Arata Isozaki, Richardo ir Alison Simthson ir kt.) darbai bei Vakarų ir Rytų kino režisierių (Stanley Kubricko, Michailo Kalatozovo, Andrejaus Tarkovskio ir kt.) filmai. Ekspozicijoje taip pat pristatomi unikalūs inžineriniai objektai: pirmojo dirbtinio žemės palydovo „Sputnik“ modelis, kosminio laivo „Vostok“ kapsulės modelis, JAV astronautų ir SSRS kosmonautų skafandrai, Ještedo (tuomet – Čekoslovakija) televizijos bokšto modelis ir kt.

Parodos organizatorius: Viktorijos ir Alberto muziejus (Londonas). Kuratoriai: Davidas Crowley (Karališkasis menų koledžas, Londonas) ir Jane Pavitt (Brightono universitetas, Viktorijos ir Alberto muziejus)

Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos informacija [2008-09-23]

„Šaltojo karo modernizmo“ paroda Londone

Rugsėjo 25 d. Londone atidaroma tarptautinė paroda „Šaltojo karo modernizmas: 1945–1970 m. dizainas“. 2009 metais ši paroda atkeliaus į Europos kultūros sostinę – Vilnių, ir bus eksponuojama naujai atidaromoje Nacionalinėje dailės galerijoje. Tai vienas didžiausių tarptautinių muziejinių projektų Lietuvoje po Nepriklausomybės atgavimo.

Nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos iki 8-ojo dešimtmečio vidurio šaltasis karas buvo tarptautinės moderniosios dailės, dizaino, architektūros ir kino meno raidos palydovas. Šis laikotarpis pasižymėjo ne tik politine įtampa, bet ir ypatingu kūrybiškumu. Tai atsispindėjo visose gyvenimo srityse – ir kasdienėje žmonių aplinkoje, ir reikšmingiausiuose kultūros pasiekimuose. Dailė ir dizainas netapo vien tik šaltojo karo politikos iliustracija - meno kūriniai atspindėjo dominuojančias laikmečio politines ir socialines idėjas, joms buvo metamas iššūkis. Paroda skatina pažvelgti į šaltąjį karą kaip į varžybas tarp dviejų skirtingose „geležinės uždangos“ pusėse susiformavusių modernaus gyvenimo ir meno sampratų.

Šia proga rugsėjo 26 d. „Viktorijos ir Alberto“ muziejaus Sacklerio centre bus rengiamas kuratorių pokalbis, kuriame dalyvaus parodos kuratorė Jane Pavitt, naujosios Nacionalinės dailės galerijos vyresnioji kuratorė Lolita Jablonskienė bei projekto „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ vizualiųjų menų projektų vadovė Laima Kreivytė. Pokalbį moderuos Henry Meyric Hughes, tarptautinės meno kritikų asociacijos (AICA) prezidentas bei Europos Tarybos konsultantų grupės narys.  

Vilniuje pristatomai parodai „Šaltojo karo modernizmas“ siekiama suteikti specifinį lokalų kontekstą – šalia bus pristatomas ir „atšilimo“ metų laikotarpio Baltijos šalių dailės, dizaino ir architektūros projektas.

Rėmėjas:

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.09.19